Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

5 Maddede Eski İstanbul'da Yaşam

Anasayfa > Iq > Sanat

Büyüklerimiz anlatıyor, İstanbul eskiden daha yaşanabilir daha sakin ve güzeldi diyorlar. Peki İstanbul'da eskiden yaşam nasıldı? Şimdi 5 maddede İstanbul'un eski yaşam koşullarını inceleyeceğiz.

1. Nüfus

1. Nüfus

Bildiğiniz gibi ülkemizin sanayi, ulaşım, turizm, eğitim, kültür ve sanat merkezidir İstanbul.

Şimdilerde 20 milyona yaklaşan nüfusu, kirli havası ve lanet ettiğimiz trafiği yokken burada kaç kişi yaşıyordu? 

Tabloya bir göz attığımız da İstanbulun 1970 li yıllara kadar olan nüfus sayılarını görmekteyiz. Sizce de günümüze kadar aldığı göç sayısı anormal değil mi? 

  • 1927-680,857 

  • 1935-741,148 

  • 1940-793,949 

  • 1945-860,558 

  • 1950-983,041 

  • 1955-1,268,771 

  • 1960-1,466,535 

  • 1965-1,742,978 

  • 1970-2,132,407

2. Yerleşim

2. Yerleşim

19.yüzyılın sonlarından günümüze kadar İstanbul'da yerleşim yerleri oldukça genişledi ve değişim gösterdi. Günümüzde Avcılar ve Beylikdüzü gibi yerlere kadar uzanan yerleşim yerleri sadece 50-100 yıl kadar önce orman ve araziydi. Günümüzde milyonlarca insanın yaşadığı Kadıköy, Beyoğlu ve Mecidiyeköy gibi başlıca yerlerin nüfusları ise onbinleri geçmemekteydi.

Not: Bugünlerde Anadolu yakasının en büyük ve işlek semtlerinden birtanesi olan Kozyatağında Sultan II.Abdülhamidin Av köşkü bulunmaktadır.

''1890 larda çekilmiş bu fotoğrafta gördüğünüz saf ve güzel İstabul manzarası şimdilerde çok sayıda yüksek katlı iş merkezi,otel ve rezidanslar tarafından işgal edilmiş durumda''

3. Eğlence hayatı

3. Eğlence hayatı

Kentlerin ulusal kültür içerisinde tanımlanmalarını sağlayan kendine has bazı özellikleri vardır. Eğlence kültürü bu unsurlardan biridir. İstanbul da böyle bir kentsel dokuya sahiptir. Eski İstanbul'un eğlence mekânlarının günümüzdekinden çok uzak bir mahiyet arz ettikleri, farklı oldukları dikkatlerden kaçmaz. Halkın eğlenme isteği ya “kahkaha çiçekli bahçeleri olan kahvelerde ya da meyhanelerde, gazinolarda, ya da sirk, panayır, plaj, hamam” gibi yerlerde giderilirdi. 

''Fotoğrafta gördüğünüz beyoğlu bölgesinde 1950 lerin başlarında eğlence mekanlarının artışı gözlenmektedir. Sokak eskiden beri İstanbulun en canlı bölgesi olmuştur''

4. Eğitim

4. Eğitim

Eğitim açısından sistematik olarak değişiklikler yapılsa da İstanbul'da 100 yılı aşkın süredir hizmet vermekte olan bir çok eğitim kurumu vardır. Osmanlı zamanından bu yana eğitimde başkent olan istanbulda ki köklü okulların bazıları şunlardır; 

- Alman Lisesi : 'Alman ve İsviçre Okulu' olarak 1868 yılında kurulmuştur. Mevcut bina 1896 yılında inşa edilmiştir.

-  Cağaloğlu Anadolu Lisesi: 1850 yılında Bezmiâlem Sultan tarafından kurulmuştur. Eski adı Valide Mektebi olan kurum Türkiye'nin ilk sivil lisesidir.

- Çapa Öğretmen Lisesi: Tanzimat'ın ilanından sonra ortaokul öğretmen yetiştirmek amacıyla kurulan Darülmualimin adlı okulların ilki, bu binada Padişah I. Abdülmecid'in iradesi ile Ahmet Kemal Efendi'nin öncülüğünde öğretime başlamıştır.

- Notre Dame De Sıon Fransız Lisesi: Notre Dame de Sion Fransız Lisesi, İstanbul'da, bulunan 1856'da kurulmuş özel Fransız lisesi.- Darüşşafaka:Darüşşafaka, İstanbul'da kuruluşu 1873 yılına dayanan parasız yatılı, karma öğretim kurumudur.

Galatasaray Lisesi: XV. yüzyılda saray mektebi enderûn, Osmanlı sarayında padişahın günlük yaşamını geçirdiği, sarayın eğitim birimlerinin, kütüphanenin, hazine odasının yer aldığı büyük bahçe içine kurulu bir kompleksti. XIX. yüzyılda önemi ve işlevi gün geçtikçe artan kurum oldu ve günümüzde de hala en iyi öğretim veren kurumlardan biridir.

- İstanbul Üniversitesi: 30 Mayıs 1453'te Fatih Sultan Mehmet'in emriyle kurulan Sahn-ı Seman medreselerine kadar dayandığından okulun kuruluşu bu tarihe kadar uzanır.Bugünkü hali 1933'te kurulmuştur.

5. Eski İstanbul'da giyim kuşam

5. Eski İstanbul'da giyim kuşam

Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün yaptığı kıyafet devriminden sonrasını ele alacak olursak, şüphesiz ki İstanbul tarihinin en şık zamanlarını yaşamıştır. Kadınlar yazları cigarette pantolon veya kalem etek tercih ederken mutlaka aksesuar olarak şapka ve eldivenleri oluyordu. Soğuk kış günleri uzun palto ve kürkler fazlaca kullanılıyordu. Erkekler sokağa asla takım elbisesiz çıkmaz, şimdilerde bir kot bir tişört gittiğimiz Beyoğlunda takım elbisesiz  dolaşmak ayıplanan bir durumdu. 

Şunu da unutmadan hatırlatayım Atatürk orduda ki askerlerini Coco Chanel den giydirmiştir. Kendisi hem şıklığı hem de duruşuyla dünyaya örnek olmuştur.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?