5 Bin Yıllık Antik Kentte Amfi Tiyatro Bulundu

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

5 Bin Yıllık Antik Kentte Amfi Tiyatro Bulundu

5 Bin Yıllık Antik Kentte Amfi Tiyatro Bulundu

5 bin yıllık geçmişi bulunan İsos Antik Kenti'nde yapılan kazı çalışmalarında Roma dönemine ait amfi tiyatro bulundu. İnsanların oturdukları alanın açığa çıkarıldığı kazılarda, tiyatro sahnesinin de ortaya çıkarılması için çalışmalar sürdürülüyor.

Hatay'ın Erzin ilçesinde bulunan İsos Antik Kenti'nde devam eden kazı çalışmasında Roma dönemine ait amfi tiyatro bulundu.

Milattan önce 545 yılında önemli bir yerleşim merkezi olan İsos (Epifenia)'ta kazı çalışmaları devam ediyor. 5 bin yıllık geçmişi bulunan antik kentte, Makedonya Kralı Büyük İskender ile Pers Kralı Darius arasında İsos savaşları yapılmış. Dönemin ticaret şehri olarak tarih sayfalarına ismini kazıyan İsos, Bizans, Geç Hitit, Pers ve Osmanlı İmparatorluğu'na ev sahipliği yapan çok kültürlü bir kent. 5 bin yıl önceye kadar bölgenin önemli bir yerleşim merkezi olan kenti ayağa kaldırmak için 75 bin TL ödenek ayrılarak kazı çalışmaları başlatıldı.

Hatay Müze Müdürlüğü arkeologlarından Ömer Çelik başkanlığında 30 kişilik kazı ekibi, 3 ayrı noktada çalışmaları yoğunlaştırdı. Kazı alanının batısında Roma yolunun bir kısmı açığa çıkarıldı. Bulunan yolun, sütunlu yol olduğu kesinleşti. Roma yolunun kuzey doğusuna kadar devam eden çalışmalarda dükkanların olduğu kısma ulaşıldı. Bu kısımda yapılan kazılarda mozaikler bulundu. Arazinin doğusuna uzanan noktada Odeon mimarisine rastlanıldı. 6 yıldır devam eden çalışmalarda daha önce Bizans askerlerinin kullandıkları hamam kalıntılarına ulaşılmıştı. Son çalışmalarda Abbasi, Bizans ve Roma dönemlerine ait önemli yerleşim alanlarına ulaşıldı.

Kazı alanında tepelik bir bölgede yapılan çalışmalarda ise Roma dönemine ait amfi tiyatro bulundu. İnsanların oturdukları alanın açığa çıkarıldığı kazılarda, tiyatro sahnesinin de ortaya çıkarılması için çalışmalar sürdürülüyor.

Çalışmaların bitmesiyle ilçenin bir müze şehir haline alacağını söyleyen Erzin Kaymakamı İskender Yönden, hedeflerinin ilçe ve il turizmine katkı sağlamak olduğunu belirtti. Erzin-Dörtyol yolunda bulunan şehrin yavaş yavaş gün yüzüne çıktığını anlatan Yönden, "İsos antik kentinin burada olduğu yönünde bilgiler vardı. Yer altı filmi çekildi. Belli noktalar vardı, onlar ortaya çıktı. Bu sene onları biz gün yüzüne çıkarıyoruz. Amfi tiyatronun var olduğunu zaten biliyorduk ama gözümüzle görmeye başladık. Hemen karşımızda şehrin merkezi olan nokta. Neredeyse konsül merkezinin olduğu nokta, artık gün yüzüne çıkmaya başladı." dedi.

Kazı yapılan bölgenin, Makedonya Kralı Büyük İskender ile Pers Kralı Darius'un tarihteki büyük savaşının yapıldığı yer olduğuna vurgulayan Yönden, "Biz burası için bir açık hava müzesi, tematik bir müze haline getirmeyi düşünüyoruz. Zaten sayın valimizin hazırladığı Turizm Altyapı Planı'nda tematik müze çalışması var. Burada bir Efes yatıyor. Biraz daha gün yüzüne çıkmaya başlayacak. Burası bir turizm kenti haline gelecek. Çünkü, İsos harabeleri çok kıymetli bizim için. Daha önceki çalışmalarda hamam bulundu. Bunlarla beraber eksikler tamamlanıyor. Beklentimiz buranın bir müze şehir haline gelmesi" diye konuştu.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

HatayÖmer ÇelikTiyatro
Görüş Bildir