4G Teknolojisi 10 Milyar Dolarlık Ekonomi Oluşturabilir

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

4G Teknolojisi 10 Milyar Dolarlık Ekonomi Oluşturabilir

4G Teknolojisi 10 Milyar Dolarlık Ekonomi Oluşturabilir

Bundan 3 yıl önce 3G lisansları verilirken, Türkiye’nin gündemi bu yeni teknolojinin iletişimde getireceği yeniliklerdi. O sırada bir yönetim kurulu odasında ise 3G değil, 10 yıl sonrasının teknolojisi konuşuluyordu.

Netaş CEO ’su Müjdat Altay , hükümetin gündeminde olan 4G ’nin Türkiye’de 3G gibi en az 10 milyar dolarlık bir ekonomi yaratacağını düşünüyor. 4G teknolojisini tamamen yerli olanaklarla geliştirdiklerini belirten Altay, “Liberal bir dünyada yaşıyoruz. Ancak ülkelerin bir taraftan da kendilerini korumaları lazım. Bunun için de kendi teknolojilerine sahip çıkmalı, çünkü taşıma suyla değirmen dönmüyor” sözleriyle kamu desteğini önemine vurgu yaptı.”Şimdi 4G gibi bir kavram çıktı ortaya. Bu çığır açacak bir gelişme.” 4G lisansları şu anda hükümetin de gündeminde. Müjdat Altay , 4G ’nin 3G gibi en az 10 milyar dolarlık bir ekonomi yaratacağını düşünüyor.

4G nedir? Telekomünikasyon’da 4G , dördüncü nesil kablosuz telefon teknolojisidir. 3G ve 2G standartlarının devamıdır. Diğer GSM standartları gibi hücresel bir ağ sistemi kullanması ve üçüncü nesilde ortaya çıkan kapsama alanı sorunu başta olmak üzere bazı sorunları çözmesi beklenmektedir.Bağlantı hızı, cep telefonlarında 100 Mbps , wi-fi ağlarda 1Gbps’dir. Aynı zamanda wimax band genişliği ile aynı boydadır. 4G , iletişimler sisteminde, ‘dördüncü nesil’ terimine ait bir ilintilendirmedir. Bir 4G sistemi, daha önceki nesillerden daha yüksek veri hızları temeline dayanan herhangi bir zamanda, herhangi bir yerde, ses, veriler ve akan çoklu kitle iletişimin kullanıcılara hizmet verebileceği, uçtan uca IP çözümü sağlar.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AveaCEO
Görüş Bildir