450 Bin Kişi Primini Ödemeyi Unutmuş

 > -

450 Bin Kişi Primini Ödemeyi Unutmuş

450 Bin Kişi Primini Ödemeyi Unutmuş

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Fatih Acar, Kayseri'de düzenlenen, "Sosyal Güvenlik Reformunun Yansımaları ve Sosyal Güvenlikte Teşvik Uygulamaları" konulu konferansta, meslek kodu çalışmasıyla ilgili de bilgi verdi. Acar "Artık bize, meslek kodları bildirilecek. Tüm meslek kodlarıyla ilgili bir çalışma yapacağız. Ne ücret veriliyorsa bunun beyan edilmesini sağlayacağız" dedi.

SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı'nın 3 ayrı yazılımı bulunduğuna dikkati çeken Acar, bunları tek yazılımla birleştireceklerini söyledi.

SGK Başkanı Fatih Acar, bu projeyi 2,5 yıl içinde tamamladıklarında kurum memurunun tek ekranda bütün sistemi görebileceğine değinerek, şunları kaydetti:

"450 bin kişi, sosyal güvenlik destek primini ödemeyi unutmuş. Emekli olmuş, 4b'li olarak çalışmaya başlamış, sosyal güvenlik destek primi ödemesi gerektiği halde bunu ödememiş. Biz bununla ilgili bir düzenleme getiriyoruz. Bunları TEFE ve TÜFE ile ödeme imkanı getiriyoruz, cezaları kaldırıyoruz. Sisteme geçtiğimizde bu olmayacak. Üç sistem birbirini gördüğü zaman biri 4b'li çalışmaya başladığı anda sistem diyecek ki, 'bu arkadaşımız emekli oldu, 4b statüsünde şurada çalışmaya başladı, sosyal güvenlik destek primi ödemesi gerekiyor'. Bunu bitirdiğimizde 17 milyon sigortalımızla ilgili böyle bir sistemi devreye geçirmiş olacağız."

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

KayseriSGK
Görüş Bildir