Görüş Bildir

43’üncü İstanbul Maratonu Başladı! "Dünyanın Kıtalararası Koşulan Tek Maratonu" Unvanını Taşıyor...

Anasayfa > Güncel

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) iştiraki Spor İstanbul tarafından gerçekleştirilen 43’üncü İstanbul Maratonu başladı.‘Dünyanın kıtalararası koşulan tek maratonu’ unvanını taşıyan, Dünya Atletizm Birliği (World Athletics) tarafından altın kategorisinde gösterilen maratonu bu yıl 43’üncü kez gerçekleştiriliyor. Maraton, Anadolu Yakası’nda 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nün 250 metre gerisinden başladı. İşte 43. Maraton hakkında detaylı bilgiler...

43. Kez gerçekleştirilen Maratonun startını CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu verdi. 40 bin kişinin katıldığı Maratonda, bir yıl aradan sonra 15 kilometre koşusu ile 8 kilometre halk koşusu da düzenleniyor. Geçtiğimiz yıl Covid-19 salgını nedeniyle maraton yapılamamıştı.

Parkurlar

Parkurlar

Organizasyonda 42 kilometrelik maratonda köprüyü geçtikten sonra Beşiktaş sapağından ayrılarak Barbaros Bulvarı’ndan Beşiktaş’a inecek sporcular, sahil yolunu izleyerek Karaköy’e ulaşacak. Galata Köprüsü’nden sonra Sirkeci yönüne sapacak atletler, sahil yolunu takip ederek Bakırköy Hava Harp Okulu önünden geldikleri istikamete dönecek. Sahil yolundan Gülhane Parkı’na doğru devam ederek parkın içinden geçecek sporcular, Sultanahmet Meydanı’na çıkacak. Yarış, Roma, Bizans ve Osmanlı İmparatorluklarının toplantı ve spor merkezi olan ‘At Meydanı’nda, Sultanahmet Camisi’nin giriş kapısı ile Dikilitaş’ın arasında son bulacak.

15 kilometre koşusunda ise atletler, köprüyü geçtikten sonra Beşiktaş sapağından ayrılarak Barbaros Bulvarı’ndan Beşiktaş’a inecek ve sahil yolunu izleyerek Karaköy’e ulaşacak. Galata Köprüsü’nden sonra Sirkeci yönüne sapacak sporcular, sahil yolunu takip ederek Yenikapı Miting Alanı karşı caddesinde yer alan alt geçit civarında bulunan bitiş noktasına varacak. Altunizade Köprüsü altından başlayacak halk koşusunda da vatandaşlar 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nü geçtikten sonra Beşiktaş sapağından ayrılarak Barbaros Bulvarı’ndan Beşiktaş’a inecek. Sekiz kilometrelik halk koşusu, Dolmabahçe’deki Vodafone Park'ın önünde tamamlanacak.

Yollar Kapatıldı

Yollar Kapatıldı

Organizasyon için 15 Temmuz Şehitler Köprüsü saat 03:00’te, parkur üzerindeki tüm yollar ise 05:00’ten itibaren araç trafiğine kapatıldı. 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ve parkur üzerindeki yollar, saat 12:30’dan itibaren kademeli olarak araç trafiğine açılacak. Barbaros Bulvarı, bu yıl çift yönlü olarak trafiğe kapatılmayacak. Ortaköy-Levent istikameti araç geçişine açık tutulacak.

Üst Düzey Atletler Bu Maratonda

Üst Düzey Atletler Bu Maratonda

Gerçekleştirilen bu Maratonda 54 elit atlet yarışıyor. Erkeklerde İstanbul Maratonu’nda 2.09.44’le parkur rekorunu elinde tutan Kenyalı Daniel Kipkore Kibet’in yanı sıra Etiyopya’dan Chele Dechasa, Yitayal Zerihun, Bazu Worku gibi kariyerlerinde 2.07’nin altında derecesi bulunan atletler organizasyonda mücadele ediyor. Yarışın dikkat çekici isimlerinden biri de geçen yıl yarı maratonu 59.26’yla koşan 22 yaşındaki genç Ugandalı Victor Kiplangat. Kadınlarda ise Frankfurt Maratonu’nun eski şampiyonlarından 2.21.59’luk dereceye sahip Etiyopyalı Mamitu Daska, Amsterdam’da 2.24.38’lik dereceyle koşan Jackline Chepgneno öne çıkıyor. Yarışa katılan elit atletler arasında 2 saat 30 dakikanın altında performansı olan sekiz adet isim bulunuyor. Organizasyonda ayrıca erkeklerde Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’nda mücadele eden Yavuz Ağralı’nın yanı sıra Mert Girmalegese, Mestan Turhan, Halil Yaşın, Hüseyin Can, Bekirhan Kabadayı, Ömer Alkanoğlu, Ahmet Alkanoğlu ve Üzeyir Söylemez yer alıyor. Kadınlarda ise elit grupta Dilan Atak, Fatma Karasu, Derya Kaya ve Gülbahar Çetin yarışıyor.

Ödüller

Ödüller

Maratonda erkekler ve kadınlarda birinci tamamlayanlara 35’er bin dolar para ödülü verilecek. Maratonda ikinciliği elde edenler 20 bin, üçüncüler de 10 bin dolar ödül alacak. Türk sporcularda ise maratonu birinci bitirenler 30 bin lira, ikinciler 15 bin lira, üçüncüler ise 5 bin lira para ödülünün sahibi olacak.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?