Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Tüp Bebek'te 40. Hafta

-

40. Hafta | Tüp Bebek Merkezi

GEBELİĞİN 40. HAFTASINDA YAŞANACAK GELİŞMELER

BEBEĞİN ANNE KARNINDA YAŞAYACAĞI 40. HAFTA

Bebeğin son haftası olma olasılığı yüksektir. Nadir bir ihtimal ile bu süre 42 haftaya kadar uzayabilir. Ama en genel doğum süresi 40 haftadır. 40. Haftada bebeğe besinleri ulaştıran göbek kordonu 50 cm. uzunluğunda ve kalınlığı da 1,3 cm. kadardır.

Cilt tamamen yeni doğan görüntüsündedir. Her hangi bir gün içerisinde dünyaya gelmek için hazırlığı bitmiştir. Sadece rahim açılması ve doğumun başlaması kalmıştır. Tüm gelişimin maksimum seviyede tamamlayan bebek için her gün yeni gramlar kazandırmaktadır.

Anne karnında bebeğe altı ay yetecek kadar antikorlar ile bağışıklık sağlanmıştır. Bu mucizevi desteğe ek olarak anne eğer kendi sütünü verebilirse bebek çok sağlıklı ve bağışıklığı daha da güçlü olacaktır.

Anne karnında gelişimini 40 hafta boyunca tamamlamış olan bebek artık doğum anına erişmiştir. Boyu; 50 cm. kilosu ise; 3450 gram civarındadır. Her bebek için bu sayılar değişkenlik gösterebilir.

Aşağıdaki videoda gebelikte 40. hafta ultrason görüntüleri bulunmaktadır

ANNE İÇİN GEBELİĞİN 40. HAFTASI

Artık doğum anı gelmiş olmalıdır. Gebelik boyunca duyulan sıkıntıların son günlerdir. Anne için uykusuzluk süreci devam ediyordur. Arada giren sancılar sıklaşmaya başlamış olabilir. Bu durumda sancı düzenli oluyor ise doğum başlamış ve rahim açılma göstermiş olabilir. Anneler eşleri yardımı ile muhakkak hastaneye götürülmelidirler.

Bir diğer durum da leke gelmesi buda doğumun başladığının göstergesidir. Bu durumda da anneler doğum hastanesine ulaştırılmalıdırlar.

Başka bir durumda da amniyon sıvısının gelmesi olayıdır. Kadın normal yaşantısını sürerken veya uyurken bir anda istem dışı sıvının geldiğini fark edebilir. Hiçbir sancı olmadığı için kadını şaşırtabilir. Bu durumda doğumun başladığını belirtir ve bebeğin bu sıvı içerisinde yaşadığını bilinen bir durumdur. Sıvının gelmesi de doğumu başlatacaktır.

Bazen de bu süre aşabilir hala doğum belirtileri yaşanmayabilir. Bu durum yine kadın doğum uzmanı tarafından değerlendirilecektir. Eğer normal standartlarda bebeğin doğumu başlamamış ise suni yöntemler ile doğum başlatılabilir.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir