40 Generalin Kaderi YAŞ

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

40 Generalin Kaderi YAŞ

40 Generalin Kaderi YAŞ

1-4 Ağustos tarihleri arasında durumu görüşülecek 'tutuklu' general ve amirallerin tam listesi...

Balyoz davasında mahkeme tutuklu subayların tahliye talebini reddetti. 6 Ağustos’ta duruşması görülecek olan Balyoz davasında, tahliyeler gelseydi bile Yüksek Askeri Şûra (YAŞ) çalışmalarında çıkacak kriz açısından sonuç değişmeyecekti. Çünkü, TSK mevzuatına göre “tutuklananlar” terfi edemiyor. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) halen orgeneral, korgeneral/koramiral, tümgeneral/tümamiral ve tuğgeneral/tuğamiral rütbelerinde toplam 68 muvazzaf subayı tutuklu. Bunlardan 40’ının durumu, YAŞ’ta ele alınacak. 2010 ve 2011 yıllarındaki uygulama gibi tutukluların görev süresinin uzatılması yönündeki formül ise TSK’nin “kadro yapısını” zorluyor. Toplam 47 uzatma kadrosu bulunan TSK, ya “Balyoz” sanıklarından emekli edecek ya da TSK’de halen görevde bulunan ve sicili itibarıyla uzatma alması gereken isimleri emekliye ayıracak.

Balyoz, Andıç ve 28 Şubat soruşturması nedeniyle tutuklanan ya da haklarında yakalama kararı çıkarılan muvazzaf general-amiral sayısı 68’e ulaştı. Halen iki orgeneral, 14 korgeneral/koramiral, 23 tümgeneral/tümamiral ve 29 tuğgeneral/tuğamiral tutuklu bulunuyor.

Emekli edilebilirle

Tutuklu 68 general ve amiralden 19’unun rütbe bekleme süresi bu yıl doluyor. Geriye kalan 21 kişi ise 2010 ve 2011 yıllarındaki Ağustos ayı şûralarında uzatma aldı. Böylece, şûrada durumu görüşülecek general/amiral sayısı 40’a yükseldi.

40 general/amiralin terfisi tutuklandıkları için mevzuat yüzünden mümkün görünmüyor. TSK’de “tutuklananlar” veya “açığa alınanlar” terfi şansını yasal olarak yitiriyor. TSK ve hükümet, 2010 ve 2011 yıllarındaki şûralarda, tutukluların görev sürelerinin uzatılması yönünde formül uyguladı. 2010 ve 2011 yılındaki şûralarda temdit alan 21 isime, bu sene 4 yıllık görev süresi sona erecek 2008 terfili 19 ismin daha katılması üzerine sayı toplam 40’a yükselecek. Ancak bu durumda, toplam 47 uzatma kadrosu bulunan TSK’nin, 40 kadrosu doğrudan tutuklular yüzünden doluyor. Bu yüzden, ya davalarda yargılanan generaller emekli edilecek ya da TSK’de halen görev yapan yalnızca 7 general/amiral uzatma alacak. Sıkıntının aşılabilmesi için şûraya kadar yasal düzenleme yapılması yönündeki beklenti ise TBMM’nin kapanması nedeniyle suya düştü.

Haberin Tamamı İçin:

40 tutuklu subayın durumu YAŞ'ta görüşülecek

40 tutuklu subayın durumu YAŞ'ta görüşülecek

Yüksek Askeri Şura 1 Ağustos'ta başlıyor. Şuranın kritik gündem maddeleri var. Komuta kademesinde ciddi bir değişiklik görünmüyor ama tutuklu 68 muvazzaf subaydan 40'ının durumunun YAŞ'da ele alınması bekleniyor.

Balyoz, Andıç ve 28 Şubat soruşturmaları YAŞ toplantısının gidişatını da değiştirdi.

Genelkurmay ve kuvvet komutanlarında bir değişiklik yapılmayacak çünkü emekliye ayrılacak tek Orgeneral Harp Akademileri Komutanı Aslan Güner olacak.

İşte bu nedenle Kara Kuvvetleri'nde korgenerallikten orgeneralliğe bir isim yükselecek. Deniz Kuvvetleri'nde ise üst rütbede terfi edecek isim neredeyse kalmadı.

Balyoz davasında tutuklu subayların tahliye talebi reddedildi mahkeme tarafından... Ama reddedilmeseydi de bir şey değişmeyecekti YAŞ toplantısı açısından. Çünkü TSK mevzuatına göre tutuklanan subaylar terfi edemiyor.

İşte bu yüzden halen tutuklu bulunan 68 muvazzaf subaydan durumu YAŞ'ta görüşülecek 40 subay için terfi yolu kapalı.

Bu durumda, onlar için iki seçenek var. Ya emekli edilecekler ya da görev süreleri uzatılacak...

2010 ve 2011 yıllarında uygulanan tutukluların görev süresini uzatma formülü de TSK'nın kadro yapısını zorluyor.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Balyoz DavasıTürk Silahlı KuvvetleriTürkiye Büyük Millet Meclisigündemtahliye
Görüş Bildir