Avrupa Basınından Özetler | 04.01.2013

 > -

İngiliz Basınından Özetler

İngiliz Basınından Özetler

İngiltere'de gazeteler bugün Yemen'de insansız hava araçlarıyla gerçekleştirilen operasyonları, El Cezire televizyon kanalının Current TV'yi satın almasını ve Google arama motoru hakkındaki rekabet soruşturmasını ele alıyor.

Times gazetesi, "Gizli Savaş" başlığı altında manşetten duyurduğu haberde, Yemen'de El-Kaide'ye yönelik yürütülen hava operasyonlarına Suudi Arabistan'ın da katıldığını söylüyor. Yemen'deki hava operasyonlarının Suudi Arabistan uçakları tarafından desteklenmiş olmasının Amerika'nın planlarının kanunlara uygunluğu konusunda soru işaretleri doğuracağını yazan Times, bu ülkede insansız hava araçları tarafından yapılan bombalamaların geçen sene Pakistan'da yapılanlardan fazla olduğunu da aktarıyor. Gazeteye konuşan bir Amerikalı istihbarat yetkilisi "insansız hava araçlarıyla yapıldığı söylenen operasyonların bazıları aslında Suudi Arabistan'ın savaş uçaklarıyla yapılıyor" demiş. Gazete, aynı yetkilinin düşman olarak gördükleri kişilerin Amerika'da mahkemeye çıkarılabilmesi için yurtdışında yakalanmasından doğan kanuni sorunları aşabilmek için ABD'nin artık "öldür veya öldür" politikası güttüğünü söylediğini okuyucularıyla paylaşıyor. Times, Yemen cumhurbaşkanı Masur Hadi'nin Amerikalı insansız hava araçlarıyla yapılan saldırıları üstlendiğini; ama komşu bir ülke tarafından kendi vatandaşlarına yapılan operasyonlarda açıkça sorumluluk almadığını yazıyor.

Guardian gazetesi, ABD insansız hava araçlarıyla Pakistan'da gerçekleştirilen bir operasyonda Taliban'ın önde gelen liderlerinden Molla Nazır'ın öldürüldüğünü yazıyor. Nazır'ın Pakistan hükümetine saldırmayı kabul etmemesinden dolayı Taliban'ın içindeki diğer liderlerle çekiştiğini hatırlatan gazete, liderin öldürüldüğü sırada Güney Vaziristan'da bir toplantıda olduğunu belirtiyor.

Telegraph gazetesi, benzer bir haberde, New York şehrinin metro sistemini bombalamaya teşebbüs etmekle suçlanan bir Pakistan vatandaşının mahkemeye çıkması için İngiltere'den ABD'ye sınır dışı edildiğini yazıyor. 26 yaşındaki Abid Nasır'ın 2010 yılında ABD ve İngiltere'de saldırılar gerçekleştirmeyi planladığı şüphesiyle gözaltına alındığını hatırlatan gazete, kendisinin 2009 yılında da gözaltına alındığını, ama evinde patlayıcı madde bulunamadığından serbest bırakıldığını aktarıyor. Telegraph, saldırıların gerçekleşmesi durumunda, bunların 11 Eylül'den beri New York'ın gördüğü en büyük felaket olabileceğini belirtiyor. Gazete, İçişleri Bakanlığı'nın Nasır'ı başlarda Pakistan'a göndermek istediğini, ama ülkesine dönmesi durumunda işkenceye maruz kalacağından işlemlerin insan hakları gerekçesiyle askıya alındığını yazıyor. Telegraph'ın haberine göre Amerikalıların Nasır'ın New York'a saldıracağından şüphelenmesiyle kendisinin ABD'ye gönderilmesi için işlemler başlatılmış.

Independent gazetesi, eski ABD Başkan Yardımcısı Al Gore'un televizyon kanalı Current TV'yi El Cezire'ye satmasını karşılıklı iki sayfada manşet yapmış. Gazete, Al Gore'un çevreciliğiyle tanındığına dikkat çekiyor ve haberi şöyle devam ettiriyor: "2008 yılında Al Gore, bir enerji konulu toplantıda 'Pahalı olmayan, çevreye zarar vermeyen ve ülkemizde bolca bulabildiğimiz enerji kaynaklarını kullansaydık nasıl olurdu?' diye sormuştu. Gore şimdi Current TV'yi Katar tarafından finanse edilen El Cezire'ye sattı. Fosil yakıtları satarak çok zengin olan Katar, aynı zamanda dünyanın en büyük kişi başı karbon ayak izine sahip. Current TV çalışanlarına kanallarının satışı hakkında gönderilen e-postada bu rahatsız edici ayrıntıya yer verilmemiş."

Independent, bu satışla Al Gore'un 100 milyon dolar kazandığını yazıyor. Gazete, satış karşılığında El Cezire'nin de ABD piyasasında genişleme fırsatı elde ettiğini belirtiyor. Gazeteye göre kanalı şimdi bekleyen en büyük zorluk, Amerikalı izleyicileri, İslami militanların propagandalarını taşıyan bir kanal değil de, gerçekçi bir haber kanalı olduğu yönünde ikna edebilme.

Financial Times gazetesi, ABD'de Google hakkında başlatılan tekelcilik soruşturmasının sonlandığını yazıyor. Google'ın tekel kanunlarını çiğnemediğine kanaat getirilmesinin ardından şirketin şimdi Avrupa'daki soruşturmalara odaklanacağını yazıyor Financial Times. Gazete haberine şöyle devam ediyor: "Federal Ticaret Komisyonu'nun Amerikalı arama motoru hakkında başlattığı ilk büyük soruşturmanın sonlanması Google destekçileri tarafından memnuniyetle karşılandı. Destekçileri, soruşturmayı Google'ın atılımlarının Microsoft ve diğer rakiplerce sınırlama girişimi olarak görüyordu. Federal Ticaret Komisyonu'nun eski rekabet politikası yönetici yardımcısı David Balto 'Google şimdi daha sert rekabete girebilir. Komisyonun kararı, Google'ın hareketlerinin tüketicileri zarara uğratmadığı anlamına geliyor.' dedi."

Bugün İngiliz gazetelerinin hepsinin büyük yer ayırdığı bir haber için Telegraph'a bakıyoruz. Gazete, ülkede ilk defa bir el nakli yapıldığını yazıyor. Gazetenin haberi şöyle: "İngiltere'nin ilk el naklini yaşayan dede daha şimdiden parmaklarını oynatabiliyor. Mark Cahill 'yeni elini' çok sevdiğini; bir kez daha kendi yemeğini kesebileceğini ve torunuyla oynayabileceğini söylüyor. Cahill, gut hastalığından dolayı sağ elini oynatamıyordu." Gazetenin aktardığına göre bu ameliyatı özel yapan şey, bir kerede hastanın elinin kesilip yerine bağışlananın tek bir operasyonda nakledilmiş olması.

Haberin Tamamı İçin:

Alman Basınından Özetler

Alman Basınından Özetler

Hindistan’daki tecavüz davası, Euro Bölgesi’nde işsizlik ve Almanya’da doktorlara hediye tartışması, bugünkü Alman basınında ele alınan yorum konuları arasında.

Hindistan'da bir üniversite öğrencisine tecavüz edip ölümüne yol açan zanlıların yargılanmasına başlandı. Halk altı zanlının idam edilmesini istiyor. Berliner Zeitung , tecavüz vakasının ardından yeniden gündeme gelen kadın hakları konusunu ele alıyor:

“Kadınların hor görülmesi Hintlilere özgü değil. Bu durum, doğum öncesi cinsiyet teşhisi sağlayan yüksek teknolojiyle silahlanmış olarak, tüm insanlığı tehdit ediyor. Dünya genelinde doğan kız çocuklarının sayısı azalıyor. Sadece Hindistan'ın ve Çin'in sapa köylerinde değil, Asya ve Afrika'nın yerden mantar gibi biten kentlerinde gelişen orta sınıfta da durum böyle.”

Uluslararası denetim ve danışmanlık şirketi Ernst & Young’ın son araştırması, Euro Bölgesi’ndeki işsizlik sorunu konusunda oldukça olumsuz bir tablo ortaya koydu. Şirketin tahminlerine göre, Euro Bölgesi’nde işsizlik bu sene daha da artacak ve işsiz sayısı 20 milyon gibi rekor bir sayıya ulaşacak. N eues Deutschland konuyu yorum sütunlarına taşıyor:

“Bu üzüntü verici bir rekor ve milyonlarca ailenin varlığı için de tehdit. Çaresizlik ve ekonomik zorluğun nelere yol açabileceğini, Yunanistan'daki yüz binlerce evsiz, Almanya'da iş arayan İtalyan gençleri ve İspanya'da artan intihar vakaları gösteriyor. İspanya'da çoğu işsiz intihardan başka bir seçenek göremiyor. Danışmanlık şirketi Ernst&Young'ın 2014'te Euro Bölgesi'nin işsizlik konusunda en kötü günleri geride bırakmış olacağı ifadesine ise kuşkuyla yaklaşmak gerek.”

Nordbayerischer Kurier de aynı konuyu ele alıyor:

“Rüzgâr yeniden şiddetlendi. İşsizlik oranları artıyor. Ekonomik canlanma yavaşladı, uyarı işaretleri çoğalıyor. 2012 istatistiklere ışıltılı bir yıl olarak geçecek, ancak taşlı yola şimdiden girildi bile. Refahımız, girişimci ruhuna ve yeni, iyi satılabilen ürünlerin hızla geliştirilmesine bağlı. Yan gelip yatmak ve her şeyi şimdiye dek yapıldığı gibi yapmak vahim olur.”

İlaç firmalarının tanıtım için doktorlara verdikleri hediye ve sağladıkları imkânlar son günlerde Almanya'da tartışma konusu. Resmî sağlık sigortaları, doktorlara rüşvetin önüne geçilebilmesi için daha sıkı kurallar getirilmesi çağrısında bulundu. Kölner Stadt Anzeiger gazetesi konuyla ilgili bir yoruma yer veriyor:

“Almanya'nın en nüfuzlu doktorları arasında, yolsuzlukla mücadele yasası çıkarılmasına karşı hâlâ çekinceler olması anlaşılır gibi değil. Yasayla, kadrolu doktorların yanı sıra serbest çalışan statüsünde kabul edilen muayenehane sahibi doktorların da rüşvet nedeniyle dava edilebilmesi mümkün olacak. Şu ana kadar böyle bir durum söz konusu değildi. Yasa hastaların da yararına. Çünkü yolsuzluk en kötü durumda sağlıklarını da bozuyor. Zira en iyi tedaviden mahrum kalıyorlar. Hastalar, doktorun kendisine espresso makinesi hediye eden firmanın ilacını yazmadığına güvenebilmeli.”

© Deutsche Welle Türkçe

Derleyen: Başak Sezen

Editör: Beklan Kulakszıoğlu

Haberin Tamamı İçin:

Avrupa Basınından Özetler

Avrupa Basınından Özetler

Avrupa basınında, ABD Kongresi’nde uzlaşılan malî uçurum anlaşması, bir Fransız mizah dergisinin Hz. Muhammed’in hayatını anlattığı ilavesi ile tecavüze uğrayan Hintli kadının intihar etmesi yorumlara konu oluyor.

Avrupa basınında, ABD Kongresi'nde uzlaşılan malî uçurum anlaşması, bir Fransız mizah dergisinin Hz. Muhammed'in hayatını anlattığı ilavesi ile tecavüze uğrayan Hintli kadının intihar etmesi yorumlara konu oluyor.

Fransa'nın Le Monde gazetesi ABD Kongresi'nin malî uçurum anlaşmasında uzlaşmasını yorum sütunlarına taşıyor. Uzlaşma sağlanamaması halinde vergi artışı ile harcama kesintileri yeni yılda otomatik olarak devreye girecekti. Fransız gazetesi malî uçurum anlaşmasının bütçe açığını kapatmaya yetmeyeceğini yazıyor:

“Vergi politikası üzerine salı günü yapılan anlaşma sadece geçici bir çözüm. Bir nevi yama yapıldı. Minimal uzlaşı sağlandı. Yılda 450 bin dolardan fazla kazananların gelir vergisi yüzde 35'ten 39,6'ya yükseltildi. Uzlaşma ile her iki taraf da birbirlerine doğru birer adım atmış oldu: Cumhuriyetçiler vergi artışı istemiyordu. Demokratlar da yeni verginin 250 bin dolarlık yıllık gelirden itibaren uygulanmasını istiyordu. Harcama kesintilerine yönelik pazarlıklarsa iki ay ertelendi. Bir diğer deyişle, Beyaz Saray ile Kongre, önümüzdeki beş ila on yıl içinde amansız bir artış kaydedecek bütçe açığını gidermek adına inandırıcı bir yolu henüz saptayamadılar.”

İsviçre'nin Neue Zürcher Zeitung adlı gazetesi de varılan uzlaşının ABD'nin malî sorunlarını çözemeyeceği görüşünde:

“Aslında ABD malî sorunlarını çözmeye bir adım dahi yaklaşmadı. 1 Ocak'ta otomatik olarak vergi artışının uygulanacak ve harcamaların kısıtlanacak olmasına odaklanıldı, bakışlar başka yöne kaydırıldı: Amerikalıları yıllardır uçuruma iten esas tehlike sözümona büyük farktan değil bütçe politikalarından doğuyor. Yıllardır artan trilyonluk bütçe açığının ülkeyi felakete sürüklediği kesin ama yine de seçkin siyasi kesim gerekeni yapıp sonucuna katlanmıyor. Ülkenin bu yıl da etkili bir bütçesi olmayacak ve çok pahalıya patlayan sosyal devletin temel sorunlarına el atılmayacak bile.”

Daha önce de İslam ülkelerinin tepkisini çeken Fransız mizah dergisinin Hz. Muhammed'in hayatını tasvir eden bir ilave yayınlamasını Avusturya gazetelerinden Die Presse şöyle yorumluyor:

“Fikir ve ifade hürriyetinin iğfal edilip edilmediğine bizde münhasıran mahkemeler karar verebilir. Radikal mihrakların sırf hainliklerinden inanan insanların dinî duygularıyla oynayıp onları öfkelendirmekle hukukî durumu aşırı ölçüde esnetip esnetmediklerine karar verecek tek kuvvet yargıdır. Hz. Muhammed'in olumlu etkileri karşısında saygı duymak dışındaki tutumların, inanç sahibi Müslümanların tahkir edilmesi şeklinde yorumlanıp yorumlanamayacağına da hâkimler karar verir.”

Aralık ayında Hindistan'da bir kadın otobüste toplu tecavüze uğramasının ardından hayatını kaybetti. Hindistan halkı tecavüz suçlarına verilen cezaların azlığını protesto ederken, Avusturya'da yayımlanan Salzburger Nachrichten gazetesi Avrupalıların tutumunu eleştiriyor:

“Avrupalılar Hindistan toplumuna yönelttiği tiksinti dolu bakışlarını kendine saklamalı. Bizim Avrupalı ve Hrıstiyan toplumumuz onun yerine, Augustinus ve Akinolu Thomas gibi Hrıstiyan filozofların yaydığı kadınları küçümseyen görüşleri ortadan kaldırmanın yüzyıllarca sürdüğünü hatırlamalı. Ve biz hâlâ aydın ve çağdaş bir toplumun olması gereken düzeye ulaşmadık: Yani cinsiyetinden bağımsız tüm insanların eşit muamele gördüğü seviyeye.”

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AlmanyaAmerika Birleşik DevletleriAvusturyaAydınÇinDeepMindFransaGirişimciGoogleHindistanİdamİngiltereİntiharİspanyaİşsizlikİsviçreKatarManşetMicrosoftRüşvetSavaşSuudi ArabistanTecavüzYunanistanvergi
Görüş Bildir