4 Komutandan Çevik Bir'e Yalanlama

 > -
5 dakikada okuyabilirsiniz

28 Şubat'ta 5. Dalga

28 Şubat'ta 5. Dalga

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Dördü Emekli Altı Asker Savcılığa Çağırıldı

Dördü Emekli Altı Asker Savcılığa Çağırıldı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturma kapsamında gerçekleştirilen operasyonunda İzmir'de bir emekli korgeneralin gözaltına alındığı belirtiliyor.

Operasyonda 4'ü emekli orgeneral, 6 asker savcılığa çağrıldı. Savcılığa çağrılanlar arasında Emekli Orgeneral Teoman Koman da var. Emekli Orgeneral Çetin Doğan'ın da ifadesi alınacak.

Haberin Tamamı İçin:

28 Şubat'ta 5. dalga CNNTurk.com

28 Şubat'ta 5. dalga CNNTurk.com

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü 28 Şubat Soruşturması kapsamında 5. dalga operasyon başlatıldı. Ankara, İstanbul, İzmir ve Muğla'da yapılan operasyonda Batı Çalışma Grubu'nun üst kurulunda yer alan dönemin bazı isimleri ifade için Ankara'ya çağrıldı.

Operasyon kapsamında gözaltına alınan ve ifadeye çağrılan isimler şöyle: Dönemin Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreteri emekli Orgeneral İlhan Kılıç, dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Ahmet Çörekçi, 96'da yaş haddinde emekli olan eski Kara Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Hikmet Köksal, 28 Şubat döneminin Genelkurmay Plan Prensipler Başkanı emekli Korgeneral Vural Avar, dönemin Jandarma Genel Komutanı emekli Orgeneral Teoman Koman, dönemin Genel Kurmay Hareket Daire Başkanı emekli orgeneral Çetin Doğan, Balyoz Davası'nda tutuklu bulunan MHP Milletvekili emekli Korgeneral Engin Alan ve dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Lojistik Komutanı emekli Korgeneral Kamuran Orhan.

Haberin Tamamı İçin:

Bir zamanların 'La yüs'el'iydi, şimdi savcı karşısında! | Ge

Bir zamanların 'La yüs'el'iydi, şimdi savcı karşısında! | Ge

14 sene önce rest çekerek Meclis Komisyonu'na ifadeyi reddeden bir dönemin MİT müsteşarı, JİTEM kurucusu, 28 Şubatçı Koman şimdi savcı karşısında...

Teoman Koman'ı Türkiye ilk olarak Susurluk Skandalı'ndan sonra başlatılan soruşturmalarda duydu. Susurluk skandalının patlak vermesinin ardından başlatılan soruşturmalar Teoman Koman'a kadar uzanıyordu. TBMM tarafından kurulan Araştırma Komisyonu, o günlerde Jandarma Genel Komutanı olan orgeneral Teoman Koman'ı da dinlemek istemişti. Daha öncesinde jandarmanın emrinde çalışan Albay Veli Küçük'ü ifadeye çağıran ancak Genelkurmay Başkanlığı tarafından "ifadesine gerek yoktur" yazısından sonra dinleyemeyen komisyon, Teoman Koman'ın da ifadesine başvurmak istemişti ancak ondan da aynı cevap alınmıştı.

Susurluk Komisyonu'nun, MİT Müsteşarı olduğu dönemlerde işlenen faili meçhuller için dinlemek istediği Teoman Koman, 28 Şubat'ın yaşanmasına yaklaşık bir ay gibi zaman kala bu davetlere çok sert cevaplar vermiş, komisyona rest çekmişti. Koman, "ben ancak cumhurbaşkanı ve başbakana bilgi veririm" diyerek dönemin Meclis Araştırma Komisyonu'nu hiçe saymıştı.

Koman'ın terörle mücadele adı altında kurulmasına önayak olduğu JİTEM'in işlediği faillerden sorumlu olduğu sürekli dillendiriliyor ancak şu ana kadar o konuyla ilgili herhani bir adım atılmadı. JİTEM konusunda hala en yüksek rütbeli olarak albay rütbesinde birisinin ismi geçiyor.

Teoman Koman'ın ismi daha sonra Refah-Yol Hükümeti'ne karşı alınan 28 Şubat MGK kararlarının altında geçti. Daha sonraki yıllarda da, Koman'ın 28 Şubat darbesini yapan Batı Çalışma Grubu'nun organizatörleri arasında olduğu ortaya çıkmıştı.
Koman'ın ismi son olarak 28 Şubat soruşturmalarında gözaltına alınan komutanlardan bazılarının "BÇG'ye Teoman Koman'ın emriyle gidip geliyorduk" ifadesinde geçiyordu.

Haberin Tamamı İçin:

5. dalga o komutanları vurdu

5. dalga o komutanları vurdu

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü 28 Şubat Soruşturması kapsamında Ankara, İstanbul, İzmir ve Muğla'da yapılan operasyonda Batı Çalışma Grubu'nun üst kurulunda yer alan dönemin bazı isimleri ifade için Ankara'ya çağrıldı. Balyoz davasının tutuklu sanığı Çetin Doğan da ifade için Ankara'ya götürüldü. Doğan, adliyede "Sizde mi geldiniz?" sorusuna "Kambersiz düğün olur mu?"şeklinde yanıt verdi.

Başsavcılık'tan açıklama
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı da bugünkü operasyon ile ilgili yazılı açıklamada bulundu.

Haberin Tamamı İçin:

28 Şubat'ta 9 Emekli Generale Tutuklama Talebi

28 Şubat'ta 9 Emekli Generale Tutuklama Talebi

İfadeye çağrılan 9 emekli general tutuklanma talebiyle mahkemede.28 Şubat soruşturmasındaki yeni dalga bu sefer dönemin kuvvet komutanlarına uzandı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı 9 emekli generali ifade vermek üzere adliyeye çağırdı. Savcıya ifade veren emekli generaller, tutuklanmaları talebiyle mahkemeye sevk edildi.

Haberin Tamamı İçin:

28 Şubat'ta 3 General Tutuklandı

28 Şubat'ta 3 General Tutuklandı

İfadeye çağrılan 9 eski generalden 3'ü tutuklandı.28 Şubat Soruşturması kapsamında mahkemeye sevkedilen 10 zanlıdan 3'ü tutuklanırken 3'ü serbest bırakıldı. Diğerlerinin sorgusu devam ediyor.

Haberin Tamamı İçin:

Karadayı: Polis Evime Gelirse Kafama Sıkarım

28 Şubat operasyonları kapsamında son dalga dönemin kuvvet komutanlarına geldi. Son dalgayı kaleme alan Fatih Altaylı dönemin Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı'nın 'Eğer bir sabah evimizi polis basarsa beylik tabancamla kafama sıkarım' dediğini iddia etti.

Haberin Tamamı İçin:

5. dalgadan 6 tutuklama çıktı / Türkiye / Radikal İnternet

5. dalgadan 6 tutuklama çıktı / Türkiye / Radikal İnternet

28 Şubat soruşturmasının 5. dalgasında, aralarında dönemin MGK Genel Sekreteri ve iki kuvvet komutanının da olduğu 6 eski general tutuklandı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü 28 Şubat soruşturmasının 5. dalgası, dün sabah farklı bir şekilde gerçekleşti.

Aralarında dönemin kuvvet komutanlarının da olduğu emekli generaller gözaltına alınmadan adliyeye ifadeye çağrıldı.

Bu çağrıya uyan generaller ve ikinci dalganın şüphelilerinden emekli albay, savcıya verdikleri ifadelerin ardından tutuklanmaları talebiyle nöbetçi mahkemeye sevk edildi. Generallerden 6'sı ile emekli albay tutuklandı, 3 general serbest bırakıldı. Tutuklanan isimlerden ikisi dönemin kuvvet komutanı, 1'i ise MGK Genel Sekreteri.

Haberin Tamamı İçin:

Karadayı: 'Kafama Sıkarım Demedim'

28 Şubat soruşturmasının 5. dalgasında neden olmadığı yönünde yorumlar yapılan ve 'beni götürmeye çalışırlarsa kafama sıkarım' dediği ileri sürülen dönemin Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı konuştu.

Karadayı’nın ailesine, “Bir sabah eve gelip beni götürmeye kalkarlarsa beylik tabancamla kafama sıkarım” dediği yönünde haber de basında yer almıştı.

Karadayı, bu tür ifadeler kullanacak bir zihniyete sahip olmadığını belirterek, şöyle konuştu:

“Haberi okuyunca şaşırdım, çok üzüldüm. Beni tanıyanlar böyle bir ifade kullanmayacağımı, bu zihniyette biri olmadığımı bilirler. Böyle bir şey söylediğimi aktaran kimmiş, hangi aileymiş söylesinler.”

"GİDER İFADEMİ VERİRİM"
Karadayı, basında yer alan “neden ifadeye çağrılmıyor” sorularına ilişkin olarak da şu değerlendirmeyi yaptı:

“Ben 50 yıldan fazla Türk Silahlı Kuvvetleri’nde şerefle hizmet yaptım. Hayatım boyunca yasal olmayan hiçbir şey yapmadım. Yasal olmayan hiçbir şeye imza atmadım. Alnım açık yüzüm pak. Böyle bir şey mümkün değil. Sonuçta çağırırlarsa gider ifademi veririm. Ben her zaman anayasa, yasalar, hukuk içinde hizmet etmiş biriyim.”

Haberin Tamamı İçin:

Bir'e karşı dört paşa / Politika / Radikal İnternet

28 Şubat soruşturması kapsamında ifadeleri alınan dönemin MGK üyesi dört komutan, Batı Çalışma Grubu'nun (BÇG) nasıl kurulduğuna dair tutuklu yargılanan dönemin Genelkurmay 2. Başkanı Çevik Bir'in tam aksi ifade verdi.

Emekli paşalar, “BÇG adı altında yapıldığı iddia edilen çalışma, MGK’dan bağımsız ve ilgisiz olarak Genelkurmay Karargâhı’nda hazırlanmıştır” dediler.
Soruşturmanın 5. dalgasında İlhan Kılıç, Hikmet Köksal, Ahmet Çörekçi, Çetin Doğan, Vural Avar, Metin Yavuz Yalçın tutuklanırken, Engin Alan, Kamuran Orhon, Cemal Hakan Pelit ile Teoman Koman, “gözlenim hali il...

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraBalyoz DavasıFatih AltaylıGenelkurmay BaşkanıİstanbulİzmirMilliyetçi Hareket PartisiMuğlaPolisTürk Silahlı KuvvetleriTürkiye Büyük Millet Meclisi
Görüş Bildir