Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Son 1 Yılda 4285 Polis ve Askerin Silahına El Konuldu

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

4 Bin 825 Polis Ve Askerin Silahı Elinden Alındı

4 Bin 825 Polis Ve Askerin Silahı Elinden Alındı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, eşine şiddet uygulayan 4 bin 825 polis, asker ve görevlinin silahının elinden alınmasına ilişkin konuştu.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Bakanlık tarafından yayınlanan Şiddet Haritası’nın verilerini değerlendirdi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın yayınladığı istatistiklere göre, 4320 sayılı Kadına Karşı Şiddet Yasası’nın yürürlüğe girdiği tarihten bu yana geçen 11 ayda, 15 bin kişinin silahına el konulurken, ayrıca 4 bin 825 polis ve askerin de silahına el konuldu.

UYUŞTURUCU VE ALKOL ŞİDDETİ ARTIRIYOR

Bakanlık tarafından yayınlanan Şiddet Haritası’nın öne çıkan ayrıntılarını değerlendiren Şahin, 7 gün 24 saat çeşitli kurumlardan temsilcilerin bir arada olduğu bir çalışmayı yaklaşık 4 ay önce başlattıklarını hatırlatarak, “Dün şiddet izleme merkezlerine gittik ve verileri inceledik. Şiddet İzleme merkezi’ne ayda ortalama 100 vaka geliyor ve biz bunların analizlerini çıkardık. Fail üzerinde yapılan incelemede, alkol ve uyuşturucudan dolayı ciddi bir şekilde şiddetin arttığını görüyoruz. Hem şiddet uyguluyor hem de tedavi olmaktan kaçıyor. Yasada tedavi olmak zorunda. Kadını koruyorsun ama erkeği tedavi etmedikçe sonuç alamıyoruz” dedi.

Optimushaber

Haberin Tamamı İçin:

Son 1 Yılda 4285 Polis ve Askerin Silahına El Konuldu

Kadına yönelik şiddet olaylarının artarak sürdüğü Türkiye’de tam 4 bin 825 polis ve askerin silahlarına kadına şiddet dolayısıyla el konulduğu ortaya çıktı.

AKP’nin kadına yönelik şiddeti önlemekten oldukça uzak olan yasasının ardından şiddet olaylarının azaldığı öne sürüldü.

NTV'nin edindiği verilere göre, yasayla birlikte kadına yönelik şiddet ve ölümlü vaka sayısında yüzde 5'lik bir azalma meydana geldiği iddia edilse de bu iddia hemen her gün yaşanan ölüm olayları düşünüldüğünde gerçeklikten oldukça uzak görünüyor.

12 bin 533 vakada koruma tedbiri alındı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın istatistiklerine göre, kanunun yürürlüğe girdiği tarihten bu yana geçen 11 ay süresince, 12 bin 533 vakada şiddet uygulayan kişiye karşı koruma tedbirleri alındı.

Buna karşın yaşanan birçok ölüm olayından alınmayan koruma tebdirleri ya da alınmış sözde koruma tedirleri kadınların nasıl korunduğunu da gözler önüne sermişti.

4 bin 825 polis ve subayın silahına el konuldu

Mart 2012'den bu yana şiddet uygulayanların elindeki ateşli silahlar için de çeşitli yaptırımlar uygulandı.

15 bin 26 olayda, şiddet uygulayan tarafın elindeki silahları, bulundurma veya taşıma izni olsa bile güvenlik güçlerine teslim etmesi sağlandı.

Silahını teslim edenler arasında polis ve asker gibi silah taşıması zorunlu olan 4 bin 825'i kişi de yer aldı.

Başkahaber

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiFatma ŞahinPolisUyuşturucu
Görüş Bildir