4 Bakanın Fezlekesine Gizlilik Ayarı

232PAYLAŞIM

4 Bakanın Fezlekesine Gizlilik Ayarı

4 Bakanın Fezlekesine Gizlilik Ayarı

Meclis Başkanlığı, fezlekelerin Genel Kurul gündemine getirilmesi için çalışmasını sürdürüyor. Başkanlık yetkililerinin CNN Türk'e verdiği bilgiye göre, Genel Kurul'da fezlekelerin sadece üst yazısı okunacak. İddianame kabul edilene kadar içerik hakkında bilgilendirme yapılmayacak. Başkanlık yetkilileri, buna gerekçe olarak, hazırlık soruşturmasının gizliliğini gösteriyor.

Meclis Başkanlığı, fezlekelerle ilgili çalışmanı sürdürüyor. Bu amaçla ceza hukukçuları ve anayasa hukukçularından görüş alındı. Hedef, çalışmanın olağanüstü toplantıya kadar tamamlanması.

O gün, Meclis'in olağanüstü toplantısında dört eski bakan hakkındaki fezlekeler gündemde olacak. Ama içeriği değil. Sadece Meclis'e sunulan üst yazısı okunacak. Muhalefetin amacı da bu yazı okunduktan, bilgilendirme yapıldıktan sonra, fezlekenin içeriğine ulaşmak. Ama muhalefetin bu beklentisi gerçekleşmeyecek. Çünkü, CNN Türk'e konuşan Meclis Başkanlığı üst düzey yetkilileri, gizlilik kuralına dikkat çekti.

Meclis üst düzey yönetimi, "bir soruşturma İstanbul'da gizli, Ankara'da açık olamaz" değerlendirmesini yaptı. Ceza Muhakemeleri Kanunu'nun 157. maddesini hatırlattı.

Bu maddeye göre, hazırlık soruşturması gizli yürütülüyor. Gizlilik ancak iddianamenin mahkemede kabul edilmesiyle kalkabiliyor. Yani fezlekelerin içeriği incelemeye açılmayacak. Ta ki mahkemede iddianamenin kabul edilmesine kadar.

Üst düzey yetkililerin dikkat çektiği bir başka nokta da soruşturma komisyonu kurulmasına ilişkin. Başkanlığa göre, bu süreçte, 55 milletvekili ile her zaman meclis soruşturması istenebilir. Üstelik bunun için de fezlekelerin mecliste okunmasına gerek dahi yok.

55 milletvekilinin önerge verilmesi ve soruşturma komisyonu kurulması halinde de fezlekelerin içeriğine bakılabilecek. Ama bu da bir aydan önce olmayacak.

CNN Türk

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir