4,5 Milyon Vatandaşı İlgilendiren Tasarı Yasalaştı

 > -
4 dakikada okuyabilirsiniz

4,5 Milyonu İlgilendiren Tasarı Yasalaştı

4,5 Milyonu İlgilendiren Tasarı Yasalaştı

TBMM'de kabul edilen kanun, sigortalılar lehine düzenlemeler içeriyor.

TBMM Genel Kurulu'nda, sigortalı lehine düzenlemeler içeren ve 4,5 milyon vatandaşı ilgilendiren tasarı kabul edilerek yasalaştı.

Kanuna göre, milletvekilleri, dışarıdan atanan bakanlar ve gazeteciler de daha önce olduğu gibi kamuoyunda yıpranma payı olarak bilinen fiili hizmet zammından yararlanacak.

Prim borcu olduğu için bir yakınının üzerinden doktora giden Bağ-Kur'lular, SGK tarafından bu konuda kendilerine çıkarılacak borçları ödemeyecek.

Emekli olduktan sonra kamuda çalışmaya devam edip, emekli aylığıyla birlikte maaş da alan memurlar, bu aylıklara ilişkin borçlarını taksitlendirebilecek.

Terörle mücadelede malul kalanlar ile Kore, Kıbrıs ve İstiklal Savaşı gazileri kamu hastanelerinden sevk almadan özel hastanelere gidebilecek ve fark ücreti ödemeyecek.

Liseyi bitirdikten sonra üniversiteye başlayan öğrenciler 120 gün süreyle sağlık hizmetlerinden yararlanacak

Haberin Tamamı İçin:

4,5 Milyon Vatandaşı İlgilendiren Tasarı Yasalaştı

TBMM'de kabul edilen kanun, sigortalılar lehine düzenlemeler içeriyor.

TBMM Genel Kurulu'nda, sigortalılar lehine düzenlemeler içeren ve 4,5 milyon vatandaşı ilgilendiren tasarı kabul edilerek yasalaştı.

Kanuna göre, prim borcu olduğu için bir yakınının üzerinden doktora giden Bağ-Kur'lular, SGK tarafından bu konuda kendilerine çıkarılacak borçları ödemeyecek.

Emekli olduktan sonra kamuda çalışmaya devam edip, emekli aylığıyla birlikte maaş da alan memurlar, bu aylıklara ilişkin borçlarını taksitlendirebilecek.

Terörle mücadelede malul kalanlar ile Kore, Kıbrıs ve İstiklal Savaşı gazileri kamu hastanelerinden sevk almadan özel hastanelere gidebilecek ve fark ücreti ödemeyecek.

Haberin Tamamı İçin:

400 Bin Öğrenciyi Rahatlatan Karar

Liseyi bitiren ve 18 yaşını dolduran erkek öğrencilerin üniversiteye gidene kadar geçen sürede sağlık hizmeti alabilmelerine ilişkin sorun çözüldü.

Meclis’te kabul edilen kanunla liseyi bitiren öğrenciler, üniversiteye başlayıncaya kadar arada geçen 3-4 aylık sürede sağlık hizmeti alabilecekler. Mevcut uygulamaya göre, lise ve dengi okulları bitiren erkek öğrencilerden 18 yaşını dolduranların, anne ve babası üzerinden sağlık yardımı almaları mümkün değildi. Erkek çocuğun, liseyi bitirir bitirmez, üniversiteye hemen başlaması söz konusu olmadığından, arada 3-4 ay geçiyordu. Bu sürede mağduriyet yaşanıyordu. Bu durumda olan yaklaşık 400 bin öğrenci bulunuyor. Kız çocukları ise evleninceye veya işe girinceye kadar anne-babaları üzerinden sağlık hizmeti alabildikleri için böyle bir sorunla karşılaşmıyorlar.

4,5 milyon vatandaşı ilgilendiren Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun dün mecliste kabul edildi. Düzenleme ile gazilere sevksiz özel hastaneye gidebilme yolu açıldı. Terörle mücadelede malul kalanlar ile Kore, Kıbrıs ve İstiklal Savaşı gazileri sevk almadan özel hastanelere gidebilecek ve fark ücreti ödemeyecek.

Düzenleme ile iş ve meslek danışmanlarının, Danıştay’ın iptali ile oluşan hak kayıpları da giderildi. Danıştay’ın kararı nedeniyle 817 iş ve meslek danışmanının 2013 yılı sözleşmeleri yenilenmemişti. Bu kişiler bir anda işsiz kalmıştı. Yasa ile Danıştay’ın yürütmeyi durdurma kararı vermesi üzerine ortaya çıkan hukuki sorunlar ve hak kayıpları giderildi. Aynı düzenleme ile Sosyal Güvenlik Kurumu Yönetim Kurulu yapısı değiştiriliyor. Üye sayısı artırılıyor. Esnaf ve sanatkârları temsilen bir üye SGK Yönetim Kurulu’na girecek. Yönetim Kurulu’nda SGK’nın bir başkan yardımcısı yer alırken bu sayı da ikiye çıkacak.

Haberin Tamamı İçin:

4,5 milyon vatandaşa müjde

TBMM Genel Kurulu’nda, sigortalı lehine düzenlemeler içeren ve 4,5 milyon vatandaşı ilgilendiren tasarı kabul edilerek yasalaştı. Hükümet, milletvekilleri ile gazetecilerin 2008’de yapılan yasal düzenleme ile iptal edilen yıpranma haklarını yeniden verdi.

Bu düzenleme ile her iki meslek grubu da erken emekli olmaya hak kazandı. SGK Kanunu’nda değişiklikler yapan tasarı dün TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı. Yasanın görüşülmesi sırasında verilen bir önergeyle, bir yıllık çalışma karşılığında 90 günlük fiili hizmet zammı (yıpranma hakları) gazetecilere, milletvekillerine ve dışarıdan atanan bakanlara iade edildi. Böylece, gazeteci ve milletvekilleri her 4 yılda, 1 yıl fazla çalışmış sayılarak, bu süre 5 yıl olarak hesaplanacak. Gazetecilerin elde ettikleri fiili hizmet zammının toplamının yarısı kadar süre, emeklilik yaş hadlerinden düşecek. Milletvekilleri için ise söz konusu sürenin tamamı emeklilik yaş haddinden indirilecek. Düzenleme, fiili hizmet zammı süresinin kaldırıldığı 2008 yılı ekim ayı itibarıyla geçerli sayılacak. Ayrıca memur emeklisi milletvekilleri gibi SSK ve Bağkur emeklisi iken milletvekili olanlar iki yıl milletvekilliği yapmadan ‘milletvekili emeklisi’ olabilecek. Böylece memur emeklileri ile SSK ve Bağkur emeklisi milletvekilleri arasındaki fark ortadan kalktı. SSK ve Bağkur’dan 2 bin lira civarında emekli maaşı alan vekillerin emekli maaşı 6 bin liranın üzerine çıkacak.

4.5 milyon kişiyi ilgilendiriyor

TBMM Genel Kurulu’nda, sigortalı lehine düzenlemeler içeren ve 4,5 milyon vatandaşı ilgilendiren tasarı kabul edilerek yasalaştı. Yasalaşan maddelerden bazıları şöyle:

  • Kanuna göre, milletvekilleri, dışarıdan atanan bakanlar ve gazeteciler de daha önce olduğu gibi kamuoyunda yıpranma payı olarak bilinen fiili hizmet zammından yararlanacak.

  • Prim borcu olduğu için bir yakınının üzerinden doktora giden Bağ-Kur’lular, SGK tarafından bu konuda kendilerine çıkarılacak borçları ödemeyecek.

  • Emekli olduktan sonra kamuda çalışmaya devam edip, emekli aylığıyla birlikte maaş da alan memurlar, bu aylıklara ilişkin borçlarını taksitlendirebilecek.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

DanıştayKoreSGKTürkiye Büyük Millet Meclisimemurmemurlar
Görüş Bildir