4+4+4'ü Anlama Kılavuzu

-
4 dakikada okuyabilirsiniz

Neden 4x3?

Neden 4x3?

4+4+4 Kademeli Eğitim Sistemi hakkında kafanızda oluşan soru işaretlerini aydınlatacak bir yazı. Hakan Mıhçı yazmış:
"Sekiz yıllık kesintisiz ve zorunlu eğitim sisteminin teknik çerçevedeki bilançosu çok da karamsar bir tablo sunmuyor. Bu koşullar altında kesintili ve kademeli eğitim sistemi neden getirilmek isteniyor?"

Haberin Tamamı İçin:

4+4+4'ü Anlama Kılavuzu

4+4+4'ü Anlama Kılavuzu

Adının anıldığı yerde kavga ve gürültü hiç eksik olmadı. Tartışıldığı komisyonlara hep gergin bir hava hakimdi. Kimi zaman oturumlar savaş alanına döndü. Yasayı protesto için binlerce KESK'li Ankara'ya akın etti. Yasayı eleştiren TÜSİAD azarlandı. Daha vatandaş ne olduğunu anlayamadan, kavga gürültü, TBMM'de 91 redde karşılık 295 evet oyu ile dün yasalaştı. Peki 30 Mart 2012'den sonra ne değişecek? 4+4+4 nedir? Bugünkü Radikal'de Can Güleryüzlü'nün konuya ilişkin yazısı 4+4+4 eğitim mo...

Haberin Tamamı İçin:

Bir İmam Hatip Mezunundan 4+4+4 Analizi

Bir İmam Hatip Mezunundan 4+4+4 Analizi

"18. Eğitim Şurasında ki sadece kendi yandaşlarını davet ettikleri şuradır bu, eğitim sistemini 1+4+4+4 şeklinde yeniden düzenlemesi kararı çıktı. İlk yıl okul öncesi eğitimi, ardından dört yıl ilkokul, dört yıl ortaokul ve dört yıl lise eğitim. AKP milletvekilleri hemen bunu aldı ve yasa teklifi haline getirdi. Şura kararları öneri niteliğindedir, bağlayıcılığı yoktur. İmam-hatip’leri yakından ilgilendiren şuranın bu kararını hemen yasalaştırmak isteyen AKP aynı şuranın öğretmenlere ek ödeme önerisini görmezden geliyor. Şuranın bu önerisini eveleyip gevelemenin alemi yok. Durum çok açık ortada. Bu teklif tamamen İmam-Hatip liselerinin ortaokul kısmını yeniden faaliyete geçirmek için alınmış bir kararın sonucudur. İşte bizim ülkemiz böyle saçma sapan bir ülkedir. Yalnızca İmam-hatipler için milyonlarca öğrencinin kaderi yeniden yazılabilir. Meseleye şöyle bakalım; İmam-hatip liseleri diğer hiçbir okulda olmayan bir şekilde monoblok bir yapı sergiliyor. Yöneticileri muhafazakar, öğretmenleri muhafazakar, öğrenci aileleri muhafazakar ve eğitimin sonunda öğrencilerde muhafazakar. Bu blok yapı akademik anlamda da başarıyı getiriyor. Müthiş bir uyum söz konusu. Başka hiçbir okulda böyle bir yapı yok. 1997 öncesi İmam-Hatip ve Anadolu İmam-Hatip’lerin ÖSS-ÖYS başarı sıralarına bakarsak durum çok daha net anlaşılır. Ülkenin en parlak çocukları esaslı bir din eğitim gördükten sonra iyi üniversitelerin, iyi bölümlerine yerleşerek geleceğin klasik dindar-sağcı kesimini oluşturdular. Okumuş, iyi pozisyonlarda yer alan kadrolar bunlar ve bugün ki AKP bürokratları tamamen bu kesimden oluşuyor. AKP yalnızca 2023’ü değil en az 2123’ü garanti altına almak istiyor". Yazının devamı için linke tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Hacettepe Üniversitesi'nden 4+4+4 Açıklaması

Hacettepe Üniversitesi Senatosu'nun 4+4+4" eğitim düzenlemesiyle ilgili olarak kamuoyuna yaptığı açıklamayı linke tıklayıp okuyabilirsiniz. Açıklamada yeni düzenlemenin muhtemel etkilerine de değinilmiş.

Haberin Tamamı İçin:

4+4+4 Nedir?

İlköğretim; 4 yıllık zorunlu ilkokul ile 4 yıllık zorunlu ortaokuldan oluşacak.
8 yıllık okullarda, kesintisiz eğitim yapılan ilköğretim kurumları, artık ilkokul ve ortaokul olarak bağımsız okullar şeklinde kurulacak. Ancak ortaokullar, imkan ve şartlara göre ilkokul veya liselerle birlikte de kurulabilecek.
İlköğretimin, özel idare bütçelerinden yıllık gelirin en az yüzde 20’si oranında elde edilecek gelirleri; ortaöğretim kurumlarının arsa temini, binalarının yapım, bakım ve onarımı ile diğer ihtiyaçlarının karşılanması için de kullanılacak.
İlköğretim ve Eğitim Kanunu’nda yapılan bu değişiklikler, Milli Eğitim Kanunu’nda da yapılıyor.
İlköğretim kurumları tanımlanırken, “imam-hatip ortaokulları” da bu tanımda yer aldı. Buna göre, ilköğretim kurumları; 4 yıllık zorunlu ilkokullar, 4 yıllık zorunlu ve farklı programlar arasında tercihe imkan veren ortaokullar ile imam-hatip ortaokullarından oluşacak.
Ortaokullar ile imam-hatip ortaokullarında; lise eğitimini destekleyecek şekilde öğrencilerin yetenek, gelişim ve tercihlerine göre seçimlik dersler oluşturulacak. Ortaokul ve liselerde, Kur’an-ı Kerim ve “Hz. Peygamberimizin hayatı”, isteğe bağlı, seçmeli ders olarak okutulacak. Bu okullarda okutulacak diğer seçmeli dersler ile imam-hatip ortaokulları ve diğer ortaokullar için oluşturulacak program seçenekleri, Bakanlık tarafından belirlenecek.
Ortaöğretim ise ilköğretime dayalı, 4 yıllık zorunlu, örgün veya yaygın öğrenim veren genel, mesleki ve teknik öğretim kurumlarını kapsayacak. Bu okulları bitirenlere, ortaöğretim diploması verilecek.
Zorunlu ortaöğretim, 2012-2013 eğitim-öğretim yılından itibaren uygulanacak. Bakanlar Kurulu, uygulamayı bir eğitim-öğretim yılı erteleyebilecek.
Kanunla, ilgili kanundaki “8 yıllık kesintisiz ilköğretim” ibaresi “ilköğretim ve ortaöğretim” şeklinde değiştiriliyor ve “8 yıllık kesintisiz” ibaresi çıkarılıyor.
Yasayla, Rize Üniversitesi’nin adı “Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi”, Kayseri Abdullah Gül Üniversitesi’nin adı “Abdullah Gül Üniversitesi”, Zonguldak Karaelmas Üniversitesi’nin adı “Bülent Ecevit Üniversitesi”, Konya Üniversitesinin adı da “Necmettin Erbakan Üniversitesi” şeklinde değiştiriliyor.
Eğitimde Fırsatları Artırma ve Teknolojiyi Geliştirme Hareketi (FATİH) Projesi kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı ve Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından 2015 yılı sonuna kadar yapılacak mal ve hizmet alımları ile yapım işleri Kamu İhale Kanunu’na tabi olmayacak. Alımlara ilişkin usul ve esaslar, iki bakanlığın müşterek hazırlayacağı yönetmelikle rekabete açık şekilde düzenlenecek.

Haberin Tamamı İçin:

Eğitim Reformu Girişimi'nin 4+4+4 Raporu

Eğitim Reformu Girisimi (ERG), 4+4+4 eğitim modeliyle ilgili süreçte kamuoyunun bilgilenmesi ve tartışmaların bilimsel dayanaklardan beslenmesi için yaptığı değerlendirmeleri ve araştırmaları 26 Mart tarihinde yayınladı. 18 soruda 4+4+4 mercek altına alınıyor.

Haberin Tamamı İçin:

"Herkese Kolay Gelsin" - Özgür Mumcu / Radikal

"Eğitim gibi bir konu fütuhatçı bir üslupla, bir gaza havasında kanunlaşıverdi. Uzun uzadıya tartışılması, orta ve uzun vadedeki etkilerinin ölçülmesi, altyapısının hazırlanması gereken bir reform, Başbakan'ın ceketinin cebinden çıkıvermesiyle kanuna dönüştü. Emir demiri kesti, milli şefin iradesi kanun sayıldı." Özgür M...

Haberin Tamamı İçin:

"Yeni Eğitim Yasası Bilime Uygun Mu?"

Hürriyet yazarı Sedat Ergin bugünkü yazısında, yasanın okulöncesi eğitimi içermemesi, ilköğretimi 5 yaşında başlatması ve ikinci kademede yönlendirmeye geçilmesi olmak üzere 3 ana parametresini bilimsel açıdan değerlendirmeye girişmiş...

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

4+4+4Abdullah GülAdalet ve Kalkınma PartisiAnkaraBakanlar KuruluBaşbakanKayseriRecep Tayyip ErdoğanSavaşTürkiye Büyük Millet Meclisi
Görüş Bildir