Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

4+4+4'e Öfke Sokağa Taştı

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

4+4+4 Sistemine Karşı Çıkan Yaklaşık Bin Kişi Taksim'de Eylem Düzenledi

4+4+4 Sistemine Karşı Çıkan Yaklaşık Bin Kişi Taksim'de Eylem Düzenledi

Saat 17:00'da başlayan protesto gösterisine , Beşiktaş Çarşı Grubu, Profesör Gencay Gürsoy, eski milletvekili Ufuk Uras ve CHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt'te katıldı. “4+4+4'ü Durduracağız" pankartı açarak, “Eğitim haktır satılamaz", “Eğitim haktır AKP karanlıktır", “Kalabalık sınıflara hayır" yazılı dövizler taşıyan topluluk, Galatasaray Meydanı'na doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüş sırasında topluluk sık sık “Karanlığa teslim olmayacağız", “AKP elini eğitimden çek", “Karanlığa bırakma eğitime sahip çık" sloganları attı. Galatasaray Meydanı'na gelen topluluk adına öğrenci velisi Hüseyin Kargın bir basın açıklaması yaptı.

Kargın yaptığı açıklamada; “4+4+4 sisteminin hiçbir tutar yanının olmadığının farkında olan başbakan, Milli Eğitim Bakanı çareyi halka saldırmakta buluyor. Kendi tabanının da ikna olmadığının farkında, saflaşma yaratmak istiyor. Başbakan tarafından aileler evlatlarına karşı ihanetle suçlanıyor. Gelişimleri ilköğretime başlamaya uygun olmayan çocuklara geri zekalı deniyor. Sadece AKP'nin bu saldırganlığı bile akıl ve bilim dışı olan bu sistemi uygulayamayacaklarına dair korkuları gözler önüne seriyor. Evet korkmakta haklılar çünkü bizler yan yana geliyoruz. Bu ucube sistemin çocuklarımızın üzerine çökmesine izin vermeyeceğiz. Geleceğimizi, çocuklarımızı, okullarımızı AKP karanlığına bırakmayacağız. 4+4+4'ü durduracağız" dedi. Grup açıklamanın ardından olaysız dağıldı

Haberin Tamamı İçin:

"4+4+4'ü durduracağız!"

"4+4+4'ü durduracağız!"

Taksim Meydanı'nda 4+4+4 eğitim sistemini protesto etmek amacıyla düzenlenen eyleme katılanlar, 'Karanlığa bırakma eğitime sahip çık' diye haykırdı. Halkevleri öncülüğünde gerçekleştirilen eyleme meslek örgütleri ve sendikalarla birlikte çok sayıda öğrenci velisi ve vatandaş da katıldı.

Taksim Meydanı’nda 4+4+4 sistemine karşı çıkmak için toplanan kalabalık basın açıklamasını yapmak üzere sloganlar eşliğinde Galatasaray Lisesi önüne yürüdü. Eyleme katılanların, ‘5 yaş ilkokul değil anasınıfı’, ‘Çocuk gelinler istemiyoruz’, ‘ 4+4+4 kadın düşmanıdır’, ‘Kalabalık sınıflara hayır’, ‘Çocuklara işçilere hayır’, ‘Okullarımız ticarethane olmayacak’ yazılı dövizler taşıdığı görüldü. ‘ 4+4+4 ’ü durduracağız’, ‘Eğitim haktır satılamaz’ gibi sloganların atıldığı eylem Galatasaray Lisesi önünde yapılan basın açıklaması ve oturma eylemiyle devam etti.

Basın açıklamasını okuyan Hüseyin Kargın, okulların açılmasına sayıla günler kala hükümetin tüm tepkilere rağmen geri adım atmadığına vurgu yaptı. Tüm Türkiye genelinde 4+4+4 eğitim sistemini durdurmak amacıyla meydanlara çıktıklarını belirten Kargın, “Geleceğimizi, çocuklarımızı, okullarımızı Akp karanlığına bırakmayacağız, 4+4+4 ‘ü durduracağız” dedi.

Eylemi düzenleyen Halkevleri’nin genel başkanı Oya Ersoy da yaptığı açıklamada yeni eğitim sisteminin tamamen ideolojik olduğunu belirterek öğrenci velilerinin kesinlikle rapor almaması ve 72 aya kadar çocukların anasınıfına gitmesi gerektiğini vurguladı.

“Rapor almak sistemi meşrulaştırır”

Çocuğunun yeni sisteme göre bu yıl itibariyle okula gitmesi gereken veli Tayfun Yeşiltaş, 4+4+4 eğitim sistemine kesinlikle karşı olduğunu ve çocuğunu okula göndermeyeceğini ifade etti. Yeşiltaş, “Rapor almak demek bu uygulamayı meşru kılmak demektir” dedi. 4+4+4 sistemiyle birlikte sınıfların çok kalabalık olacağını ve çocukların psikolojik olarak bu duruma hazır olamayacağını söyleyen İsmibey Güşeli, “eğitimin daha da ticarileştirileceğinden, ikili eğitim veren okul sayısının artacak olmasından ve daha da önemlisi çocukların sosyalleşmesi yerine bilgi bombardımanına tutulmasından dolayı bu sisteme karşıyım” diye konuştu.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

4+4+4Adalet ve Kalkınma PartisiArda TuranBaşbakanBeşiktaş Jimnastik KulübüBilimCumhuriyet Halk PartisiGalatasaray Spor Kulübüİstanbul
Görüş Bildir