Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

3D Baskılı Bu Resimler, Görme Engellilerin Ünlü Sanat Eserlerini Görmesini Sağlıyor!

 > 
207PAYLAŞIM

Helsinki merkezli tasarımcı Marc Dillon tarafından yürütülen 'The Unseen Art' projesi, gözleri görmeyen insanlara klasik sanat eserlerini tanıtma fırsatı sunmak için 3D baskı kullanıyor.

'' Mona Lisa'nın gülüşünün ya da Van Gogh'un ayçiçeklerinin  neye benzediğini bilmediğinizi düşünün. İnsanların onların hakkında konuştuğunuzu, sizin de bu eserlerin varlığından haberdar olduğunuzu ama asla kendi başınıza böyle bir deneyim yaşayamadığınızı hayal edin. Milyonlarca insan görme engelli, bu bir gerçek.'' diyen proje için, 3D görüntüleme ve kum tabanlı 3D yazıcı kullanılıyor, böylelikle sanat eserleri belirli bir ölçek ve kalitede yeniden hazırlanıp müzelerde sergilenebiliyor. 

Yaklaşımları benzersiz olmasına rağmen, The Unseen Art bu konsepti kullanan ilk proje değil. 3D baskı fotoğraf karelerini dokunulabilir anılara dönüştürdüğü gibi, kör bir annenin doğmamış bebeğinin ultrason görüntülerini görebilmesine de yardım etmişti.

 IndieGoGo 'da bağış toplayan Unseen Art'a siz de katkıda bulunabilirsiniz!

Kaynak: http://www.boredpanda.com/classical-pain...

Bu proje, görme engelli insanların Mona Lisa gibi sanat eserlerini görmelerine yardımcı olmak istiyor.

''Görme engelli insanların sanat galerine gitmeleri bir devrim olurdu; çünkü dokunabilecekleri bir şey olmadığı için oradan nefret ediyorlar.'' diyor tasarımcı Marc Dillon.

Dillon, sanatçıların 3D formatındaki eserlerini sunabilecekleri, 3D yazıcısı olan herkesin çıkarabileceği online bir havuz yaratmak için para topluyor.

IndieGoGo üzerinden bu projeye siz de destek verebilirsiniz.

Karşınızda Mona Lisa'ya ilk kez dokunan Riikka:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
corpse-bride

ben en cok karnındakı bebegın ultrason fotosunu 3d prıntle dokunarak goren kadının olayını begenmıstım ne hos bırsey

logicaldoor

Bence gereksiz bir uygulama. Bir resmi veya buradaki örneği ile mona lisa'yı değerli kılan şey onun resim olması. Yani tuval üzerinde bir değeri var o sanat eserinin. Yoksa mona lisa yerine yazıcıdan mona rıza resmini de bastırsan o kişi için aynı şey. Evet, engelli insanların mümkün olduğunca çok sanat dalına dahil edilebilmesi güzel ve gerekli bir konu ama bunun bir sonraki adımı da işitme engelli birine, beethoven'in ay ışığı sonatının notalarını göstermek olur. Bu da saçma değil mi? ...

kahize

tamam bunlar güzel şeyler ama neden son günlerde 3D yazıcılarla yapılan şeylerin haberini bu kadar çok yapıyorsunuz onu anlayamıyorum. 3D yazıcı satışına mı başladınız yoksa?

Görüş Bildir