Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

38. Hafta Gebelik

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

38. Hafta Gebelik

38. Hafta Gebelik

GEBELİĞİN 38. HAFTASINDA YAŞANACAK GELİŞİM VE DEĞİŞMELER

BEBEĞİN ANNE KARNINDAKİ 38. HAFTASI YAŞADIĞI GELİŞMELER

Eğer anne karnındaki bebek erkek ise yağ depolanması biraz daha fazla olacağı için kilo olarak biraz daha ağır geleceklerdir. Elleri bu dönemde bir eli tutabilecek kadar gelişmiştir. Organlarının gelişimi tamamlanmış olmakla birlikte iki hafta kadar daha anne karnında gelişimi devam ettirebilecektir.

Bebeğin kötü tüyleri yol olmuş ve cilt rengi dokusu ile yeni doğan görünümünü kazanmıştır. Bu dönemden sonra bebeğin dünyaya gelmesi sakıncaların tümünü ortadan kaldırmıştır. Bebek artık gelişimini yüzde yüze yakın oranda tamamlamış bulunmaktadır.

Anne karnında 38. Hafta bebeğin boyu; 47 cm. kilosu ise; 3100 gram civarındadır. Bu ağırlık ve boy ölçüleri değişkenlik gösterebilecek durumlardır.

Aşağıdaki videoda gebeliğin 38. haftasında çekilen ultrason görüntüleri bulunmaktadır

http://youtu.be/9JVxDzJcq4Q

ANNE İÇİN GEBELİĞİN 38. HAFTASI YAŞANACAKLAR

Anne tüm zorlu sürecin sonuna yaklaşmıştır. 38. Haftadan sonra doktorunda söyleyeceği gibi doğum belirtileri her an gelebilecektir. Anneler çok telaş yapmadan bu duruma hazır olmalıdırlar. Özellikle ilk defa anne olacak kişiler daha tecrübesizdir. Evde çok uzun süre yalnız kalmamalılar ve yalnız yolculuklara çıkmamalıdırlar.

Bu haftalar gerçek doğum sancısı olmayan yalancı sancılar gelecektir. Bunları ayırt edebilmek için sancılar arasında geçecek süre önemlidir. Gerçek doğum sancısında sancı; düzenli aralıklarla geliyor olmalıdır. Örneğin on dakika içerisinde ortalama 3 kere kasılma yaşatacaktır. Tecrübeli olan anneler bu durumları daha rahat ayırt edebilirler. Çok endişe taşıyan kişilerin o dönemde aile büyükleri ile kalmaları daha uygun olacaktır.

Aşağıdaki resimde gebeliğin 38. haftasında anne adayının son durumunu görebilirsiniz

Eğer hiçbir doğum belirtisi olmuyorsa bu da normal bir durumdur. Bebeğin dünyaya gelmesi için artık sayılı günler kalmıştır. Çok fazla yorulup strese girilmemeli ve tüm doğum hazırlığının tam olması gerekmektedir. Hastane ve ulaşım doğum için programlanmış olmalıdır.
Hafta Hafta Gebelik | Tüp Bebek Merkezi

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir