37 Masum İnsanın Ölümüne Neden Olan Zodyak Katilinin 51 Yıllık Sır Dolu Gizemi Sonunda Çözüldü!

5PAYLAŞIM

Kurbanlarının cennette ona köle olacağını düşünüyormuş! 😱

Kaynak: https://www.dailymail.co.uk/news/article...

Yıllardır büyük tartışmalara neden olan Zodyak Katili'nin sembollerle yazmış olduğu mektuplar tamı tamına 51 yıl sonra San Francisco Chronicle tarafından çözüldü.

Hatırlarsanız size daha öncesinde Zodyak katilinden ve neler yaptığından detaylarıyla bahsetmiştik:

Onlarca İnsanı Öldüren ve Bu Cinayetleri Şifrelerle Anlatan Bir Psikopat: Zodyak Katili - onedio.com
Onlarca İnsanı Öldüren ve Bu Cinayetleri Şifrelerle Anlatan Bir Psikopat: Zodyak Katili - onedio.com

1969 yılının Kasım ayında gazetelerde çıkmaya başladıktan tam 4 yıl sonra katilin polise göndermiş olduğu bu mektuplar uzun süredir uzmanlar tarafından inceleniyordu.

Bundan tam 51 yıl sonraysa ABD, Avustralya ve Belçika'dan üç şifre kırıcı sonunda mesajını çözdü:

"Umarım beni yakalamaya çalışırken çok eğlenirsiniz... Gaz odalarından korkmuyorum çünkü beni en kısa sürede cennete gönderecekler. Zaten orada artık benim için çalışacak kadar kölem var".

Müfettişler kimliği hiçbir zaman kesin olarak belirlenemeyen katilin şifrede adını açıklamasını ummuyorlardı fakat maalesef öyle olmadı.

Avustralyalı uygulamalı matematikçi Sam Blake (solda), mektubun şifresine 650 bin farklı çözüm getirmek için Oranchak ile birlikte çalıştı.

Belçikalı programcı Jarl Van Eycke (sağda) ise şifreyi çözmeye yardımcı olmak için kullanılan kod kırma yazılımını tasarladı.

1960'ların sonlarında ve 1970'lerin başlarında en az beş kişiyi ve potansiyel olarak 37 kadar kişiyi öldürdüğü düşünülen Zodyak Katili'nin ise hiçbir zaman kesin olarak kimliği bulunamadı.

Kodlama uzmanı David Oranchak, YouTube'da kodu nasıl kırdıklarını ayrıntılı olarak anlatan bir video yayınladıktan sonra Cuma günü The Chronicle'a "Geçen hafta sonu bulunduğum ekip şifreyi çözdü ve FBI'a sundu" dedi.

FBI çözümü onayladı!

FBI'ın San Francisco ofisinin bir sözcüsü, The Chronicle'a mektubun çözüldüğünü doğruladı ve araştırmacıların 'Zodyak Katili'ne atfedilen bu şifrenin yakın zamanda vatandaşlar tarafından çözüldüğünün farkında olduklarını' söyledi.

Video ise katilin kurbanlarına ithaf edildi.

twitter.com

Şifreyi çözen ekip, diğer Zodyak mesajlarını başarıyla çözmek için kullanılan önceki yöntemlerin neden başarısız olduğunu çözmeye çalışırken şifre metninin 650 bin farklı varyasyonuna bakmak da dahil olmak üzere birkaç aydır denemeler yaptığını ifade etti. Ekip üyelerinden Van Eycke'nin kod çözme yazılımı olarak AZD Decrypt'i kullandıklarını açıkladı.

Mektup kurbanlarının ya da 'kölelerinin' onun için 'çalışacağına' inandığı için 'beni daha erken cennete gönderecekler' diye katilin korkunç ifadeleriyle doluydu.

Zodyak Katili bundan dolayı ölüm cezasından da korkmadığını belirtmişti.

Dedektif Ken Mains ise daha öncesinde Zodyak Katili'nin bu iki kişiden biri olabileceğine inandığını söylemişti: Ross Sullivan (solda) veya Lawrence Kane (sağda).

"Korkmuyorum çünkü yeni hayatımın cennette kolay bir hayat olacağını biliyorum."

Zodyak Katili genç çiftleri hedef aldı ve çözülmemiş vakaları hakkında polis ve medyayla alay etmekten de büyük bir zevk aldı.

Zodyak Katili'nin 17 yaşındaki David Arthur Faraday, 16 yaşındaki Betty Lou Jensen, 19 yaşındaki Michael Renault Mageau ve 22 yaşındaki Elizabeth Ferrin gibi birçok insanı öldürdüğü düşünülüyor.

Ayrıca 27 Eylül 1969'da, 20 yaşındaki Bryan Calvin Hartnell ve 22 yaşındaki Cecelia Ann Shepard, onları bağlayıp bıçakladığı ve...

...11 Ekim 1969 tarihinde 29 yaşındaki taksi şoförü Paul Lee Stine'i vurmaktan sorumlu olduğu düşünülüyor.

Bu mektuplardan birinde kendisini 'Zodyak' olarak tanımlayan katil Kelt haçı sembolünü kullanmaya başlamıştı.

Polis, onu beş cinayet ve hayatta kalan iki kişiyle ilişkilendirmesine rağmen Zodyak Katili basına yazdığı mektuplarda en az 37 kurbanıyla övünmüştü. 1969'da şifreli bulmacalarından biriyse Salinas, Kaliforniya'da bir öğretmen ve karısı tarafından çözüldü. Bu bulmacada ise "Öldürüyorum çünkü çok eğlenceli" yazılıydı.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım...

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Yapılan Araştırmalara Göre İzlerken Kalp Ritminizi Ciddi Anlamda Arttıran 19 Korku Filmi - onedio.com
Yapılan Araştırmalara Göre İzlerken Kalp Ritminizi Ciddi Anlamda Arttıran 19 Korku Filmi - onedio.com

👇

Doğanın Korkutucu Yüzünü İliklerinize Kadar Hissetmenize Sebep Olacak Birbirinden Ürkütücü 17 Yeni Fotoğraf - onedio.com
Doğanın Korkutucu Yüzünü İliklerinize Kadar Hissetmenize Sebep Olacak Birbirinden Ürkütücü 17 Yeni Fotoğraf - onedio.com

👇

Oturduğunuz Yerden Size Dünya Turu Attırmayı Vadeden Birbirinden İlham Verici 19 Netflix Yapımı - onedio.com
Oturduğunuz Yerden Size Dünya Turu Attırmayı Vadeden Birbirinden İlham Verici 19 Netflix Yapımı - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
bilim-bilimi

Çok kısa bir mektup

birdetroitfani

çözüm basit.. süphelendiğiniz iki kişiyi ayrı ayrı gaz odasına koyacaksın. şimdi mutlumusun dicen bitanesi çığlik fln atar bırakın beni diye . hangisi soğukkanlı ise odur.

1913

markalı saatlerde kullanılan Kelt haçı sembolü?

cem-karaibrahimoglu

Dini inancım yok ama şık duruyor şebelek :)

Görüş Bildir