Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

36 İlde Mısır Ve Suriye'deki Katliamlar Protesto Edildi

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

36 İlde Mısır Ve Suriye'deki Katliamlar Protesto Edildi

36 İlde Mısır Ve Suriye'deki Katliamlar Protesto Edildi

ANKARA

Ankara, İstanbul İzmir, Antalya, Adana, Erzurum, Diyarbakır, Konya, Kayseri, Kocaeli, Sakarya ve Sivas'ın da aralarında bulunduğu 36 ilde, Mısır'daki darbe karşıtlarına yönelik katliamla Şam'daki kimyasal silah saldırısı, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlarca protesto edildi, gıyabi cenaze namazları kılındı.

Ankara

Müslümanlar Dayanışma Platformu üyeleri, Suriye'de sivil halkı hedef alan kimyasal silah saldırısını ve Mısır'daki darbe karşıtlarına yapılan katliamı protesto etti. Kocatepe Camisi avlusunda cuma nazamının ardından toplanan grup, Suriye'de hayatını kaybedenler için gıyabi cenaze namazı kaldı. Namazdan sonra, Suriyeli ve Mısırlı Müslümanlar için dua edildi.

Tekbir getirip, çeşitli sloganlar atan grup adına basın açıklamasını okuyan Hikmet Yıldırım, Mısır'da Sisi güçlerince öldürülen yüzlerce masum direnişçinin kanı kurumadan, Esed güçlerinin, Suriye'de düzenlediği kimyasal saldırıyla, bin 700 kişinin şehit olduğunu, 3 binden fazla kişinin ise yaralandığını kaydetti.

Katliamlara karşı, ABDİsrail, BMRusya ve İran'ın tutumunu eleştiren Yıldırım, "ABD'nin önderliğinde, İngiltere-AB ülkeleri, İsrail şer cephesi, Batı kültür ve medeniyetinin değerleri doğrultusunda yeni bir dünya kurmak istiyor. İslam coğrafyasını işgal ediyor" dedi.

Açıklama sırasında sık sık tekbir getiren ve elleriyle Rabia işareti yapan gruptakiler, "Şehitler ümmetin onurudur" ve "Katil Esed Suriye'den defol" sloganları attı.

İstanbul

Türkiyeli sivil toplum kuruluşlarının oluşturduğu Suriye ve Mısır Halkları Dayanışma Platformunca, Mısır ve Suriye halkına destek için yürüyüş düzenlendi. Fatih Camisi'nde kılınan cuma namazının ardından avluda toplananlar, tekbirler ve başta Esed ile Sisi'ye yönelik tepkilerini dile getiren çeşitli sloganlar eşliğinde Saraçhane'deki İstanbul Büyükşehir Belediye binası önüne kadar yürüdü. Yoldan geçen vatandaşlar da otomobillerinden Rabia işareti yaparak grubu destekledi.

Özgür-Der Genel Başkan Yardımcısı Kenan Alpay, "İslam coğrafyasının kaderi kan gölü olmak, Müslüman halkların kaderi de kan gölünde boğulmak değildir. Bilinmesi gereken en yalın gerçek şudur; İslam coğrafyası ve Müslüman halklar ne despotik iktidarların ne de sömürgeci devletlerin ahlaksız ve hukuksuz tahakkümlerine boyun eğmek mecburiyetindedir" ifadelerini kullandı.

Gruptakiler, basın açıklaması sırasında sık sık slogan attı, tekbir getirdi ve "Rabia" işareti yaptı. Suriye'deki kimyasal saldırıda ölen bebek ve çocukların fotoğrafının bulunduğu, "Allah'tan hiç mi korkmadınız" yazılı büyük boy pankart açan gruptakiler, yürüyüşün sona erdiğinin duyurulmasının ardından dağıldı. Unkapanı'ndaki Bozdoğan Kemeri'ne asılan "Rabia" yazısı ve işareti olan dev bez afiş dikkati çekti.

Öte yandan, Ümraniye Platformu'nun öncülüğünde ve Saadet Partisi Başakşehir İlçe Başkanlığı ile Anadolu Gençlik Derneğinin öncülüğünde bir araya gelen iki ayrı grup da Mısır ve Suriye'deki katliamlarda hayatını kaybedenler için gıyabi cenaze namazı kıldı.

İstanbul Muhtarları Dayanışma Derneği de Mısır'ın İstanbul Başkonsolosluğuna siyah çelenk bıraktı. Konsolosluğun duvarına siyah çelenk bırakan dernek üyeleri adına konuşan Seyit Keleş, "Sisi'nin yaptığı zulüm, hak ve hukuk tanımamaktır, adaletsizliktir" dedi.

İzmir

Konak Meydanı'ndaki Yalı Camisi önünde "Suriye ve Mısır Halkıyla Dayanışma Platformu"nun organize ettiği gösterilere çeşitli sivil toplum kuruluşları üyeleri katıldı. Kuran-ı Kerim'in okunmasıyla başlayan protestoda, katılımcılar Muhammed Mursi ve gösterilerde ölen İhvan Hareketi Lideri Muhammed el Biltaci'nin kızı Esma'nın posterleri ile Rabia işaretli pankartlar taşındı.

Muhammed el Biltaci'nin, kızı Esma'ya yazdığı mektubun da okunduğu gösterilerde, Suriye ve Mısır Halkıyla Dayanışma Platformu adına basın açıklamasını Muhammed Furkan Akdeniz okudu. Suriye ve Mısır direnişlerinin kardeş olduğunu belirten Akdeniz, "Bir yerde zalimleri, bir yerde Müslümanları desteklemek abesle iştigaldir, aldatmadır. Ne İran'ın bölgesel çıkarları ne de Arap şeyhlerinin, krallarının ve sultanlarının kendi iktidarlarını koruma refleksleri zalim, katil ve darbeci diktatörlerin yanında yer almalarını meşru kılmaz" dedi.

Mısır ve Suriye hükümetleri aleyhine sloganlar atan grup, katliamlarda ölenler için okunan duanın ardından dağıldı.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AdanaAmerika Birleşik DevletleriAnkaraAntalyaAvrupa BirliğiBaşakşehirBeşer EsadBirleşmiş MilletlerDarbeDiyarbakırErzurumİngiltereİranİsrailİstanbulİzmirKatilKayseriMısırRusyaSakaryaŞehitSuriye
Görüş Bildir