3500 Yıllık Tarihi Esere Adını Kazıdı

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

3500 Yıllık Tarihi Esere Adını Kazıdı

Çinli bir çocuk, ailesiyle birlikte çıktığı Mısır tatilinde binlerce yıllık tarihi esere adını kazıdı.

Mısır'da 3 bin 500 yıllık tarihi eserin üzerine Çince karakterlerle 'Ding Jinhao buradaydı' yazdı. İlkokulda okuyan çocuğun marifeti, ülkesine döndükten sonra aynı mekanı ziyaret eden Çinli turistler tarafından ortaya çıkarıldı. Çin'in Twitter'ı olarak bilinen Weibo'da kimlik avına çıkan internet kullanıcıları, kısa süre sonra çocuğa ve ailesine ilişkin detaylara ulaşarak kınama kampanyası başlattı.

AİLE ÖZÜR DİLEDİ

15 yaşındaki Ding öğrenim gördüğü okulunun internet sitesine bırakılan binlerce mesaja dayanamayan ailesi ise, Çin kamuoyu ve Mısır halkından özür dileyerek oğullarına baskıdan vazgeçilmesini istedi. Nanjing kentinde yaşayan aile, yerel bir gazeteye yaptıkları açıklamada, oğullarının henüz yetişkin yaşa gelmediğini belirterek, tüm sorumluluğun kendilerinde olduğunu ifade etti.

ÇİN HÜKÜMETİ UYARMIŞTI

Çin Başbakan Yardımcısı Wang Yang, yerel bir turizm konferansında önceki hafta yaptığı konuşmada, yurtdışına çıkan turistlerin 'Gayri medeni' hal ve hareketlerinin ülke imajını zedelediğini söylemişti. Wang Yang, yere tükürme, yüksek sesle konuşma, turistik mekanlara kelime kazıma, kırmızı ışıkta geçme gibi hoş olmayan tavırların yurtdışında kötü etki bıraktığına dikkat çekmişti.

AŞIRI HIZLA ZENGİNLEŞME

Paris'ten New York'a düzinelerce şehre akın eden Çinli turistler bol keseleriyle yerel ekonomilerin yüzünü güldürürken, bazı uygunsuz davranışlarıyla da yadırganıyor. Konu hakkında değerlendirmede bulunan Çinli sosyologlar, eğitim ve toplumsal değer yargılarındaki ilerleme hızının maddi zenginleşmenin gerisinde kaldığına dikkat çekiyor.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Başbakan YardımcısıÇinMısırTwitter
Görüş Bildir