35 Şehir, 1600 Portre: Maleonn

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

35 Şehir, 1600 Portre: Maleonn

Çinli fotoğraf sanatçısı, atölyesini kaybedince bir karavanla ülke içinde seyahate çıktı, 1600 kişiyi kostüm içinde fotoğrafladı

Şangaylı sanatçı Maleonn (asıl adı Ma Liang), Şubat-Kasım 2012 arasındaki dönemi Çin'de 25 ayrı bölgeyi gezerek, mobil fotoğraf stüdyosunda 1600 kişiyi fotoğraflayarak ve bu fotoğrafları Twitter'ın Çin versiyonu olan Weibo'ya yükleyerek geçirdi.

Maleonn, projesinin çıkış noktasını şöyle anlatıyor: "Çağdaş sanattan, sistemden, eleştirmenler ve küratörlerle kapalı kapılar ardında uğraşmaktan bıkmıştım. Sıradan insanlarla çalışmak istedim."

Sanatçı Weibo hesabından bu fikri ilk duyurduğunda gelen tepkiden çok etkilenmiş. Daha sonra projeye birtakım kurallar eklemiş, örneğin her şehirde kendisi ve ekibine yer, yemek ve çalışacak yer sağlayacak en az sekiz kişinin bulunması gerekliliği gibi. Daha sonra külüstür bir kamyon ve karavanla 10 ay boyunca 35 Çin şehrini gezerek, fantastik kıyafetler giymiş modern Çinliler'in yaklaşık 1600 adet resmini çekmiş.

Weibo hesabında yarattığı işin başarısını takiben, Maleonn yayınevleri için, hayat üzerine düşüncelerini konu alan kitaplar yazmaya başladı. Proje esnasında kısa bir belgesel film de hazırlandı. Bu dev projeyi Çin'de tamamlayan Maleonn'un yeni hedefi İngiltere.

"Tüm şehirler birbirine benziyor"

Sanatçıyı en çok etkileyen durum, ziyaret ettiği tüm Çin şehirlerinin birbirine benzemesi: "Hepsi Şangay'ın beş sene önceki haline benziyor; yeni uzun binalar, cadde üstünde alışveriş merkezleri ve parklarıyla hepsi aynı gibi. Ayırt edici yerel özellikler bulmak çok zordu." Fotoğraflarda yer alan insanlar, tank şoföründen Tang hanedanı dönemi akademisyenine kadar birçok temada kostümler giyiyor.

Milliyet Sanat

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

ÇinİngiltereTwitter
Görüş Bildir