Cilvegözü'nde El Muhaberat İzi

 > -
5 dakikada okuyabilirsiniz

35 Bin Dolara Bombalamışlar

Hatay’ın Cilvegözü Sınır Kapısı’nda 11 Şubat’ta meydana gelen ve 14 kişinin hayatını kaybettiği patlamanın failleri nefes kesen bir operasyonla yakalandı.

Terör ve İstihbarat uzmanlarından oluşan 10 kişilik özel ekip, isimlerini belirledikleri bombacıları Suriye’de yaptıkları nokta operasyonuyla tek tek yakalayarak Türkiye’ye getirdi. Olayla ilgili 5 kişi 8 ve 9 Mart’ta Türkiye’de 3 kişi ise Suriye’de yakalandı. Aracı Cilvegözü’ne getirdiklerini itiraf eden bombacılar saldırıyı 35 bin dolar aldıkları El Muhaberat’a bağlı Suriye ordusu Zırhlı Birlikler Komutanı Ammıd Havvas’ın talimatıyla yaptıklarını söyledi. 8 kişiden 3’ü savcılık sorgusunun ardından serbest bırakıldı. Saldırıyı gerçekleştiren 1’i Türk 4’ü Suriyeli 5 kişi dün hâkim önüne çıkarılarak tutuklandı.

İDLİB’TE YAKALANDILAR

Patlama sonrası, tüm güvenlik kameraları incelendi ve olaydan kısa süre önce bir aracın Suriye’den gelerek patlamanın olduğu yere park ettiği tespit edildi. Saldırının Suriye uyruklu A. B.’nin düzenlediği belirlendi. Patlamadan önce araçtan inerek Suriye’ye dönen 2 kişinin A.B.’nin kardeşi Y. B. ve Y.B.’nin karısı Z.Ş. olduğu tespit edildi. Suriye’de yakalanarak Türkiye’ye getirilen 3 şüpheli, özel ekip tarafından idlib’ten Lazkiye’ye geçmek isterlerken yakalandı.

AYNI AİLEDEN 3 BOMBACI

A.B. saldırı emrini El Muhaberat’la ilişkili olduğu öğrenilen ve Suriye Ordusu’na bağlı zırhlı birliklerin komutanı Ebu Şufettir lakaplı Ammıd Havvas’tan aldıklarını itiraf etti. A.B.’nin kardeşi Y.B., eşi Z.Ş.’yi dikkat çekmemek için arabaya bindirdiklerini böylece aile görüntüsü vererek bombalı aracı sınır kapısına kadar getirdiklerini anlattı.

Haberin Tamamı İçin:

Bombacılardan İkisi Suriye'den Getirildi!

Cilvegözü için sınırötesi operasyon: 1’i Türk 5 kişi yakalandı...

Cilvegözü Sınır Kapısı’nda 4’ü Türk 17 kişinin öldüğü patlamayla ilgili 1’i Türk, 4’ü Suriyeli 5 kişi, çok gizli bir operasyonla gözaltına alındı. İçişleri Bakanı, 2 kişinin Suriye’den getirtildiğini açıkladı

Cilvegözü Sınır Kapısı’nda 11 Şubat’ta patlatılan Suriye plakalı araçta 4’ü Türk 17 kişi hayatını kaybetmişti. Olaydan sonra 3 kişi oldukları ve güvenlik kameralarından eşkalleri belirlenen belirtilen şüphelilerden 2’si Suriye’ye dönmüş, kırmızı kazaklı 1 kişi de sınır kapısından taksiye binip uzaklaşmıştı.

Bombacının peşinde

Güvenlik kamerası kayıtları, kırmızı kazaklı teröristi taksiyle Antakya yönüne götüren taksici ile görgü tanıklarının ifadesini tek tek değerlendiren polis, şüphelinin Türkiye’yi terk etme ihtimali üzerine de Yayladağı Gümrük Kapısı’nı da mercek altına aldı. Burada güvenlik kamerası olmadığı için görevlileri, daha önce elde edilen güvenlik kamera kayıtları inceletilerek kayıp bombacı arandı.

MİT istihbaratı verdi

Polisin yaptığı çalışmada bazı şüphelilerin izine ulaşıldı ve operasyon için düğmeye basıldı. 6 şüpheli Hatay ve çevre illerde gözaltına alındı. MİT 2 zanlının ise Suriye’de olduğunutespit etti. İstihbarat polise verildi.

Türk polisi Suriye’de baskın yaptı

Özel harekat polisi de Suriye’deki adrese operasyon yaptı. 2 zanlı yakalanıp Türkiye’ye getirildi. Şüphelilerden 3’ü ifadelerinin ardından serbest bırakıldı. 1’i Türk vatandaşı, 4’ü Suriyeli 5 kişi ise Cilvegözü’ndeki bombalı saldırının şüphelisi olarak Adana’daki Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı’na sevk edildi. Oradan da tutuklanarak cezaevine gönderildiler.

El Muhaberat ve orduyla bağlantılılar

İÇİŞLERİ Bakanı Muammer Güler, operasyonla ilgili şu bilgileri verdi: “Bu şahısların 2’si patlayan araçta gelen kişiler. Biri organizasyonu yapan kişi. Bir kişinin ise aranmasına devam ediliyor. Şahısların 2’si Suriye’ye kaçmıştı oradan getirildi. Suriye istihbaratı ile ordu yetkilileriyle irtibatlı olduklarını tespit ettik. Bunlar yargı aşamasında ortaya çıkacak. Ayrıca Suriye’ye yapılan insani yardımı önleme amacıyla olduğunu biliyoruz. O gün yapılacak bir toplantıyı da hedef almış olabilirler.”

Abi-kardeş yenge yapmış!

Emniyetin yaptığı araştırmaya göre, patlamayı gerçekleştirenler görüntülerden tespit edildi ve takibe alındı. Kimlikleri de tek tek saptandı. Edinilen bilgilere göre, saldırıyı yapan ve organizatör adı verilen kişi A.B.’ydi. Aracı ise kardeşi Y.B. kullanıyordu. Yanlarındaki kadının da Y.B.’nin eşi Z.Ş. olduğu tespit edildi. İstihbarat çalışmaları sürerken patlamanın organizatörü A.B.’nin Türkiye’ye giriş yapacağı bilgisine ulaşılıyor. Bu bilgiler arasında A.B.’nin Öncüpınar Sığınma Kampı’na da bombalı eylem yapacağı istihbaratı da geldi. 7 Mart 2013 tarihinde A.B., Türkiye’ye giriş yaparken gözaltına alındı.

Haberin Tamamı İçin:

Cilvegözü'nde El Muhaberat İzi

Cilvegözü'ndeki saldırıyla ilgili 5 kişi mahkemede. Zanlıların El Muhaberat'la bağlantılı olduğu ve eylem karşılığı 35 bin dolar aldığı belirtiliyor.

Suriyelilere insani yardımların yapıldığı Hatay’ın Cilvegözü Sınır Kapısı’nda 17 kişinin yaşamını yitirdiği bombalı saldırının failleri yakalandı. Suriye gizli servisi El Muhaberat bağlantılı oldukları belirtilen zanlılar çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklandı. Zanlılardan biri saldırı için 35 bin dolar para aldıklarını itiraf ederken, şüphelilerin Kilis Öncüpınar’da bulunan kamplara yönelik ikinci bir saldırı hazırlığı yaptığı da ortaya çıktı.

Sınır kapısında 11 Şubat’ta bomba yüklü araçla yapılan saldırıda 14 kişi hayatını kaybetti, 26 kişi de yaralandı. Olayla ilgili Reyhanlı Cumhuriyet Başsavcılığı, Emniyet İstihbarat Dairesi ve Hatay Emniyet Müdürlüğü işbirliğinde operasyon başlatıldı. Edinilen bilgilere göre operasyon adım adım şöyle yapıldı:

Patlama sonrası ilk olarak, olay yerindeki tüm güvenlik kameraları incelendi. Saldırıdan kısa bir süre önce, Suriye yönünden gelen bomba yüklü aracın, patlamanın gerçekleştiği yere park ettiği belirlendi.

Uzmanlar, araçta bulunan 3 kişiden 2’sinin Suriye’ye geri döndüğü ve 1 kişinin ise Türkiye ’ye giriş yaptığını saptadı. Olay yerindeki tüm araçların analizini yapan istihbarat ekipleri, titiz bir çalışmayla patlama öncesi Suriye’ye dönen kişilerin kimliğine ulaştı, ardından eylemi gerçekleştiren kişilerin kimlikleri bir bir tespit edildi.

A. B. isimli kişinin olayın organizatörleri arasında bulunduğunu belirleyen görevliler, patlamadan önce Suriye’ye dönen 2 kişinin saldırıyı organize eden A. B.’nin kardeşi Y. B. ve Y.B.’nin karısı Z. Ş. olduğunu tespit etti.

İz süren istihbaratçılar, A.B.’nin Türkiye’ye giriş yaptığı gün olan 7 Mart’ta harekete geçti. Sınırda tedbir alan görevliler, A.B.’yi nefes kesen bir takiple kıskıvrak yakaladı.

A.B.’nin yakalanmasıyla birlikte saldırının şifreleri de birer birer çözüldü. İlk etapta saldırıyı kabullenmeyen A.B., polisin önüne koyduğu fotoğraflar ile itiraflarda bulundu. Zanlı şunları söyledi: “Saldırıdan önce araca kadın alarak aile görüntüsü verdik. Suriye’ye yapılan insani yardım kapısı olması sebebiyle Cilvegözü’nü seçtik. Cilvegözü Sınır Kapısı, Suriye’de Esed’den kaçan insanlara yardımların yapıldığı en önemli geçiş güzergâhı. Amacımız insani yardımın önünü kesmek ve suçu muhaliflerin üzerine yıkmaktı. Eylemi gerçekleştirmek için 35 bin dolar para aldık. Ayrıca Kilis Öncüpınar’da bulunan kamplara yönelik ikinci bir saldırı hazırlığı yapıyorduk.”

Saldırı emrini El Muhaberat’la ilişkili olduğu öğrenilen ve Suriye Ordusu’na bağlı zırhlı birliklerin komutanlığını yapan ‘Ebu Şufettir’ lakaplı komutandan aldığını açıklayan A.B., Ebu Şufettir’in gerçek isminin ‘Ammıd Havvas’ olduğunu söyledi.

Haberin Tamamı İçin:

Fotoğraf: Vatan Gazetesi

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AdanaBeşer EsadHatayKilisMuammer GülerPolisReyhanlıSuriyeTerörolay
Görüş Bildir