"Asla Geri Adım Atmayacağız"

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

33 Yıl Sonra Bir Mısır Cumhurbaşkanı Tahran'da

33 Yıl Sonra Bir Mısır Cumhurbaşkanı Tahran'da

Tahran'daki Bağlantısızlar Hareketi Zirvesi'ne katılan Muhammed Mursi, 1979'daki "İslam Devrimi"nden bu yana İran'ı ziyaret eden ilk Mısır Cumhurbaşkanı oldu. Mursi, Zirvede yaptığı konuşmada Suriye'nin demokratik bir sisteme geçmesi gerektiğini söyledi ve İran'ın barışçıl nükleer enerji hakkını savunduklarını belirtti.

Mursi konuşmasında, Suriye ve Filistin halklarının özgürlük ve onurları için mücadele ettiğini belirtti. Filistin'in müstakil bir devlete sahip olma hakkına sahip olduğuna dikkati çeken Mısır Cumhurbaşkanı, İsrail cezaevlerindeki Filistinli tutukluların insan haklarına saygı gösterilmesi gerektiğini söyledi.

Mursi, Filistinli grupların aralarındaki ihtilafları çözmelerini temenni ettiğini sözlerine ekledi.

Muhammed Mursi, "Devrimden sonraki yeni Mısır adil bir düzeni tesis edecek, fakirlik ve sosyal adalet sorununu aşarak güçlü bir ülkeye dönüşecektir" ifadelerini kullandı.

Mursi konuşmasında ayrıca dünyada barışın hakim olabilmesi için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde yapısal bir reform yapılması gerektiğini vurguladı.

Mısır'ın Suriye'ye bakışı

Mısır Cumhurbaşkanı Mursi, Suriye'deki olaylar hakkında ise şöyle konuştu:

"Zalim Suriye rejiminin karşısında Suriye halkının yanında olmak insanlığımızın ve imanımızın gereğidir, Suriye demokratik bir sisteme geçmelidir, ülke iç savaş ve bölünme tehlikesiyle karşı karşıyadır, bunu önlemek için Suriye muhalefetinin birlik olması gerekir. Suriye'de kanın akması tüm dünyanın sorumluluğudur. Akan kan karşısında sessiz kalmak Suriye halkına dost olanlara yakışmaz. Somut adımlar atılmadıkça akan kanın durmayacağını idrak etmeliyiz."

Ahlaki görevimiz

Mursi de konuştu, "Suriye'de baskıcı rejim karşı halkı desteklemek ahlaki görevimiz. Meşruiyetini kaybetmiş bir rejime karşı halkın mücadelesinin yanında yer almak siyasi ve stratejik bir gerekliliktir" dedi.

"İran'ın barışçıl nükleer enerji hakkını savunuyoruz"

Mursi İran'ın nükleer enerji çalışmaları hakkında da şöyle konuştu: "Mısır, İran'ın nükleer enerji üretme hakkını destekliyor. Barışçıl nükleer enerji bölgedeki tüm devletlerin hakkıdır. Bu konuda İsrail dışında bölgedeki tüm ülkeler ittifak halindedir. Zirveye katılan tüm devletler ortak düşmanlarına karşı birlik olmalıdır."

Konuşma sonrasında, Mısır, Bağlantısızlar Hareketi başkanlığını İran'a devretti. Öte yandan Suriye heyetinin Muhammed Mursi'nin konuşmasının başlamasıyla salonu terk etmesi dikkati çekti.

Suriyeliler salonu terk etti

Mısır lideri Mursi'nin konuştuğu sırada Suriye heyeti salonu terk etti.

Haberin Tamamı İçin:

"Asla Geri Adım Atmayacağız"

"Asla Geri Adım Atmayacağız"

16'ıncı Bağlantısızlar Hareketi Liderler Zirvesi İran'ın başkenti Tahran'da başladı. BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon'un da katıldığı zirvenin açılış konuşmasını yapan İran lideri Ayetullah Ali Hamaney, BM'nin yapısını eleştirerek kurumun adaletsiz ve gayri demokratik olduğunu söyledi.
BM Güvenlik Konseyi'nin yapısını "açık bir diktatörlük" olarak niteleyen İran lideri, ABD ve yandaşlarını var olan bu yanlış yapıyı kendi çıkarları doğrultusunda kullanmakla suçladı.
Ayetullah Hamaney, batı ülkelerini terörizmle mücadele, demokrasi ve insan hakları adı altında savunmasız insanları öldürmek ve diğer ülkelere askeri müdahale etmekle suçladı.

İran'ın nükleer programında da değinen Hamaney, İran'ın nükleer silah yapma amacında olmadığını söyledi. Barışçıl nükleer enerjinin milletinin bir hakkı olduğunu ifade İran lideri, "asla" bu konuda geri adım atmayacaklarını bildirdi.
Ayetullah Hamaney'in konuşmasında Suriye meselesine hiç değinmemesi dikkat çekti.
BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon, Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin de konuştuğu zirvenin dönem başkanlığı Mısır'dan İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'a verildi.
Gözlemci sıfatıyla zirveye katılan Türkiye'yi toplantıda...

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AhmedinejadAmerika Birleşik DevletleriBirleşmiş MilletlerDiyetFilistinİranİsrailMısırSavaşSuriye
Görüş Bildir