Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

33 Tırlık İlk Konvoy Yola Çıkıyor

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

33 Tırlık İlk Konvoy Yola Çıkıyor

33 Tırlık İlk Konvoy Yola Çıkıyor

Suriyeli sivil halka yardım için başlatılan ''Kış geldi... Suriye için bir ekmek, bir battaniye'' kampanyası kapsamında ilk konvoy bugün yola çıkıyor.

İHH İnsani Yardım Vakfı, ''Kış geldi... Suriye için bir ekmek bir battaniye'' kampanyası kapsamında Suriyeli mültecilere ulaştırılmak üzere 850 ton unu, 33 tırlık bir konvoy ile yola çıkarıyor.

300 kadar sivil toplum kuruluşu, Türk Kızılayı, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ve Türkiye Diyanet Vakfı'nın (TDV) Suriye'de yaşanan trajedinin mağduru olan, ekonomik zorluklar yaşayan ve mülteci konumunda bulunan halka yönelik düzenlediği ''Kış geldi... Suriye için bir ekmek, bir battaniye'' kampanyası çerçevesinde yardımlar yapılmaya devam ediyor.

İHH İnsani Yardım Vakfı'nın, kendi topraklarında mülteci konumuna düşen, ''bir ekmek'', ''bir battaniye''ye muhtaç Suriyeli sivil halk için, Büyükçekmece'de bir fabrikadan aldığı un, tırlara yüklendi. Hayırsever vatandaşların bağışlarıyla, fırın önlerinde, soğuk ve yağmur altında, ekmek kuyruğunda bekleyen Suriyeli siviller için tam 850 ton un alındı.

33 tıra yüklenen un, bugün saat 11.00'de STK temsilcilerinin katılacağı törenle Mahmutbey'den Suriye'ye uğurlanacak.

Suriyeli mağdurlara ekmek olacak unu taşıyan tırların, cumartesi günü Türkiye–Suriye sınırında olması planlanıyor. Sınıra ulaşan yardımlar, Halep, Hama, Humus, Şam kırsalı, Lazkiye gibi bölgelerde sıkıntı yaşayan Suriye halkına dağıtılacak.

Öte yandan kampanya kapsamında, Kahramanmaraş Belediyesi'nce temin edilen bin 200 adet battaniye ve iş adamları tarafından sağlanan 16 kamyon un, Kocaeli İnsani Yardım Derneği tarafından toplanan kuru gıda ve giyecekler, Merkezi Konya'da bulunan Dost Eli Derneği'nin organizesinde esnaftan toplanan yardım malzemeleri, Kocaeli İnsani Yardım Derneği (KİYAD) tarafından toplanan kuru gıda ve giyecekler Suriye'ye gönderildi.

İSTANBUL / AA

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

İstanbulKahramanmaraşSuriyeTürk Kızılayıhumus
Görüş Bildir