30 Yıl Önceki Düğün Bakanlık Koltuğundan Etti

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

30 Yıl Önceki Düğün Bakanlık Koltuğundan Etti

30 Yıl Önceki Düğün Bakanlık Koltuğundan Etti

Japonya Adalet Bakanı Keişu Tanaka göreve getirilmesinden sadece birkaç hafta sonra 'sağlık nedenleriyle' istifa etti. Tanaka'nın adı bir örgütlü suç şebekesiyle birlikte anılmaktaydı.

1 Ekim'de bakanlığa atanmış olan 74 yaşındaki Tanaka, göğsündeki ağrılar nedeniyle Cuma günü hastaneye kaldırılmıştı.

30 yıl önceki bir gangster düğününde Tanaka'nın da adının geçmesi ve siyasi parti fonları konusunda patlak veren skandallar ardından bakanın istifa etmesi yünündeki çağrılar artmıştı.

Tanaka gangsterin düğünü için çöpçatanlık yaptığını ve bir örgütlü suç şebekesinin patronunca verilen davete katıldığını kabul etmişti. Ancak bakan, 30 yıl önce yaşanan bu olaylar sırasında, her iki şahsın da suç şebekeleriyle ilişkilerinden haberdar olmadığını söylemişti.

Tanaka ayrıca, parti örgütünün, 2006-2009 yılları arasında bir yabancıya ait şirketten 420,000 yen tutarında bağış aldığını da itiraf etmişti. Ülkedeki siyasi fon yasaları yabancılardan yardım alınmasını yasaklıyor. Parti örgütü, daha sonra bu paranın iade edildiğini açıkladı.

Adalet bakanının istifası, kamuoyu yoklamalarında sürekli destek kaybeden Japonya Başbakanı Yoşihiko Noda için yeni bir darbe olacak. Bu hafta, Noda hükümetinin halk arasındaki desteği ilk kez yüzde 20'nin altına düştü.

Tanaka, son bir yıldır istifa eden ikinci bakan oldu. 2011 Eylül'ünde de, yeni atanmış olan ticaret bakanı Yoşio Haçiro, tsunami felaketi yaşayan Fukuşima nükleer santralinin bulunduğu bölgeyi "ölüm kenti" diye tanımlamasının ardından, istifa etmek zorunda kalmıştı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

DarbeJaponyaTsunami
Görüş Bildir