Zafer Bayramı'na Protesto Damgası

 > -

30 Ağustos Zafer Bayramı kutlanıyor

30 Ağustos Zafer Bayramı kutlanıyor

Kurtuluş Savaşı'nın en önemli anlarından olan Başkomutanlık Meydan Muharebesi'nin 90. yıl dönümünde '30 Ağustos Zafer Bayramı' tüm yurtta, KKTC'de ve dış temsilciliklerde çeşitli törenlerle kutlanıyor.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül , 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle yayınladığı ve Türk ordusunu övdüğü mesajında, “Tarih boyunca farklılıklarımız, birliğimizi tamamlayan zenginliklerimiz olmuştur. 1000 yıldır hoşgörüyü, saygıyı, sevgiyi, birlikte barış içinde yaşama kültürünü en iyi biçimde gösteren bir milletiz. Birlik ve beraberliğimize asırlardır kimse zarar veremediği gibi bundan sonra da buna yeltenenler hüsrana uğrayacaktır” dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül , "Ordumuzun vatan savunmasında ve uluslararası görevlerdeki başarılarıyla iftihar ediyoruz. Görev ve sorumluluklarını yüksek bir vazife bilinciyle yerine getiren TSK ’ya terörle mücadeledeki üstün fedakârlıklarından dolayı şükranlarımı sunuyorum. Türkiye , önemli jeostratejik konumunun da bir gereği olarak ordusunu güçlü tutmak, etkinliğini ve caydırıcılığını artırmak durumundadır. Bu amaçla gerçekleştirilen modernizasyon çalışmalarını takdirle karşılıyoruz." diye kaydetti.

" TBMM Başkanı Cemil Çiçek de, "Büyük Taarruz ile tarihi bir mücadele veren ecdadımız bize şanlı bir tarih ve bağımsız bir ülke bırakmışlardır. Bıraktıkları büyük mirasa sahip çıkarak, ondan ilham almaya devam edeceğiz" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan

"Tarih boyunca birlik ve beraberliğimizi yıkmaya tevessül eden her türlü girişimi, her türlü saldırıyı boşa çıkaran aziz milletimiz, 30 Ağustos 1922’de Dumlupınar’da elde ettiği büyük zaferle birlikte ayrılmaz bir bütün olduğunu tüm dünyaya ilan etmiştir. Bugün, bizlere düşen, bütün imkânsızlıklara, bütün yokluklara rağmen türlü zorlukları aşarak kurduğumuz Cumhuriyetimizi, birlik ve beraberlik içinde, bin yıldan bu yana sürdürdüğümüz kardeşlik ruhu içinde daha da yüceltmek, daha da güçlendirmek olmalıdır. Barış içinde bir arada yaşama tecrübesini, tarihten tevarüs ettiği adalet ve eşitlik ilkesini Cumhuriyet’ini demokrasiyle taçlandırarak gösteren Türkiye , bugün bölgesinin üstün bir gücü ve istikrar unsuru olarak, bölgesel ve küresel barışa da değerli katkılar sağlamaktadır. İnanıyorum ki Türkiye , milletiyle bölünmez bir bütün olarak, bugün kardeşliğimize kasteden terör ve benzeri tüm tehditlerin üstesinden gelecek, çok daha parlak, çok daha aydınlık bir geleceğe kavuşacaktır."

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu

"30 Ağustos; ulusumuzu esir etmek isteyen emperyalist güçlere karşı, toplumun tüm kesimlerinin dil, din, ırk, mezhep ve inanç farkı gözetmeksizin bir araya geldiği, yan yana, omuz omuza mücadele vererek zafer destanının yazıldığı gündür. 30 Ağustos Zafer Bayramı hem Cumhuriyet’e ve demokrasiye açılan bir kapı, hem de çoğulculuğa ve çok sesliliğe giden yoldur. 30 Ağustos, Atatürk ilke ve devrimlerinin filizlenerek kök salmaya başlayacağı sürecin yolunu açan Zafer Bayramı’nın tarihe kaydedilişidir. Birlik ve beraberliğimizi geçmişte olduğu gibi bugün de bozmak isteyen bazı güçler olacaktır. Ancak bu güçlere karşı 90 yıl önce nasıl mücadele ettiysek bugün de aynı mücadeleyi verme karar ve azmindeyiz. Milletimizi bölmek isteyen teröre karşı hep birlikte, kardeşliğimizi koruyarak mücadele edeceğiz."

Haberin Tamamı İçin:

Büyük Zafer'in 90. Yıldönümü

Büyük Zafer'in 90. Yıldönümü

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Anıtkabir'de tören

Anıtkabir'de tören

30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 90'ıncı yıldönümü kutlamaları sivil ve askeri resmi erkânın Anıtkabir'i ziyaret ederek Atatürk'ün mozolesine çelenk bırakması, Büyük Önder'in manevi huzurunda saygı duruşunda bulunmalarıyla başladı.

Resmi erkânın Anıtkabir ziyareti saat 8.45'te başladı. Bu yılki kutlamalara rahatsızlığı dolayısıyla katılamayan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül yerine, Cumhurbaşkanı Vekili Cemil Çiçek başkanlığındaki heyette, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Bakanlar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Kuvvet Komutanları, siyasi parti temsilcileri ve üst düzey devlet kurumlarının başkan ve genel müdürleriyle Ankara Garnizonu'na bağlı birliklerden komutan ve subaylar yer aldı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu yurtdışında bulunduğu için ziyarete katılmadı.

Heyet Aslanlı Yolu geçtikten sonra Atatürk'ün manevi huzuruna geldi. Cumhurbaşkanı Vekili Cemil Çiçek Atatürk'ün mozolesine çelenk bıraktıktan sonra birlikte saygı duruşunda bulunuldu. İstiklal Marşı okunduktan sonra ise Çiçek ve beraberindekiler Anıtkabir Özel Defteri'nin bulunduğu Misakı Milli Kulesi'ne geçti. Cumhurbaşkanı Vekili Çiçek burada Anıtkabir Özel Defteri'ne şu satırları yazdı:

"Emanetiniz güvenilir ellerde..."

"Aziz Atatürk, tarihimizin en önemli gurur günlerinden Büyük Zafer'in yıldönümünde huzurunuzdayız. Büyük yokluklar içinde güçlü ordulara karşı Kurtuluş Savaşı'nda verdiğiniz mücadele milletimizin hür ve bağımsız yaşama kararlılığını tüm dünyaya bir kez daha göstermiştir. Yüce Milletimiz ve Kahraman Ordumuzla 30 Ağustos'ta muazzam bir destan yazdınız. Bizlere bu cennet vatanı ve Cumhuriyeti miras bıraktınız. Bizler bu ülkenin her karış toprağı için ne bedeller ödendiğinin bilincindeyiz. Emanetiniz güvenilir ellerdedir, emanetinize sonsuza kadar kararlılıkla sahip çıkacağız. Türkiye Cumhuriyeti'ni işaret ettiğiniz muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarmak için büyük gayret gösteriyoruz. Bin yıldır etle tırnak gibi ayrılmaz bir bütün olan milletimiz birlik ve beraberliğinden aldığı güçle, hedeflerine ulaşmak için var gücüyle çalışıyor. Aramıza nifak sokmak isteyenler, tarihin her döneminde olduğu gibi hüsrana uğrayacaktır. Zafer Bayramı'nda millet olarak aziz hatıranız önünde saygıyla eğiliyor, size minnet duygularımızla birlikte şükranlarımızı sunuyoruz. Ruhunuz şad olsun."

Haberin Tamamı İçin:

Törende kavga

30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü dolayısıyla Türkiye'nin dört bir yanında törenler düzenleniyor. 30 Ağustos coşkuyla kutlanırken törenler sırasında gerginlikler de yaşanıyor. 30 Ağustos Zafer Bayramı için Büyükada Atatürk Meydanı’nda düzenlenen çelenk koyma töreninde partilerin çelenk koymalarına izin verilmemesi karşısında aralarında CHP İstanbul Milletvekili Haluk Eyidoğan, CHP Adalar İlçe Başkanı Dündar Tıraş, İl Yönetim Kurulu Üyesi Çiğdem Ünal ve çok sayıda partili, engellemelere rağmen Atatürk Anıtı’na CHP çelengini koydular. Çelenk koyma sırasında arbede yaşandı.

Emniyet görevlilerinin müdahaleleri sırasında başta Haluk Eyidoğan ve Dündar Tıraş olmak üzere partililer yaşanan arbedede aldıkları darbelerle rağmen çelengi anıta kadar taşıdılar.

Tören sonrasında CHP İstanbul Milletvekili Haluk Eyidoğan, CHP Adalar İlçe Başkanı Dündar Tıraş, Adalar Belediye Başkanı Dr. Mustafa Farsakoğlu törene katılan parti üyeleriyle beraber hatıra fotoğrafı çektirdiler.

ANKARA'DA GÜL YOK ÇİÇEK VAR

30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü dolayısıyla Anıtkabir'de tören düzenlendi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, rahatsızlığı nedeniyle Zafer Bayramı törenlerine katılamazken, yerine 31 Ağustos'a kadar TBMM Cemil Çiçek vekalet edecek. 30 Ağustos Zafer Bayramı kapsamında bugün yapılacak törenlere TBMM Başkanı Çiçek vekalet edecek.

Tören, Cumhurbaşkanı Vekili ve TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, CHP Genel Başkan Vekili Adnan Keskin, Başbakan Yardımcıları Bülent Arınç, Beşir Atalay ve Bekir Bozdağ, Danıştay Başkanı Hüseyin Karakulukçu, Yargıtay Başkanı Ali Alkan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, kuvvet komutanları, bazı bakanlar kurulu üyeleri ve diğer devlet erkanının Aslanlı Yol'dan yürüyüşüyle başladı.

Haberin Tamamı İçin:

30 Ağustos'ta İlklerin Bayramı

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Zafer Bayramı'na Protesto Damgası

İstanbul'da bir çok kaymakamlığın, 30 Ağustos Zafer Bayramı törenlerinde, belediye başkanı, mülki idari amir ve garnizon komutanı dışındaki kişi ve kurumların çelenk koymasına izin vermeme kararı protestolara neden oldu. CHP milletvekilleri, parti meclis üyeleri, il ve ilçe yöneticileri, partililer ile çok sayıda yurttaş Kartal Meydanı'nda bir araya gelerek, kararı protesto etti, Atatürk Anıtı'na çelenk bıraktı, Kartal Kaymakamlığı'na dek yürüyerek siyah çelenk bıraktı. Adalar'da ise CHP'li grup engellemelere karşın Atatürk Anıtı'na CHP çelenk bıraktı.

Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetler Günü kapsamında İstanbul’da ilk tören Taksim Cumhuriyet Anıtı’nda düzenlendi. Törene İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Yalçın Ataman, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın anıta çelenk koymasıyla başladı.

30 Ağustos Zafer Bayramı resmi geçit töreni ise Vatan Caddesi‘nde gerçekleştirildi. Törene, vali, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Yalçın Ataman, İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız, İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolakkadı, İBB Başkanı Kadir Topbaş katıldı. Törende konuşan TSK 2. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Veli Tarakçı, Başkomutanlık meydan muharebesi’nin Türk askerinin sarsılmaz azim ve iradesiyle verdiği mücadelenin en büyük göstergesi olduğunu söyledi.

Yasak delindi

İstanbul’da bir çok kaymakamlığın, 30 Ağustos Zafer Bayramı törenlerinde, belediye başkanı, mülki idari amir ve garnizon komutanı dışındaki kişilerin ve kurumların çelenk koymasına izin vermeme kararı protestolara neden oldu. CHP milletvekilleri, parti meclis üyeleri, il ve ilçe yöneticileri, partililer ile çok sayıda yurttaş Kartal Meydanı’nda bir araya gelerek, kararı protesto etti, Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı daha sonra da Kartal Kaymakamlığı’na dek yürüyerek siyah çelenk bıraktı. Adalar’da da CHP’li grup engellemelere karşın Atatürk Anıtı’na CHP çelengini koydu.

Kartal Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı önünde dün bir araya gelen CHP’liler ve yurttaşlar “Gün gelecek, devran dönecek AKP halka hesap verecek”, “Mustafa Kemal’in askerleriyiz”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “AKP halka hesap verecek” sloganları attı, Türk bayrakları taşıdı.

Törene CHP Grup Başkanvekilleri Muharrem İnce, Akif Hamzaçebi, CHP milletvetilleri Mahmut Tanal, Kadir Gökmen Öğüt, CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı, Kartal Belediye Başkanı Dr. Altınok Öz, ilçe başkanı ve partililer katıldı.

Muharrem İnce, 30 Ağustos günü bu topraklarda zaferi kazananların bayram yapmak istediğini, savaşı kaybedenlerin ise üzüldüğünü belirterek, Türk ordusu ve onurlu yurttaşların Kurtuluş Savaşımıza güvenen insanlar ve CHP’liler olduğunu üzülenlerin ise işgale gelen Yunanlar, Fransızlar, İngilizler, İtalyanlar, emperyalistler, Recep Tayyip Erdoğan ve onun saz arkadaşları olduğunu ifade etti. İnce, Erdoğan’a “Sen üzülenlerden misin?” diye sordu.

“Senden izin mi isteyeceğiz?”

Resmi bayramlarda yapılan kutlamalara ilişkin engellemeleri anımsatan İnce, “Biz izin istemedik, biz bilgi verdik, ‘devletin yetkilisi olarak güvenliğimizi sağla’ dedik. Sen kimsin ki senden izin isteyeceğiz, biz sana bilgi verdik” dedi.

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi ise AKP’nin Cumhuriyetin kilometre taşları olan 23 Nisan, 19 Mayıs, 29 Ekim ve 30 Ağustos’u yurttaşlardan koparmak istediğini vurgulayarak, “Milletimiz, Cumhuriyet’ten güç alamayan, onu tarihin karanlık odalarına hapsetmek isteyen anlayışa karşı büyük taarruzu bugün başlatacaktır” diye konuştu.

CHP İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı da son 1 hafta içinde İstanbul’daki 39 ilçenin kaymakamlıklara resmi törenlerden sonra kendi çelenklerini koymak istediklerini belirten dilekçeler verdiğini anımsatarak, “AKP’nin maaşlı memuruna dönüşmüş olan bazı kaymakamlar izin vermediler. ‘Sen izin vermesen de biz geliriz, hadi buyur engelle’ demek için buradayız. İlçelerde yapılan resmi törenler 5 dakika sürdü. İstiklal Marşı var, saygı duruşu yok. Bugünün anlamını belirten bir tek cümle telaffuz edilmedi” dedi.

Konuşmaların ardından CHP’liler Atatürk anıtına çelenk bıraktı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından grup, Kartal Kaymakamlığı’na yürüyürek kaymakamlık kapısına siyah çelenk bıraktı.

Kadıköy’de gerginlik

Kadıköy’de 30 Ağustos Zafer Bayramı, resmi kutlama töreninde çelenk gerginliği yaşandı. Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) çelenk koymaya hazırlanırken, çelenk koyma programını bitirerek, saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunacağını anons etmesi üzerine ADD ve diğer sivil toplum kuruluşları, kürsüye yürüyerek, “Mustafa Kemal’in Askerleriyiz” sloganı atarak, çelenk koyma törenin sürmesini, saygı duruşu ve istiklal marşının daha sonra okunması istediler.

Çıkan arbede Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk ve milletvekillerinin araya girmesi ile sona erdi.

Adalar'da arbede

Büyükada Atatürk Meydanı’nda düzenlenen törende ise partilerin çelenk koymalarına izin verilmemesi karşısında aralarında CHP İstanbul Milletvekili Haluk Eyidoğan, CHP Adalar İlçe Başkanı Dündar Tıraş, İl Yönetim Kurulu Üyesi Çiğdem Ünal ve çok sayıda partili, engellemelere karşın Atatürk Anıtı’na CHP çelengini koydu. Çelenk koyma sırasında arbede yaşandı. Emniyet görevlilerinin müdahaleleri sırasında başta Eyidoğan ve Tıraş olmak üzere partililer yaşanan arbedede aldıkları darbelerle karşın çelengi anıta kadar taşıdılar.

30 Ağustos Beşiktaş’ta coşkuyla kutlandı

30 Ağustos Zafer Bayramı Beşiktaş’ta, geleneksel olarak düzenlenen fener alayı ile kutlandı. Etiler’de bulunan İlhan Selçuk Anıtı önünde dün akşam biraraya geler binlerce yurttaş ellerinde Beşiktaş Belediyesi’nin dağıttığı meşaleler ve bayraklarla marşlar söyleyerek Arnavutköy sahiline yürüdü.

Beşiktaş Belediyesi Oyun Gençlik ve Spor Kulübü üyeleri ile Beşiktaş Belediyesi bandosunun performanslarını da sergilediği yürüyüşe, Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal, AKUT, TGB, motor grupları ve çok sayıda sivil toplum kuruluşu da katıldı. Yürüyüş boyunca kitlenin önünden giden ses aracından çeşitli marşlar çalınırken, kitle sık sık “Mustafa Kemal’in askerleriyiz” sloganı attı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah GülAdalet ve Kalkınma PartisiAdnan KeskinAnkaraBakanlar KuruluBaşbakanBekir BozdağBeşiktaş Jimnastik KulübüBeşir AtalayBülent ArınçCemil ÇiçekCumhuriyet Halk PartisiDanıştayGenelkurmay BaşkanıHüseyin Avni Mutluİstanbulİstanbul Büyükşehir Belediyesiİstiklal MarşıKKTCKadir TopbaşKemal KılıçdaroğluMilliyetçi Hareket PartisiMuharrem İnceRecep Tayyip ErdoğanTerörTürk Silahlı KuvvetleriTürkiye Büyük Millet MeclisiYargıtayoyun
Görüş Bildir