3 Türk Bankasının Notu Artırıldı

-

3 Türk Bankasının Notu Artırıldı

3 Türk Bankasının Notu Artırıldı

Kredi derecelendirme şirketi Fitch üç büyük özel bankanın notunu artırırken iştiraklerine de aynı reytingi verdi Fitch Ratingz, Türkiye'nin 3 büyük özel bankası Türkiye İş Bankası, Türkiye Garanti Bankası ve Akbank'ın uzun vadeli kredi notlarını BBB-'den BBB'ye yükseltti. Yapı ve Kredi Bankası'nın uzun vadeli kredi notunu ise BBB olarak teyit eden Fitch, Bankalar'ın bu uzun vadeli notlarının görünümlerini ise 'negatif'ten 'durağan'a yükseltti. Fitch, bu 4 bankanın Yaşayabilirlik notlarını da bbb-'den bbb'ye çıkarırken, İşbankası, Garanti ve Akbank'ın bağlı ortaklıklarının notları da yükseltti.

Fitch, not artırımlarının Türkiye'nin kredi notunun 5 Kasım'da yatırım yapılabilir seviyeye yükseltilmesini yansıttığını, bankaların yaşayabilirlik notlarında artışın Türk ekonomisi için kısa vadeli risklerin azaldığını yansıttığını vurguladı.

Fitch, yaşayabilirlik notlarında bankaların güçlü şube ağları, sağlam yönetimleri, genel olarak güçlü sermaye değerlerin, varlık kalitesi performansları, likidite seviyelerini de dikkate aldığını belirtti.

Fitch, Türk bankacılık sisteminin geneli için sistemsel risk ve dengesizlik seviyesinde yavaymanının da notları destekleyen faktörler olduğunu ifade etti.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Garanti Bankasıİş Bankası
Görüş Bildir