3. Köprü İnşasını İptal Eden Hakime 'Görev Değişikliği'

 > -

Uğruna binlerce ağacın kesildiği 3. köprü güzergahını içeren plan değişikliğini iptal eden kararın altında imzası bulunan İstanbul İdare Mahkemesi üyesi hakim Serkan Mangal’ın, kararın yayınlanmasından bir gün sonra 'terfi' adı altında sürgün edildiği ortaya çıktı.

3. köprü’nün en önemli bağlantı yollarını iptal eden mahkeme kararının yayınlanmasından bir gün sonra, yani 12 Haziran’da “Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Birinci Dairesi’nin 12.06.2015 tarihli ve 944 sayılı İdarî Yargi Kararnamesi” çıktı. Bu kararnameye göre, İstanbul İdare Mahkemesi Üyesi Serkan Mangal, Danıştay Tetkik Hâkimliği’ne ‘atandı.’

Kuzey Ormanları Savunması’nın yaptığı açıklamaya göre, hukuk çevrelerinde “Danıştay Tetkik Hâkimliği”, karar mekanizmasından uzaklaştırma olduğu için sürgün olarak değerlendiriliyor. Mangal’ın Danıştay Tetkik Hâkimliği’ne atanarak karar mekanizmasından uzaklaştırılması hukuk çevrelerinde de ‘terfien sürgün’ olarak değerlendiriliyor.

8. İdare Mahkemesi’nin 11 Haziran’da verdiği karara göre, 3. Köprü inşaatının “en kritik noktası” olan boğaz geçiş alanının tümü iptal edilmişti.

Evrensel & Diken

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Danıştayİstanbul
Görüş Bildir