Bu içerik, sadece içeriği yaratan kullanıcı profilinde listelenmektedir. Onedio ana sayfasından, kategori sayfalarından ve arama motorlarından bu içeriğe ulaşılamaz.

Bu içerik, sadece içeriği yaratan kullanıcı profilinde listelenmektedir. Onedio ana sayfasından, kategori sayfalarından ve arama motorlarından bu içeriğe ulaşılamaz.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

3. Dünya Savaşını engelleyen adam, Vasili Arkhipov

-

1. 27 Ekim 1962, tüm dünyanın o zamana kadar gördüğü en büyük tehlikeyle yüz yüze geldiği gün!

Öyle ki bir çok kişiye göre bu, tüm zamanların en tehlikeli günüydü. Ve eğer bu tarihten sonra doğmuşsanız hayatta olmanızı borçlu olduğunuz kişi Sovyet denizaltısı B-59'un ikinci komutanı Vasili Arkhipov'dur.

1962 yılında Sovyetler Birliği'nin Abd'nin yanı başındaki Küba'ya nükleer silah depolama niyetiyle patlak veren Küba Krizini bir çok kişi bilir. Ama bu krizin aşılarak tüm dünyada nükleer bombaların patlamasına neyin engel olduğu maalesef uzun bir süre bilinemedi.

2. Bir Amerikan casus uçağı Küba sahillerine doğru bir Sovyet nükleer denizaltısının hareket halinde olduğunu bildirdi...

Başkan J. F. Kennedy kendisine iletilen bu istihbarat üzerine denizaltının yolunun kesilerek batırılması talimatını verdi.. 

Bölgeye ilk ulaşan ABD Donanması Alfa Grubu unsuru USS Beale B-59'un güzergahına denizaltı bombaları bırakmaya başladı ve denizaltı tepesinde patlayan bu tahrip gücü yüksek bombalar nedeniyle şiddetle sarsılmaya başladı..

Bu arada başka Amerikan destroyerleri de yetişti ve B-59 bu şiddetli saldırıya rağmen ilerlemeye devam etti..

3. Amerikan destroyerleri bombardımanın şiddetini arttırıyor ve denizaltının tam yerini tespit etmeye çalışıyorlardı.

Alınan darbelerin sonucunda B-59'un Sovyet komuta karargahıyla bağlantısı kesildi. B-59'un komutanı Valentin Savitsky, eğer denizaltı batırılırsa zaten 3. Dünya Savaşının başlayacağını, bu nedenle ilk önce kendilerinin harekete geçmesi gerektiğini söyledi ve resimde gördüğünüz 10 kilotonluk nükleer torpidonun atışa hazır hale getirilmesini emretti.

Hedef kendilerine yapılan saldırıyı komuta eden USS Randolph uçak gemisiydi.

4. Telsiz bağlantısının olmadığı bu durumda nükleer torpido, ancak komutan, 2. komutan ve siyasi subayın ortak kararıyla ateşlenebilirdi.

Tüm dünya zaten günlerdir devam eden bu kriz nedeniyle gergindi. Patlak verecek bir nükleer savaşta önce Moskova ve Washington, ardından Londra, Paris ve Berlin gibi başkentlerin ve askeri/ekonomik tüm hedeflerin bombalanacağını biliyordu. 

Eğer ilki ateşlenirse hemen ardından 5.500 tane daha havalanacağını öngören Pentagon kaynakları Başkan J. F. Kennedy'e müzakere için baskı yapmaya başladılar. Şakası yoktu ve tüm insan ırkının sonu gelebilirdi.

5. İşte tüm insanlığın en ihtiyaç duyduğu bu anda 2. Komutan Vasili Arkhipov son sözünü söyledi..

Tüm insanlığının sonunu getirebilecek bu torpidonun atılmasına B-59'un komutanı Valentin Savitsky ve siyasi subay Ivan Semonovich Maslennikov evet demişken, o HAYIR dedi. Moskova'yla temasa geçilmeden bu kararı kendilerinin veremeyeceğini söyledi.

6. Denizaltı ağır hasarlıydı ve havalandırma sistemi dahi güçlükle çalışıyordu..

Pervane devrini en düşükte tutarak ve inebilecekleri en derin seviyeye inerek tekrar Moskova ile bağlantı kurmaya çalışıyorlardı. 

Yıllar sonra ortaya çıkan denizaltı askeri Anatoly Petrovich Andreyev'in o anlarda eşine yazdığı mektubunda, denizaltıdaki havanın dayanılmaz derecede sıcak olduğu, havalandırmanın çalışmadığı, temiz içme sularının olmadığı ve sıcaktan çıldırmak üzere olduklarını anlatmasıyla şuan biz de yaşadıkları zorlukları anlayabiliyoruz.. 

(Yukarıdaki haritada B-59'un bombalardan kaçmak için yaptığı manevralar gösteriliyor. B-59 kırmızı dörtgenlerle işaretlenmiş)

7. Tepelerindeki Amerikan Donanması Alfa Grubunun bombalaması ve yer tespit çalışmaları sonuçsuz kaldı..

B-59 zaten tükenmekte olan bataryaları nedeniyle iyice zor duruma düşmüştü. 

Vasili Arkhipov komutan ve siyasi subayla sürekli münakaşa halindeydi ki bir anda bombardıman durdu.. Bombaların etkisiyle engellenen telsiz sinyalleri tekrar denizaltıya ulaşmaya başladı ve Moskova B-59 komutanına "anlaşma sağlandı, geri dönün" mesajı gönderdi..

8. Başta B-59 ve Alfa Gücü olmak üzere tüm dünya rahat bir nefes aldı..

B-59 bitmek üzere olan bataryaları nedeniyle acil olarak su yüzeyine çıktı.. Dizel motorlarını çalıştırdı ve Alfa Gücü gözetiminde yavaşça Sovyet sularına doğru ilerlemeye başladı.. 

Olay üzerinden 50 sene geçmesine rağmen ancak 2000'li yıllarda dünya Vasili Arkhipov'un kahramanlığını öğrenebildi. Sovyetler denizaltıda yaşananları kabul etmese de olayın görgü şahitleri katıldıkları bir çok nükleer silahlanma karşıtı oturum ve sempozyumlarda bu anları anlattılar. 2002 Yılında o zamanki düşmanı Amerikan Deniz Kuvvetleri Güvenlik Subayı Thomas Blanton bu yaşananları doğruladı ve Vasili'yi "Dünyayı Kurtaran Adam" olarak adlandırdı.

Vasili Arkhipov olayın ardından görev yaptığı bir başka denizaltıda meydana gelen radyasyon sızıntısını kontrol altına almak isterken maruz kaldığı aşırı radyasyon nedeniyle 1998 yılında kanser hastalığından dolayı yaşamını yitirdi.

9. Sana çok şey borçluyuz..

Teşekkürler büyük insan!

Kaynak

Bu içerik, sadece içeriği yaratan kullanıcı profilinde listelenmektedir.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir