3 Çocuk Yapmazsak 20 Yıl Sonra Emekli Maaşlarımız Ödenmeyecek mi?

1.1bPAYLAŞIM

Türkiye’nin önünde ciddi bir nüfus krizi olduğunu biliyor muydunuz? Emekli maaşları 20 sene sonra tehlike altında.

Herkesin bildiği gibi Tayyip Erdoğan, yürüttüğü siyasetle gençleri evlenmeye, evlenenleri de 3 çocuk yapmaya teşvik ediyor.

Yıllardır yürütülen bu siyaset, muhafazakar politikalara uygun olsa da işin aslı bambaşka. Türkiye bir nüfus krizi ile karşı karşıya.

Giderek yaşlanıyoruz. Grafiklerde görüldüğü gibi

SSK verilerine göre her yıl ortalama 225bin kişi çalışan nüfusa katılırken, her yıl ortalama 375bin civarında kişi emekli oluyor.. Ve bu fark giderek artıyor. Özellikle kriz dönemlerinde bu fark daha da artıyor.

Geçtiğimiz günlerde Karar Gazetesi'nde İbrahim Kahveci bu istatistiklerle konuya değinmişti

İlerleyen yıllarda fark attıkça maaşlarımızdan kesilen primler, emekli maaşlarını ödeyemez hale gelecek.

Bu durum için hükümetin önerisi ne peki? Evlenin ve 3 çocuk yapın. Hatta mümkünse kredi çekip, ev alın. 🤦🏻

Aynı sorunu Batı Avrupa ülkeleri de yaşadı ve yaşıyor. Her ne kadar çocuk yardımları için büyük bütçeler ayırsalar da güçlü ekonomileri olduğu için umutlarını çiftlerin yatak odası performansına bağlamış durumda değiller.

Refah seviyesi yüksek olmasına bağlı olarak  bizim gibi ülkelerden beyin göçü aldıkları için bu kriz onları bizi vurduğu gibi vurmuyor. Yetişmiş kalifiye eleman ihtiyacını kolayca karşılayabiliyorlar. 

Peki Türkiye yatak odasına testosteron pompalayarak nüfus krizini çözebilecek mi?

Hiç sanmam. Alttan gelen genç nüfusun önceki yıllara göre oran olarak azalmasına rağmen, genç işsizliğin giderek artması bize çok şey söylüyor aslında.

3 değil 5 çocuk yapsanız da mevcut ekonomik durgunluk ve dengesizlikle nüfus krizini çözmeniz mümkün değil.

İnsanlar iş bulamıyor, iş bulamayınca yuva kuramıyor. Evlilik yaşı giderek yükseliyor. Ortalama ilk evlenme yaşı, 2018 yılında erkekler için 27,8 iken 2019’da 27,9 oldu. 2020’de ise 28 olması bekleniyor. Kadınlarda ise durum farklı değil. İlk evlenme yaşı 2018’de 24,8 iken, 2019’da 25,0 oldu. Şehirleşme ve modernleşme bunda etken olsa da en önemli neden şüphesiz bozuk ekonomi.

Gençler işsiz. Gençler ailelerinin yanında yaşıyor. Yani 3 değil 5 çocuk yapınca sorun çözülmüyor.

Evet bizi büyük bir nüfus krizi bekliyor. Eğer ekonomik seyir böyle devam ederse 20 yıl sonra SSK sistemi patlayacak.

  • 3 çocuk stratejisi de bozuk ekonomi ile çalışmayacağı için bu durumda hükümetler için tek çare kalıyor: Emeklilik yaşını yükseltmek. Yani hükümetler ya zenginliği adil paylaştıracak ya da yine bütün yükü çalışana yıkacak.

  • Şunu çok iyi biliyoruz ki zenginlik adil paylaşıldığında ne doğum oranını yükseltmeye gerek kalır, ne de emeklilik yaşını yükseltmeye. 

  • Konu biraz ciddi. Türkiye yaşlanıyor ve çözüm 3 çocuk yapmak değil. 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
f3rn4ndo-4l4nzo

Reis beni niye engelliyorsun? Ben 10 çocuk yapacaktım.

patavatsizmelek

"Ben sevişemiyorum, siz bari sevişin" sloganı :D Ulan millet kendini geçindiremiyor bu 5 çocuk diyor. Çok meraklıysan yapıp yapıp verek sana al bak. Ne de olsa 1000 odalı sarayın var.

burcin-sahin83

Koca mı var piyasada ? 5 çocuk tek başına zor..

rivnex

abi bu tayyip denilen adam çok iyi yaaa XDDDDDDDDDDDDDD

javasharp

Onun kafasından gerek bize, okul sütleri felan

arif-ali

Ateşten ve yiyecekten mahrum insan için özgürlük, hiç de acelesi olmayan bir lükstür.. demiş Albert Camus. Özgürlük için bunu diyen biri 3-5 çocuk için ne derdi? Aç olan insana çocuk yap demek ve sonrasın da rızkını Allah verir demek. Sömürünün kralı. Rızkı veren Allah ise şayet, Allah'ın Afrika'da hatta yanıbaşımızda açlıktan ölen insanlarla derdi ne?

Görüş Bildir