3 Başlık ile Cerablus Neden Önemli?

 > -
Abone ol

Peki Cerablus neden önemli? Türkiye’nin askeri harekât başlattığı Cerablus hem Türkiye’nin, hem Suriye’nin hem de Ortadoğu’nun geleceği açısından kritik önemde. Türkiye’ye de en son Gaziantep’te olmak üzere bir çok saldırıda bulunmuş IŞİD’in batıya açılan son önemli kapısı. 

Al Jazeera Türk'den Ayşe Karabat mercek altına aldı...

Kentin kontrolü üç açıdan önem taşıyor:

  • IŞİD’in yok edilmesi

  • PKK'nın Suriye kolu PYD’nin Türkiye sınırını kuşatmasının önlenmesi 

  • Suriye muhaliflerine alan açılması

1. IŞİD’in dünya ile bağlantısını sağlayan son önemli bölge Cerablus

Yakın bir zamanda Mumbuç’u da kaybeden IŞİD gücünün önemli bir kısmını da Cerablus’a yığdı. Cerablus’tan IŞİD’in temizlenmesi durumunda, örgütün iyice gerileyeceği düşünülüyor. Bu, bütün dünyayı da rahatlatacak bir durum.

2. Türkiye’nin çevrelenmesi engellenecek

ABD, IŞİD ile mücadelesinde PYD’yi kara gücü olarak devreye soktu.  Haziran 2015’te PYD iki kantonunu, Cezire ve Kobani’yi birleştirdi. Bu iki kanton arasındaki alanı ağırlıklı olarak IŞİD’den aldı. Buralarda nüfus değişiklikleri de yaptı.

Birleşen iki kantonun batıdaki Afrin kantonuyla da bütünleşmesi durumunda, Suriye’nin kuzeyinde, bütün Türkiye sınırı boyunca, PYD’nin yönettiği bir yapılanma ortaya çıkacak. 

Türkiye, PYD’nin kontrolündeki bu iki kantonun birleşmesinin önlenmesi için PYD’nin Fırat’ın batısına geçmemesi için defalarca uyarıda bulunmuştu. ABD’nin PYD’nin Fırat’ın batısına geçmemesi için söz verdiği de biliniyor. Ancak PYD, Türkiye’nin kırmızı çizgisi olarak ilan ettiği Fırat’ın batısına, Türkiye sınırı boyunca değil ama daha güneyden geçerek Mumbuç’u aldı.

Tüm Detayları ile TSK'dan Cerablus'a 'Fırat Kalkanı' Harekâtı: Türk Tankları Suriye'de - onedio.com
Tüm Detayları ile TSK'dan Cerablus'a 'Fırat Kalkanı' Harekâtı: Türk Tankları Suriye'de - onedio.com

3. Muhaliflere alan

Rus desteği alan Şam Yönetimi, Suriye’deki diğer muhalifleri son bir yılda ağır bir biçimde geriletti. Özellikle son zamanlarda Halep zaman zaman kuşatma altında kalıyor. Bu da muhalifleri zor durumda bırakıyor. Ayrıca Azez’deki muhaliflerle, İdlib’deki muhalifler arasında bir bağlantı da yok. Bu iki alan arasındaki koridor Ocak ayında Şam tarafından kapatıldı. Türkiye’nin başlattığı Cerablus harekâtına Özgür Suriye Ordusu şemsiyesi altında Suriye muhalifleri de katılıyor.  Cerablus ve civarından IŞİD’in temizlenmesi durumunda, muhaliflere de alan açılmış olacak.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir