28 Şubat İddianamesinde Kime Ne Ceza İsteniyor?

 > -
5 dakikada okuyabilirsiniz

28 Şubat İddianamesi Kabul Edildi

103 asker hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle açılan 28 Şubat davası, 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

28 Şubat iddianamesi kabul edildi. 103 asker hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle açılan 2...

Haberin Tamamı İçin:

28 Şubat İddianamesinde Kime Ne Ceza İsteniyor?

Ankara 13.Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen 28 Şubat İddianamesinde bir numaralı sanık eski genelkurmay başkanı İsmail Hakkı Karadayı...

28 Şubat soruşturması, Nisan 2011’de suç duyuruları üzerine başlatıldı. Soruşturma için kamuoyunda Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a yönelik suikast iddialarına ilişkin “Kozmik Oda” soruşturmasını da yürüten savcı Bilgili görevlendirildi. Bilgili’nin soruşturmasına Genelkurmay Başkanlığı’ndan gönderilen Batı Çalışma Grubu’na ilişkin belgeler yön verdi. Bunlar arasında, 10 Nisan 1997 tarihli Batı Çalışma Grubu (BÇG) oluşturulması, Harekat Başkanı Korgeneral Çetin Doğan imzalı BÇG teşkilat yapısı, BÇG’nin fiziki çalışma alanı, 29 Nisan 1997 tarihli BÇG rapor sistemi, 6 Mayıs 1997 tarihli Batı Harekat Konsepti, 29 Mayıs 1997 tarihli BÇG eylem planı belgeleri yer aldı.

7 NİSAN 1997 TARİHLİ TOPLANTI

Yine Genelkurmay’dan gönderilen 7 Nisan 1997 tarihli belgede, Genelkurmay 2. Başkanı, J Başkanları (J-7 hariç), Kuvvet Harekat Başkanları, Jandarma Genel Komutanlığı Harekat Başkanı, GENSEK, Özel Kuvvetler Komutanlığı Daire Başkanları, Adli Müşavir ve ilgili proje subaylarının katıldığı “İrtica Konusunda Alınacak Tedbirler Konulu Toplantı” tutanak sureti de dosyada yer aldı.

Bu tutanakta, “10 emekli general bir araya gelse, muhtıra verseler... 28 Şubat kararlarının uygulanması için muhtıra verelim... savunmayalım taarruz edelim, halkı yanımıza değil önümüze alalım... Hükümetin istifası öncelikle şarttır... Gelecek hükümette bize müzakir bakanlar olmalıdır... Kriz yönetimi oluşturalım... taarruzi psikolojik harekat yapalım... Basına hakimiyet sağlanmalıdır... İlk aşamada hükümet değişimi gereklidir... Batı Çalışma Grubu kurulmuştur...” ifadelerinin yer aldığı anlaşıldı.

12 DALGA, 76 TUTUKLU

Bilgili, ilk gözaltı talimatını BÇG Kriz Masası ve BÇG’ye giriş kartı verilen askerlere yönelik olarak 12 Nisan 2012’de verdi. İlk dalgada gözaltına alınan 28 kişiden 9’u 14 Nisan’da tutuklandı. İlk gözaltı dalgasını, 19 Nisan, 25 Nisan, 8 Mayıs, 28 Mayıs, ve 22 Haziran, 3 Ocak, 13-14 Ocak tarihlerinde yapılan operasyonlar izledi. Tüm bu operasyonlar sonucu, tümü emekli 10 orgeneral, 1 oramiral, 10 korgeneral, 2 koramiral, 10 tümgeneral, 6 tuğgeneral, 20 albay, 2 binbaşı, 2 yüzbaşı ile tümü muvazzaf olmak üzere 5 tuğgeneral, 6 albay, 1 astsubay ve tek sivil olan eski YÖK Başkanı Kemal Gürüz tutuklanarak, Sincan F Tipi Cezaevine gönderildi.

MAĞDUR İSİMLER

Soruşturma sürerken, 28 Şubat döneminde Refahyol hükümetinin ortağı eski DYP Lideri Tansu Çiller, RP’den milletvekili seçilip Meclis’e giren ancak başörtüsü nedeniyle yemin etmesi engellenen Merve Kavakçı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığından sızdırılan BÇG belgelerini dönemin İçişleri Bakanı Meral Akşener’e ulaştıran eski İstihbarat Daire Başkanı Bülent Orakoğlu ile Akşener, belgeleri sızdırdığı iddiasıyla açılan “Köstebek” davasının 1 numaralı sanığı Kadir Sarmusak ve eski RP’lilerin de aralarında bulunduğu bir çok siyasetçi mağdur sıfatıyla ifade verdi. Çiller, savcılıkta kendisine BÇG belgelerinin gösterilmesi üzerine, “Ben bu belgeleri görünce çok şaşırdım. Dört bir yanımın bu kadar kuşatıldığını bilmiyordum” dedi.

MECLİS KOMİSYONU KURULDU

Savcılık soruşturması sürerken, aynı zamanda Meclis’te kurulan Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu’da 28 Şubat sürecine ilişkin birçok kişiyi dinledi. Komisyon, raporunu tamamladıktan sonra savcılığa da gönderdi.

Soruşturma sürerken Çevik Bir, “Karadayı da soruşturma kapsamına alınmalıdır” diyerek cezaevinden savcılığa yazı yazdı. Savcı Bilgili, 3 Ocak 2013’te dönemin Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı hakkında gözaltı talimatı verdi.

İstanbul’da gözaltına alınan Karadayı, savcılık tarafından tutuklanması istemiyle sevkedildiği özgürlük hakimliğinden tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Karadayı’nın, ifadesinde, şeref madalyası sahibi olduğunu, TSK’nın iç politikanın dışında olduğunu, bugüne kadar darbelerin neler getirdiğini gördüğünü, parti kapatmanın silahlı kuvvetlerin işi olmadığını, Sincan’da tankların yürümesinden haberi olmadığını savunarak, “28 Şubat döneminde hükümete hiçbir baskımız olmadı. 28 Şubat bana göre bir darbe değildir, darbe hazırlığı da yoktur” dediği anlaşıldı.

BİR VE ÖZKASNAK İLK ‘10 ŞÜPHELİ’DE

iddianamenin 1 numaralı “şüpheli”si, dönemin Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı oldu. İddianamede 76’sı tutuklu olmak üzere toplam 100 şüpheli yer alacak. İlk 10 “şüpheli” arasında Karadayı’nın yanısıra Çevik Bir, Erol Özkasnak, Fevzi Türkeri, Çetin Saner, Kenan Deniz gibi isimler bulunacak.

HEDEFTEKİLER MÜŞTEKİ OLDU

İddianamenin bir numaralı “müşteki”si, Refahyol hükümetinin ortağı eski DYP Lideri Tansu Çiller olacak. İddianamede, Çiller’in yanısıra, Kavakçı, Akşener, eski bakanlardan Hasan Celal Güzel, eski RP’li milletvekilleri, 30 Ocak 1997’de Sincan Belediyesi’nde cihat çağrılarının yapıldığı Kudüs gecesini düzenleyen dönemin RP’li Belediye Başkanı Bekir Yıldız, Bülent Orakoğlu, Kadir Sarmusak ile BÇG tarafından mağdur edildiği öne sürülen öğretmenler ile kamu görevlilerinden oluşan 400 kişi “müşteki” olacak.

ERDOĞAN VE KILIÇDAROĞLU MÜDAHİL OLABİLECEK

İddianamede, 28 Şubat döneminde fişlendikleri ve takip edildikleri iddia edilen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu gibi siyasetçilere “müşteki”ler arasında yer verilmeyeceği ancak mahkemenin iddianameyi kabul etmesinin ardından 28 Şubat’ta mağdur olduklarının iddia edenlerin “müdahillik” dilekçesi verebilecekleri belirtildi.

Haberin Tamamı İçin:

28 Şubat İddianamesi Kabul Edildi

Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilen "28 Şubat" iddianamesinin 15 günlük değerlendirme süresi doldu.

Ceza Muhakemesi Kanunu'nun (CMK) 174. maddesine göre, mahkemece, 15 günlük süre içinde iade edilmeyen iddianame, kabul edilmiş oldu.

Mahkemenin, iddianamenin kabulüne ilişkin zaptı yarın düzenleyeceği belirtildi.

İddianamede 103 sanık hakkında "Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini cebren devirmeye iştirak" suçlamasıyla ağırlaştırılmış müebbet istenildi.

Dönemin hükümet ortağı DYP Genel Başkanı Tansu Çiller ile İçişleri Bakanı Meral Akşener'in "mağdur" olarak yer aldığı iddianamede, eski bakanlardan Hasan Celal Güzel, Teoman Rıza Güneri ve Şevket Kazan, kapatılan Refah Partisi'nin milletvekillerinden Şeref Malkoç ve Mehmet Bekaroğlu ile Fazilet Partisi'nden 1999'da milletvekili seçilen, ancak TBMM'de yemin edemeyen Merve Kavakçı, eski Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Dairesi Başkanı Bülent Orakoğlu'nun da aralarında bulunduğu 481 kişi "müşteki/mağdur" gösterildi.

Suç tarihinin, "8 Temmuz 1996 ve sonrası" olarak geçtiği iddianamenin "şüpheliler" kısmında eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı, emekli Orgeneraller Çevik Bir ve Çetin Doğan ile emekli Tümgeneral Erol Özkasnak ilk 4 sırada yer aldı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraBaşbakanBaşbakan YardımcısıBülent ArınçCumhuriyet Halk PartisiDarbeGenelkurmay BaşkanıİstanbulKemal KılıçdaroğluÖğretmenRecep Tayyip ErdoğanTansu ÇillerTürk Silahlı KuvvetleriTürkiye Büyük Millet Meclisi
Görüş Bildir