103 Askere Ağırlaştırılmış Müebbet

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

28 Şubat'a 111 Müebbet

28 Şubat'a 111 Müebbet

28 Şubat iddianamesi savcıdan çıktı. Bir numaralı şüpheli Karadayı. İddianamesinin en sürpriz ismi, halen 1’nci Ordu Komutanı olan Org. Yalçın Ataman.

28 Şubat soruşturmasını yürüten Terörle Mücadele Kanunu 10. maddesiyle görevli Savcı Mustafa Bilgili iddianameyi yazdı. Bir numaralı şüpheli olarak dönemin Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı’nın olduğu bin 300 sayfalık iddianame, Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekili Murat Esen’in imzasının ardından Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilecek.

Karadayı, Bir, Özkasnak

Bir yıldır sürdürülen 28 Şubat soruşturmasında son aşamaya gelindi. TMK’nın 10. maddesiyle görevli Savcı Mustafa Bilgili’nin yazımını tamamladığı iddianame, imzalaması için Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekili Murat Esen’e teslim edildi. Vatan gazetesinin haberine göre; Esen’in imzasından sonra iddianame, TMK’nın 10. maddesiyle görevli Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilecek. Mahkemenin de iddianameyi kabul için 15 günlük süresi var.

Edinilen bilgiye göre, 27’si tutuklu 111 şüpheli hakkında “darbeye teşebbüs” suçundan hazırlanan ve “ağırlaştırılmış müebbet” istenen bin 300 sayfalık iddianamede bir numaralı şüpheli dönemin Genelkurmay Başkanı emekli Org. İsmail Hakkı Karadayı. Şüpheliler arasında ikinci sırada dönemin Genelkurmay 2’nci Başkanı emekli Orgeneral Çevik Bir, üçüncü sırada ise dönemin Genelkurmay Genel Sekreteri Erol Özkasnak var.

Soruşturmada, 28 Şubat dönemi için “Bin yıl sürecek” diyen G.Kurmay eski Başkanı emekli Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu ile Milli Güvenlik Konseyi kararlarında imzası olan ancak hayatta olmayan dönemin Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Güven Erkaya ve soruşturma kapsamında tutuklanıp Sincan Cezaevi’ne gönderilen fakat rahatsızlandıktan sonra hayatını kaybeden emekli Albay Mehmet Haşimoğlu’nun da aralarında olduğu 9 şüpheli hakkında ise ek takipsizlik kararları verildiği öğrenildi.

1’inci Ordu Komutanı Ataman da şüpheli

28 ŞUBAT iddianamesinin en sürpriz ismi, halen 1’nci Ordu Komutanı olan Org. Yalçın Ataman. 28 Şubat sürecinde G.Kurmay Muhabere ve Bilgi Sistemleri Destek Komutanı olan Ataman, şüpheli sıfatıyla ifade vermiş, suçlamayı reddetmişti. İstanbul’daki Cumhuriyet Bayramı kutlamalarında CHP İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı’nın, “Sizin korumanız gereken Cumhuriyet’e biz sahip çıkıyoruz” diye hitap ettiği 1’nci Ordu Komutanı Org. Ataman için iddianamede Anayasayı ihlal ve darbe yapmak suçundan ağırlaştırılmış müebbet istendi.

Gazeteport

Haberin Tamamı İçin:

28 Şubat İddianamesi Başsavcılığa Sunuldu

İddianame onaylandıktan sonra Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilecek. 1300 sayfalık iddianamenin bir numaralı sanığı döneminin Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı. Bir numaralı mağdur ise dönemin Başbakanı Tansu Çiller.

1997'de alınan Milli Güvenlik Kurulu kararları, tarihe "postmodern darbe" olarak geçti. 14 yıl sonra Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca başlatılan soruşturma tamamlandı ve Başsavcı vekili Murat Esen'e imzaya sunuldu. 1300 sayfalık iddianame onaylandıktan sonra Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne sunulacak.

111 sanıklı iddianamenin bir numaralı sanığı, dönemin Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı. 2 numaralı sanık Genelkurmay İkinci Başkanı Çevik Bir ve iddianamede üçüncü sırada suçlanan sanık ise dönemin Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreteri Erol Özkasnak. Halen 1. Ordu Komutanı olan Orgeneral Yalçın Ataman da iddianemede şüpheliler arasında yer alıyor. Soruşturmanın tek sivil şüphelisi eski YÖK Başkanı Kemal Gürüz'e de iddianamede 90 sayfa yer veriliyor.

İddianamede şüphelilere yöneltilen tek suçlama ise, karşılığında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası öngörülen "darbeye teşebbüs etmek".

süreci için "Bin yıl sürecek" diyen eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu hakkında ise takipsizlik kararı verildi.

Haberin Tamamı İçin:

103 Askere Ağırlaştırılmış Müebbet

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraCumhuriyet BayramıCumhuriyet Halk PartisiDarbeGenelkurmay BaşkanıİstanbulTansu Çiller
Görüş Bildir