240 Yıllık Yazı Makinesi

 > -
Abone ol

İsviçre’nin en iyi saatçilerinden Pierre Jaquet-Droz, bundan tam 240 yıl önce 18. yüzyıla damgasını vuran en önemli teknolojik gelişmelerden biri olarak nitelendirilebilecek yazı yazma robotunu tasarladı. Küçük bir erkek çocuk boyutunda olan bu robot belki de dünyanın günümüze ulaşan en hayret verici robotu olma özelliğini gösteriyor. Jaquet-Droz bu robotla yazma sanatına yeni bir boyut getirmişti.

Robotun içinde neredeyse 6 bin parça bulunuyor. Bu parçaların hepsi robotun içine yerleştirilebilmesi ve robotun kendi kendine işlem yapabilmesi için minyatür hale getirilmiş. Robotun içindeki harflerin kaldırılabilmesi ve yerlerinin değiştirilebilmesi mümkün. Böylece robot her türlü kelimeyi kâğıda geçirebiliyor.

Jaquet-Droz’un 50 yaşındayken tasarladığı başyapıtı 40 harfe kadar olan cümleleri yazabilme özelliğine sahip. Yazmak için kullandığı kaz tüyünden kalemini mürekkebe batırıyor ve mürekkebin damlamaması için ise kalemi silkiyor. Gözleriyle yazdığı yazıyı takip ediyor ve mürekkep alırken de kafasını çeviriyor.

Robot son zamanlarda yazı yazmak için kullandığımız yegane teknolojik alet olan bilgisayarların atası olarak nitelendirilebilir. Robot Musée d'Art et d'Histoire of Neuchâtel müzesinde meraklıları için sergileniyor. 

Kültür Servisi

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir