24 Şubat 2012 Dış Basın Özeti

3 dakikada okuyabilirsiniz

24 Şubat 2012 Dış Basın Özeti

24 Şubat 2012 Dış Basın Özeti

BBC Türkçe - Guardian gazetesi Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad'ın nişancılarının çocukları hedef aldığı yolundaki Birleşmiş Milletler uyarısını manşetine taşıyor.
Daily Telegraph da BM soruşturmasından Esad'ın insanlığa karşı suç işlemekten yargılanması gerektiği sonucunun çıktığını aktarıyor. Gazetelerin pek çoğu yaralı Fransız gazeteci Edith Bouvier'in ameliyat edilmek üzere Lübnan'a götürülebilmesi için geçici ateşkes ilan edilmesi çağrısına yer veriyor.
Financial Times gazetesi Tunus'ta bugün yapılacak Suriye konferansına dikkat çekiyor. Konferansın Arap Birliği, Amerika Birleşik Devletleri ve diğer devletlerinin katılımıyla düzenlendiğini belirten gazete, farklı görüşleri içinde barındıran Suriye muhalefetinin birleşik bir cephe olup olamadığının sınanacağını vurguluyor. Gazeteye göre, "Batılı diplomatlar Suriye muhalefetinin henüz bu aşamada olmadığı görüşünde"; ancak bir İngiliz diplomat, Arap Birliği'nin Tunus zirvesinde muhaliflerin birleşik bir cephe oluşturmak üzere toplanabilecekleri bir sonraki konferansın tarihi ve yerini belirleyebileceklerini söyledi.
Öte yandan Humus'a yönelik bombardımanın yirminci gününe girdiğini hatırlatan Financial Times, liderlerin insani yardımları ulaştırılabilmesi için, geçici ateşkes çağrısı yapacaklarını kaydediyor.
Independent gazetesi, "Suriye'ye askerlerin girmesi durumunda ikinci bir Irak yaşanabileceği" yolundaki kaygılara dikkat çekiyor ve "Dünya liderleri buluşurken Amerika kimyasal silahla saldırı olasılığına karşı teyakkuza geçti." diyor.
Aşırılık yanlısı Sünni ve El Kaide savaşçılarının bölünmüş haldeki muhalefete sızdığı kaygısı da yok değil. Amerikalı yetkililer, rejimin çökmesi halinde, Esad'ı elinde olduğunu varsaydığı kimyasal silahların aşırılık yanlılarının eline geçmesinden kaygılı. Independent'ın aktardığına göre, dünya liderleri, insanlığa karşı suç işlendiğine dair yeni kanıtları değerlendirecek ama askeri müdahale çağrısı, şimdilik gündem dışı görünüyor.
Times gazetesi ise Tunus'ta bir ülkenin sesinin diğerlerinden daha çok duyulacağını, Katar'ın Libya krizinin çözümünde yardımcı olmaktan memnun olduğunu, ancak bu kez Suriye konusunda krizi yönetmeye istekli olduğunu yazıyor.
Geçen yaz aylarında İngiltere'deki dev telefon dinleme skandalı uluslararası düzeyde yankılar uyandırmıştı. Independent'ın manşeti, medya devi Rupert Murdoch'a ait News International grubuna, İngiltere'de telefonlarının gazetecilerce gizlice dinlendiği iddiasıyla açılan ilk davaların tamamlanması konusunda. Dünyanın en büyük medya holdinglerinden olan News Corp şirketi ve iştirakleri hakkında, şimdiye dek 60 kişi şikayette bulundu.
Telefonları dinlenen potansiyel mağdur sayısının ise altı bini bulabileceği kaydediliyor. Özel görüşmelerinin dinlendiğini söyleyenler arasında sinema, spor ve siyaset dünyasından ünlü isimler var. Son olarak şarkıcı Charlotte Church'le 500 bin sterlin tazminat ödenmesi karşılığı anlaşmaya varıldı.
Ancak Independent, dava yargıcının Murdoch'ı uyardığını yazıyor ve davaların henüz sona ermediğini belirterek, ikinci dava turunun gelecek haftadan itibaren başlayacağı belirtiliyor.
Almanya'da aşırı sağ
Times gazetesi, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in dün 2000 – 2007 yılları arasında Neo Nazi kurbanlarının yakınlarından özür dilemesine ilişkin bir habere yer veriyor. Haberde, "On yılı aşkın süre farkedilmeden faaliyet gösteren Neo Nazilerce öldürülenlerin yakınları ve ailelerinden şüphelenilmişti" deniyor. Şöyle devam ediyor haber:
"Merkel, dokuzu Türk ya da Yunan asıllı, bilinen on kurban için düzenlenen anma töreninde cinayetlerin Alman toplumuna bir saldırı olduğunu söyledi.
"Ama Alman Türk toplum liderlerinden Kenan Kolat, ırkçılıkla mücadelede ulusal bir strateji olmamasını eleştirdi, ırkçı saldırıların yeniden yükselişte olduğunu dile getirdi.
"Bir gazetede çıkan, ismi açıklanmayan bir polis memurunu Hitler selamı verirken gösteren fotoğraf, aşırı sağa olan ilginin ırkçı suçların tespitini engellediği yolundaki kaygılara bir yenisini ekledi."
Guardian gazetesi de, Almanya'da aşırı sağın yükselişine geniş yer ayırmış. Gazeteye göre Alman hükümetinin tahminleri 2010 yılında aşırılık yanlısı 9500 kişinin "suç işlemeye hazır" olduğu yönünde. Aynı sene aşırı sağ güdümlü 16 bin 375 ayrı suç vakası bildirilmiş

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AlmanyaAmerika Birleşik DevletleriAngela MerkelBeşer EsadBirleşmiş MilletlerİngiltereIrakKatarLübnanPolisSinemaSuriyeTunusYunanistangündemhumus
Görüş Bildir