Ehliyet Yenileme Ücretinde İndirim

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

24 Milyon Sürücüye 101 Lira Şoku

24 Milyon Sürücüye 101 Lira Şoku

Ehliyetlerin değiştirilmesiyle ilgili Meclis’te görüşülecek olan torba yasadan sürücülere kötü haber.

TBMM Plan Bütçe Komisyonu’nda benimsenen ve Genel Kurul’da ele alınarak yasalaşması beklenen kanun teklifi ile 24 milyon sürücü, 101 lira tutarında ‘değerli kâğıt bedeli’ ödeyecek. Ayrıca ehliyetler en fazla 5 ila 10 yıl kullanılabilecek. Süresiz ehliyeti ortadan kaldıran yasa tasarısı, Genel Kurul’dan geçerek kanunlaşma aşamasına geldi. Tasarıyla daha önce ehliyet alanların da ek ücret ödemesi gerekecek. Mevcut ehliyet sahiplerine, belgelerini yenilemek için harç istisnası getiriliyor. Ancak halen ehliyet belgesi olanlar, 101 liralık değerli kâğıt bedelini ödemek zorunda kalacak. Söz konusu rakamın yüksek olduğu konusunda hemfikir olan TBMM Plan Bütçe Komisyonu üyeleri, sürücülere fazla masraf çıkarmamak için daha düşük bir bedel alınmasını sağlayacak düzenleme üzerinde duruyor.

Öte yandan Sürücü Kursları ve Eğitimcileri Konfederasyonu Genel Başkanı İsmail Yılmaz, yeni ehliyetlere cip takılarak Avrupa standartlarına uygun hale getirileceğini söyledi. Sürücü belgelerinin artık ömür boyu kullanılmayacağını vurgulayan Yılmaz, “5 yılda bir periyotlarla yenilenecek. Sürücü Yenileme sırasında sürücünün sağlık durumu kontrol edilecek. Ehliyet sahibi olan ancak daha sonra sağlık sorunu yaşayanlara yeniden ehliyet verilmeyecek.” dedi.

Haberin Tamamı İçin:

Ehliyette İndirim Müjdesi

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, sürücü ehliyetlerinden alınması planlanan ücretin yeniden gözden geçirileceğini açıkladı.

Trafik Kanunu'nda yapılacak değişiklikle 24 milyon kişinin ehliyetinin değiştirilmesi ve bunun için her sürücünün 89 TL değerli kağıt parası ile ilk kez ehliyet alacak olanlardan ehliyet sınıfına göre 110 lira ila 556 lira arasında değişen tutarlarda para ödemesine sosyal medyadan çığ gibi tepki yağdı.

Twitter'da konuyla ilgili açılan #Ehliyeticin101TLveremem hashtagi en çok konuşulan ve üzerine yorum yapılan konu oldu.

Haberin Tamamı İçin:

Ehliyet Yenileme Ücretinde İndirim

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Mehmet ŞimşekTürkiye Büyük Millet MeclisiTwitter
Görüş Bildir