22 Yıl Suçsuz Olmasına Rağmen Hapis Yatıp İdam Edildikten 4 Yıl Sonra Masum Olduğu Ortaya Çıkan Adam

765PAYLAŞIM

Mesela bu hatanın bedelini kim ödeyecek şimdi?😢

Kaynak: https://www.nytimes.com/2021/05/07/us/le...

Sizi Ledell Lee ile tanıştıralım. Kendisi 22 yıl boyunca hapis yatmış ve ardından da idam edilmişti. İdamından 4 yıl sonra cinayet silahında başka birinin DNA'sı çıktı.

twitter.com

Lee 19 Nisan 2017'de BBC'ye ölmeden önce 'Son sözlerim de her zamanki gibi olacak. Ben masumum.' demişti. Ölümünden 4 yıl sonra Innocence Project ve American Civil Liberties Union'a bağlı avukatlar daha öncesinde hiç test yapılmamış olan cinayet aletinin üzerinde başka birinin DNA'sını bulduklarını ifade ettiler.

Yani anlayacağınız ancak kendisi öldükten sonra cinayet aletindeki DNA örneği veri tabanına yüklenmiş oldu.

Lee'nin kız kardeşi olan Patricia Young 1993 yılında 26 yaşındaki Debra Reese'in ölümüne neden olan kişinin yıllardır erkek kardeşi olmadığını anlatmaya çalışıyordu. 

"Bu yeni kanıtın DNA veritabanına girmesi hususunda ve gelecekte bu dava hakkında yeni bilgilerin ortaya çıkacağı konusunda mutlu ve umutluyuz."

Young'ın Ocak ayında açtığı bir davaya cevaben Jacksonville şehir yetkilileri kurbanın yatak odasından çıkarılan kanlı tahta sopayı, etrafına sarılmış kanlı beyaz gömleği ve test için diğer birkaç kanıtın olduğunu açıkladılar.

twitter.com

The Innocence Project ve A.C.L.U. ise Lee'nin ölümünden hemen sonrası da dahil olmak üzere daha öncesinde de DNA testi için uzun süre talepte bulunmuşlar ancak red cevabı almışlardı. Young tarafından yapılan bir şikayete göreyse davanın yargıcı Lee'nin idamının yapılmaması hususunda bulunulan talebe 'zaten uzun süredir ertelenmişti' diyerek dosyayı kapattı.

Lee’nin 20 Nisan 2017’de gerçekleştirilen idamı on yıldan fazla süredir Arkansas’ta gerçekleşen ilk idamdı.

www.instagram.com

Yapılan basın toplantısında vali Asa Hutchinson, Lee'nin idamını savundu. 'Yasayı uygulamak benim görevim' ve 'jüri sahip oldukları bilgilere dayanarak onu suçlu buldu' dedi. Ortaya çıkan yeni DNA kanıtını ise 'hükümsüz' olarak nitelendirdi.

A.C.L.U.'dan ve The Innocence Project'ten avukatlar tişörtte ve cinayet silahında yer alan ve yeni test edilen DNA'nın her ikisinin de tek bir kişiye ait olduğunu ancak bu kişinin Lee olmadığını açıkladılar.

twitter.com

Innocence Project'in kıdemli dava danışmanı olan Nina Morrison ise şu açıklamayı yaptı:

"Davanın sonuçlanmasından 29 yıl sonra elde edilen kanıtların kısmi ve eksik olduğu kanıtlanırken aynı zamanda Lee'nin davasında mahkumiyet sonrası yargılamalarda artık mevcut olmayan yeni DNA profillerinin bulunması dikkat çekicidir."

Young ve avukatlar 'DNA artık veri tabanına girecek ve gelecekte yargılanacak olan hükümlüler, tutuklular veya çözülmemiş suçlardan gelen tüm yeni kişiler otomatik olarak bu DNA ile en azından karşılaştırılacak' dediler.

twitter.com

Innocence Project'te göre Lee'nin bu cinayetle yargılanmasına neden olan hiçbir fiziksel kanıtı bulunmuyordu. Davada kendisine karşı sunulan argümanlar avukatın alkollü ve hazırlıksız bir biçimde davaya gelmesi ve güvenilirliği belirsiz olan mahalle sakinlerinin görgü tanıklığıydı.

Lee’nin ilk duruşmasında jüri ortak bir karara varamadı. İkinci dava ise O.J. Simpson’un Nicole Brown ve Ronald Goldman’ın davasından beraat etmesinin ardından 10 Ekim 1995 yılında gerçekleşti.

www.instagram.com

Young çıkan karara karşı çıkıp “Beyaz bir kadını korkunç bir şekilde dövmek ve öldürmekten yargılanan Lee O.J. Simpson’un gölgesinde yargılandı” demişti.

Simpson kararı o dönemde birçok beyaz Amerikalıyı kızdırmış ve şaşırtmıştı. Bu bağlamda ülkede ırksal anlamda bir kutuplaşma başlamış ve jürinin Lee aleyhine kanıtları değerlendirirken objektif kalması da bir hayli zorlaşmıştı.

www.instagram.com

Arkansas başsavcısı Leslie Rutledge, Perşembe günü yaptığı açıklamada yeni gelişmelerin davanın seyrini etkilenmediğini söyledi.

twitter.com

"Mahkeme, Ledell Lee’nin anlamsız iddialarını sürekli olarak reddetti çünkü kanıtlar Debra Reese’i evinde öldüresiye döverek öldürdüğüne dair herhangi bir şüphenin ötesinde olduğunu bizlere gösterdi.”

Ancak Young’un yazmış olduğu itiraz dilekçesine istinaden cinayet mahalinde bulunan yeni parmak izi örneği ulusal veri tabanına ilk kez girmiş oldu. Lee’nin parmak izlerinin bu parmak izleriyle eşleşmediğiyse uzun süredir biliniyordu.

Innocence Project ve A.C.L.U.'ya göre, ulusal veri tabanına yönelik yapılan aramada henüz bir eşleşme sağlamadı, ancak…

Arkansas Eyalet Suç Laboratuvarı henüz eyalet veritabanını araştırmaya ve karşılaştırmaya başlamadı. Bu arama olursa ve bir parmak izi eşleşmesi ortaya çıkarsa avukatlar o kişinin DNA'sını gerçek katilin DNA'sıyla karşılaştırmak için çabalayacaklarını ifade ettiler. 

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım!

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Arkasındaki Hikayelerin Gerçek Olduğunu Öğrendiğinizde Korkudan Tir Tir Titreyeceğiniz En İyi Suç Belgeselleri - onedio.com
Arkasındaki Hikayelerin Gerçek Olduğunu Öğrendiğinizde Korkudan Tir Tir Titreyeceğiniz En İyi Suç Belgeselleri - onedio.com

👇

Kulaklık Takmaktan Kafası Yamulan Küçük Kardeşini Paylaşan Ablaya Gelen Birbirinden Komik Tepkiler - onedio.com
Kulaklık Takmaktan Kafası Yamulan Küçük Kardeşini Paylaşan Ablaya Gelen Birbirinden Komik Tepkiler - onedio.com

👇

İlk Buluşmalarında Başlarına Gelen Birbirinden Komik Durumları Paylaşırken Hepimizi Güldüren 27 Kişi - onedio.com
İlk Buluşmalarında Başlarına Gelen Birbirinden Komik Durumları Paylaşırken Hepimizi Güldüren 27 Kişi - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
adamolunlan

"Geç gelen adalet, adalet değildir." Ananızın amına sokun 22 yıl sonra veri tabanına eklediğiniz dna profilini. Henüz herhangi bir dna profiliyle eşleşmemiş. Katil zaten kendi eceliyle öldü ırkçı orospu çocukları. Alışkınız karnenizdeki piçliklere.. "1944’te 2 beyaz kız çocuğunu öldürdüğü gerekçesiyle idam edilen 14 yaşındaki siyahi genç George Stinney 70 yıl sonra suçsuz bulundu."

berkay-kucuk

turkıyede her fırsatta ıdam ısteyen maymunlar ıyı baksın, oturmuş bır hukuk sıstemın de boyle seyler olurken sızce turkıye de bu ıdam neler ıcın kullanılır?

z.kaanbdk

Getirecekler ki yeni anayasa çalışmalarında geçmiyor mu sanıyorsun.

berkay-kucuk

oooh süper, bütün muhalifleri asalım ne güzel, ya arkadaş benim damarlarımda akan kanın asil bir tarafı yok, kudretim de kalmadı atatürkte kusura bakmasın bu vatanda sikimde değil artık

marise

ABD siyahlara karşı çok acımasız ne kadar çok suçsuz yere mahkum ve idam edilen var. Siyahsa veya göçmense kesin o suçludur. Çünkü beyaz Amerikalılar üstün insan.

cerrahpasalihalit

idam isterük.

tuncay-tunc4

İdam istemememin sebebi işte. Adaletin olmadığı bu dünyada, nice yanlış idam kararı verilebilir. Ama Taş ocağında çalıştırma vardı, kovboy filmlerinde. ondan yanayım.

Görüş Bildir