Görüş Bildir

2021 Pasaport Ücretleri Ne Kadar Oldu? Pasaport Başvurusu Nereye ve Nasıl Yapılır?

Anasayfa > Güncel

2021 yılı Pasaport ücretleri Resmi Gazete'de yayınlanan yönetmelik ile belli oldu. Vatandaşlar pasaport harçları ve cüzdan bedelllerinin ne kadar olduğunu merak edip araştırıyor. 2021 yılının başında pasaport harç ve defter bedeli yüzde 9,11 oranında zamlandı. Peki, 2021 yılında pasaport ücretleri ve harç paraları ne kadar oldu? Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır? İşte merak edilen tüm detaylar....

Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır?

Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır?

2 Nisan 2018 tarihinden itibaren pasaport başvurusu Nüfus Müdürlüklerine yapılıyor. Pasaport başvuru işlemini şahsen yapmanız gerekmektedir. Başvurunuzu, ALO 199 Vatandaş Etkileşim Merkezinden veya 'randevu.nvi.gov.tr' internet adresinden yaparak kolayca randevu alabilirsiniz.

Pasaport Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Pasaport Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

- Nüfus cüzdanı, T.C. kimlik kartı veya geçici kimlik belgesinin aslı

- 2 adet biometrik fotoğraf (Fotoğraf stüdyosuna pasaport için demeniz yeterli)

- Pasaport harç ve cüzdan bedeli makbuzu (Randevuya gitmeden önce pasaport harç ve cüzdan bedelini anlaşmalı kurumlardan yatırmanız gerekiyor)

- Varsa eski pasaportlarınız

- Ergin olmayanlar veya kısıtlılar için muvafakat belgesi (Eğer 18 yaşından küçük iseniz ebeveyniniz (kanuni temsilci) ile başvurmanız gerekmekte. Kanuni temsilcinizin T.C. kimliğinin aslı başvuru sırasında yanında olmalı ve randevuya gitmeden önce noterden muvafakatname alınması gerekiyor)

- Öğrenci belgesi (Harçsız pasaport talep edenler için)

Pasaport Yenileme Ücreti Ne Kadar?

Pasaport Yenileme Ücreti Ne Kadar?

Pasaportunuzun süresi bitti veya sayfalarında yer kalmadı. Bu durumda seçtiğiniz süre kadar harç bedeli ve defter bedeli ödeyerek yeni pasaport alıyorsunuz.

Pasaport Kaç Günde Çıkıyor?

Pasaport Kaç Günde Çıkıyor?

Pasaport başvuruları bir aksilik olmadığı takdirde ortalama 5-7 iş gününde size teslim edilmiş oluyor.  

Başvuru sırasında alınan bilgiler yaklaşık 30 saniye içinde güvenlikli elektronik ortamda tanzim merkezine iletilmekte ve kişiselleştirme (baskı) sırasına girmektedir. Pasaportların kişiselleştirilme işlemi Hac, Umre, Tatil sezonu vb. zamanlarda yaşanan başvuru yoğunluğu olmadığı sürelerde başvurunun yapıldığı gün içinde sonlandırılmaktadır. Ancak pasaport tanzim sisteminin çok bileşenli bir bilişim sistemi olması dolayısıyla yaşanabilecek aksaklıklar göz önünde bulundurularak pasaport başvurularınızı planlanan seyahatten en az 15 gün önce yapmanız tavsiye ediliyor.

Pasaport Nereye Gelir?

Pasaport Nereye Gelir?

Pasaportunuz başvuru sırasında belirttiğiniz adrese gelir ve müracaat sırasında belirttiğiniz kişi/kişilere teslim edilir.

Pasaportunuz PTT'ye teslim edildiği andan itibaren başvuru sırasında vermiş olduğunuz cep telefonunuza bilgilendirme mesajı gelir. Bilgilendirme mesajında verilen barkod numarası ile PTT websitesinden pasaportunuzun takibini yapabilirsiniz.

Pasaport Harç ve Cüzdan Bedellerinin Yatırılabileceği Kurumlar

Pasaport Harç ve Cüzdan Bedellerinin Yatırılabileceği Kurumlar

PTT şubeleri, Akbank T.A.Ş, Aktif Yatırım Bankası A.Ş., Albaraka Türk Katılım Bankası A.Ş., Alternatifbank A.Ş., Anadolubank A.Ş., Arap Türk Bankası A.Ş., Citibank A.Ş., Denizbank A.Ş., Burgan Bank A.Ş., Fibabanka A.Ş., Finansbank A.Ş., HSBC Bank A.Ş., ICBC Turkey Bank A.Ş., ING Bank A.Ş., Kuveyt Türk Katılım Bankası A.Ş., Odea Bank A.Ş., Şekerbank A.Ş., T.C. Ziraat Bankası A.Ş., Turkishbank A.Ş., Turkland Bank A.Ş., Türk Ekonomi Bankası A.Ş., Türkiye Finans Katılım Bankası A.Ş., Türkiye Garanti Bankası A.Ş., Türkiye Halk Bankası A.Ş., Türkiye İş Bankası A.Ş., Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O., Vakıf Katılım Bankası A.Ş., Yapı ve Kredi Bankası A.Ş., Ziraat Katılım Bankası A.Ş.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
4
2
1
1
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?