2020'nin Başında ve Sonunda Kaybedenin Yine Asgari Ücretli Olduğunu Gösteren Fiyat Değişimleri Vah Halimize Dedirtecek

1.6bPAYLAŞIM

Ne çekecek çilemiz varmış!

Hem maddi hem de psikolojik anlamda iliklerimizi sömüren 2020 yılına Türkiye'deki vatandaşların büyük bir kısmı 2324 TL olan asgari ücretle girdi. Bu koşullarda elbette ki bu maddi kazançla geçinmek çok zor.

Yıl içerisinde de zaten bunu net bir şekilde gördük. Geçim sıkıntısı insanlarımızı intihara sürekledi; geçinemiyorum diye isyan eden vatandaşları birileri "Yoksulluk yok." yalanına inandırmaya çalıştı.

Her gün aldığımız ürünler zamlanırken cebimize girenin aynı miktarda artmadığı bir ekonomimiz var. Sadece cebimizden eksiliyor paralar...Paralar eksildikçe de bizleri simit yemeye mahkum edenler de çıkıyor.

Maksat karnın doyması değil mi? Bunun da formülünü bulmuş bazıları. Sadece çay ve simit ile giderlerimizi azaltabiliyormuşuz. Öyle diyorlar... "Asgari ücretlinin et yemek neyine, tereyağı yemek neyine" demenin başka bir yolu bu. Çay ve simit size yeter de artar bile...

Elimizi attığımız her şey her gün zamlanıyor. Hiçbir ürünün ya da temel kullanımlarımızın (Gaz, su, elektrik vs) fiyatı yerinde durmuyor. Böyle olunca aklıma Kemal Sunal'ın "Zama zam, zamlara zam" repliği geliyor. Son süreçte aynısını yaşıyoruz adeta.

Bunun kanıtı niteliğinde birkaç veri paylaşmak istiyorum sizinle. Öncelikle 2020'nin Ocak ayına gidelim ve dolar, euro, altın yıla kaçla başlamış bir görelim.

Ocak ayında; 

Dolar: 5.94 TL
Euro: 6.66 TL
Gram Altın: 290 TL

Yılın sonuna geldiğimizde yani Aralık ayında yaşanan değişim de şu şekilde;

Dolar: 7.84 TL
Euro: 9.52 TL
Gram Altın:467 TL

Bir asgari ücretli, elindeki parayla Ocak ayında 8 adet gram altın alırken; Aralık ayında sadece 4 adet gram altın alabiliyor. Yarı yarıya bir düşüş var. Çeyrek altını dahil etmiyorum çünkü çeyrek altın asgari ücretlinin neyine? Düşünmüyor bile...

Şimdi de mutfaktaki bazı temel ürünlere gelen zamlara bakalım: Her evde bulunması ve aslında baktığınızda çok çok ucuz olması gereken 30'lu yumurta Ocak ayında 15 TL iken Aralık ayında 30 TL'ye kadar çıkmış. Bu sırada asgari ücretlinin de alım gücü düşüyor.

Dana etini sürekli tüketmek bir hayal artık ama biz yine de koyalım. Yılda en fazla 2 kere tüketebildiğimiz bu ürünün fiyatı Ocak ayında 35 TL, Aralık ayında ise 60 TL'ymiş.

Tereyağı ise etle yarışıyor. Ocak ayında 40 TL iken yıl sonunda 60 TL'ye ulaşmış.

En dandiğini bile zar zor aldığımız ayçiçek yağı ise Ocak'ta 42 TL'deyken Aralık ayında 70 TL'ye yükselmiş.

Ne kadar hesap yaparsak yapalım bu yıl çoğu ev, evde yapılan hesaplarını çarşıya uyduramadı. Tüketmemiz gereken ürünler hayalden öteye gidemedi. Az da olsa kaliteli beslenmek asgari ücretlinin yakınından bile geçmez oldu. İnsanlar artık gittikçe fakirleşiyor. Zamlar geldikçe daha da yere doğru batıyoruz.

Bu yukarıda bahsedilen ürünler sadece durumu göstermek için verdiğimiz birkaç örnek. Bunun gibi binlercesi gösterilebilir elbette.

Anlayacağınız 2020'nin kaybedeni yine asgari ücretli... Yine omuzlarındaki yükle 2021'e girmeye hazırlanıyor... 2020'deki simit tavsiyesi umarım yeni yılda yerini kuru ekmeğe bırakmaz!

Yorumlarda buluşalım!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
turgut-altinkok

Aslında et fiyatları çok artmadı nedeni de hayvancının/besicinin para kazanamaması.Yem dolar yüzünden o kadar arttı ki süt satıcıları zarar ediyor ve hayvanını kestiriyor.Et bolloğu olunca fiyatlar çok artmadı .AKP sayesinde çoğunluğun fakirleştiği bir gerçek ama et ve süt konusunda böyle özel bir durum var.

shotputboxer

Her ürün için geçerli dediğiniz. Mazot pahalı, tarım ürünü pahalı. Çiçek yağı havadan pahalanmadı. Mısır yağı ile başa baş gidiyor şu anda. Yem pahalı, süt ucuz, millet hayvanını satıyor piyasadan çekiliyor. Süt pahalanıyor.

cindia

HERKES KENDİ SEÇİMİNİN SONUCUNU YAŞIYOR.

osmnf

herkes değil. ben seçmedim, benim ne suçum var...

cobretti-

Hep soylerim bu Turkiyenin anasini cahil cuheyla varoslar sikti kendilerinide yaktilar bizide.. Ama hala sokak ropartajinda 10 kisiden 5 i acim gecinemiyorum ama reis diyor tuhh sizin olmayan beyninizi sikeyim.Beter olun aq cocuklari sizde yanin bizde..

bookworm

Bu asgari ücret alanların yarısından çoğu hükümete oy veriyor hatta seçim gecesi tuzu kuru olanlara ''nasıl koyduk ama'' diye arpa kadar beyinleri ile laf sokuyorlardı. Değişimin kendi ellerinde olduğunu anlarlar umarım.

mevlut-cergel

Onedio sen geriden geliyosun kuru ekmek daha dün önerildi akp li vekil tarafından mecliste

Görüş Bildir