2016'da Neye Ne Kadar Zam Geldi?

 > 
435PAYLAŞIM

2016'nın daha ilk haftası dolmadan zamlar peşi sıra gelmeye başladı. Asgari ücret ve emekli maaşlarına yapılan zamlarla gülen yüzler, elektrikten sigaraya, telefondan köprü ve otoyol ücretlerine yapılan zamlarla yeniden eski halini aldı. İşte yeni yılla birlikte gelen zam furyasından nasibini alanlar ve zam oranları.

Yeni Yılın İlk Zammı Elektrik Fiyatlarına: % 6.8

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) 1 Ocak 2016′den geçerli olmak üzere elektrik fiyatlarını yüzde 6,8 oranında artırdı.

Elektriğe Bugünden İtibaren Yüzde 6,8 Zam - onedio.com
Elektriğe Bugünden İtibaren Yüzde 6,8 Zam - onedio.com

Alkol ve Tütün Ürünlerine ÖTV Zammı

Yeni yılda tüm alkollü içkilerde asgari maktu vergi tutarı yüzde 12-15 arasında artırılırken, tütün ürünlerinde asgari maktu vergi yüzde 5, maktu vergi ise yüzde 25 oranında artırıldı.

Resmi Gazete'de yayınlanan karara göre biranın asgari maktu vergi tutarı 18 kuruş artışla bir lira 3 kuruş oldu. Rakının 2 litre için alınan asgari maktu vergi tutarı da 23 lira artırılarak 130 lira 68 kuruşa yükseldi. Cin ve votka için vergi tutarı 134 lira 3 kuruş olurken, likörün vergisi de 150 lira 71 kuruşa yükseldi .

Alkol ve Tütün Ürünlerinde ÖTV Artırıldı - onedio.com
Alkol ve Tütün Ürünlerinde ÖTV Artırıldı - onedio.com

Sigaraya yapılan zamlara göre ise Phillip Morris marka sigaraların fiyatları 7 ila 11,5 lira arasında değişirken, JTI’de (Japan Tobacco International) en ucuz sigara 7 TL, en pahalı sigara da 11 TL oldu.

İşte Zamlı Sigara Fiyatları - onedio.com
İşte Zamlı Sigara Fiyatları - onedio.com

Cep Telefonlarına %33 ÖTV Zammı

Cep telefonlarının ilk satışından alınan vergi de yüzde 33 artışla 120 liradan 160 liraya çıktı.

Köprü ve Otoyol Geçiş Ücretlerine %16

Karayolları Genel Müdürlüğü, 3 Ocak'tan itibaren köprü ve otoyol geçişlerine yüzde 16 zam yaptı.

Bu zamla birlikte İstanbul'da köprü geçiş ücreti otomobiller için 50 kuruş artışla 4,75 liraya yükseltildi.

Köprü ve Otoyol Geçişlerine Yüzde 16 Zam - onedio.com
Köprü ve Otoyol Geçişlerine Yüzde 16 Zam - onedio.com

Köprü ve otoyol zammının üstüne yüzde 20’lik OGS/HGS indiriminin kaldırılması da eklenince toplam zam oranı yüzde 39’u buldu.

OGS ve HGS'deki Yüzde 20 İndirim Kalktı - onedio.com
OGS ve HGS'deki Yüzde 20 İndirim Kalktı - onedio.com

Harçlar ve Trafik Cezaları da Zamlandı

Sadece vergilerde değil harçlarda da artış oldu. Buna göre, pasaport ve sürücü belgeleri de zamlandı. 154.70 lira olan bir yıllık pasaport harcı 163.33 lira oldu. Sürücü belgesi harcı ise 403 lira olarak uygulanacak.

Yeniden değerlendirme oranının artmasıyla trafik cezalarında da yüzde 5 civarında artış oldu. Buna göre, kırmızı ışıkta geçmenin cezası 199 lira oldu. İlk kez alkollü araç kullanırken yakalananlar 844, ikinci kere yakalananlar 1058 lira ödemek zorunda kalacak. Hız sınırı aşılmasında ise 199 lira ödenecek. Emniyet kemeri takmama, yanlış yere park etme cezaları da 92 lira olacak.

Sürücü Kurslarına % 100 Zam

Sürücü adayları B sınıfı ehliyet için kurslara 2015 yılında 700 lira öderken bu rakam 1 Ocak'tan itibaren bin 300 liraya yükseldi.

Sürücü kursları için taban fiyat uygulaması getiren Milli Eğitim Bakanlığı, bu fiyatın altında kayıt yapan kurslar hakkında da soruşturma başlatacak.

Müzeler de Zam Yağmurundan Nasibini Aldı

Yeni yıl zamları bunlarla da sınırlı kalmadı elbette. Müze ve ören yerlerinin giriş ücretlerine de yüzde 400’e varan zamlar yapıldı. 

Efes, Topkapı Sarayı, Ayasofya Müzesi giriş fiyatları 30 TL’den 40 TL’ye, Olympos ve Side ören yerleri ziyaret ücreti 5 TL’den 20 TL’ye yükseltildi.

Müze Ücretlerinde Yüzde 400'e Varan Artış - onedio.com
Müze Ücretlerinde Yüzde 400'e Varan Artış - onedio.com

Zamlar Devletin Kasasına Ne Kadar Getiri Sağlayacak?

Reuters ajansına bilgi veren üst düzey bir ekonomi yetkilisi, 1 Ocak'tan itibaren geçerli olan alkol-sigara ve cep telefonlarındaki vergi artışı ile 3 Ocak'tan itibaren geçerli köprü-otoyol zammından 2016'da bütçeye 3,6 milyar liralık gelir beklendiğini söyledi.

Yetkili, 1 Ocak'ta yayımlanan kararname ile alkol ve sigaradaki vergi artışından bütçeye 3 milyar lira, cep telefonlarındaki vergi artışından ise 300 milyon lira gelir elde edileceğini kaydetti. 

Aynı yetkili, bu kararnameden farklı olarak köprü ve otoyol geçişlerine yapılan zamdan da bütçeye 300 milyon liralık gelir elde edileceğini söyledi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir