Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

2014 Vergi Rekortmenleri Listesiyle İlgili Dikkat Çekici 6 Bilgi

Anasayfa > Gündem

Her yıl Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı, geride bırakılan yılda en çok vergi ödeyen ilk 100 kişiyi listeleyerek basına dağıtıyor. İsminin açıklanmasını isteyen kişilerin yer aldığı bu listede yer almak işadamları için büyük bir itibar meselesi. 

Bugün açıklanan, 2014 yılının vergi rekortmenleri listesinde ise dikkat çeken bilgiler var.

1. Reza Zerrab ile Cem Yılmaz neredeyse aynı oranda vergi ödedi

Açıklanan listede 56. olan Rıza Sarraf, Cem Yılmaz'ın yalnzca iki sıra üstünde. Listeye göre geçtiğimiz yıl 17-25 Aralık olaylarıyla gündeme gelen Sarraf, 4,474,089 lira vergi ödemiş. İki sıra altındaki Cem Yılmaz ise 4,453,228 lira ödemiş.

2. "Milletin a.... koyacağız" diyen Mehmet Cengiz, vergi rekortmenleri listesinde 46. sırada

2. "Milletin a.... koyacağız" diyen Mehmet Cengiz, vergi rekortmenleri listesinde 46. sırada

Son olarak Akkuyu Nükleer Enerji Santralı inşaatı ve İstanbul'a yapılması planlanan havalimanı inşaatıyla adını duyuran Cengiz Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz, listeye 46. sıradan girdi. 

Diğer bir ilginç durum ise Mehmet Cengiz, 2013 yılı vergi rekortmenleri listesinde yer almıyor. Dolayısıyla iki seçenek var: Cengiz'in bu yıl aldığı kamu ihalelerinden elde ettiği gelir onu vergi rekortmenleri listesine soktu ya da bundan önceki yıllarda da listeye girdi ancak ismini saklı tuttu.

3. Acun Ilıcalı, Ali Ağaoğlu'nu geçti

3. Acun Ilıcalı, Ali Ağaoğlu'nu geçti

Geçtiğimiz yıl 6 milyon liradan fazla vergiyle 14. olan Acun Ilıcalı, bu yıl yaklaşık 5 milyon lira ile 44. sıraya kadar geriledi. Hala listedeki en çok vergi ödeyen 'celebrity' olan Ilıcalı tahakkuk eden vergi miktarıyla ünlü inşaatçı Ali Ağaoğlu'nu geçti.

4. Şampiyon değişti: yeni vergi rekortmeni Şarık Tara

4. Şampiyon değişti: yeni vergi rekortmeni Şarık Tara

ENKA Holding'in kurucusu Şarık Tara, tahakkuk eden 37,5 milyon lira vergiyle bu yılın vergi rekortmeni oldu. 2013 yılında yaklaşık 15 milyon lira vergi ödeyen Şarık Tara'nın ödediği vergi miktarı (dolaylı olarak da geliri) yaklaşık iki buçuk kat artmış oldu.

5. Kıvanç Tatlıtuğ vergi rekortmenleri listesinden düştü

5. Kıvanç Tatlıtuğ vergi rekortmenleri listesinden düştü

Kurt Seyit ve Şura dizisi yayından kaldırılan ve yıllardır anlaşmalı olduğu kot firmasıyla anlaşmasını iptal ederek oyunculuğa ara veren Tatlıtuğ rekortmenler listesinde bu yıl yer almadı. Geçtiğimiz yıl ise 2,6 milyon lira vergi ödeyerek 72. sıradan listeye girmişti.

6. Aydın Doğan'a tahakkuk eden vergi oranı yarı yarıya düştü

6. Aydın Doğan'a tahakkuk eden vergi oranı yarı yarıya düştü

Geçtiğimiz yıl yaklaşık 12 milyon lira vergi ile sekizinci olan Aydın Doğan, bu yılın listesinde 5,2 milyon lira ile 37. sıraya kadar geriledi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
1
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
hipotalamus

Asıl vergi rekortmenleri bordrolulardır.Para eline geçmeden çatır çatır tahsil ediyorlar.Altında jeeple gezen bir çok tipten daha fazla vergi alıyorlar bizden

Milliyetçi Türkiye

ali ağaoğlu nasıl olurda acundan az kazanır mı desem? yoksa lan bu acunda amma kazanıyormuş mu desem ? :)