2014 Senesini En Güzel Özetleyen 23 Penguen Kapağı

 > 

1. Hatay'daki tırlar devlet sırrı çıktı!

Jandarma ekiplerince durdurulan araçtaki kişilerin MİT personeli olduğu kayda geçilirken, TIR’daki malzemelerin devlet sırrı niteliğinde olduğu ve arama yapılamayacağı iletildi. Bu sırada aracı durduran Kırıkhan İlçe Jandarma Komutanı’nı arayan Hatay İl Jandarma Komutanı TIR’ın ve MİT görevlilerinin bırakılması talimatını verdi.

2. İnternet sitelerinin mahkeme kararı olmadan kapatılabilmesi için torba kanun çıkarıldı.

Torba kanun tasarıyla birlikte Türkiye’de internetin kaderi artık hükümetin kontrolüne geçiyor. 5651 sayılı kanuna eklenen maddelerle artık internet siteleri herhangi bir mahkeme kararı olmadan Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) ve Ulaştırma Bakanlığı’nın emriyle 4 saat içinde kapatılabilecek.

3. Büyük 17 Aralık operasyonu sonrası Bilal Erdoğan ifade vermekten kaçırıldı!

25 Aralık sabahı birçok iş adamının da aralarında bulunduğu 41 kişilik gözaltı listesi hazırlandı, mahkemeden bazı iş adamlarının malvarlığına el koyma kararı çıkartıldı. Savcı Muammer Akkaş, dönemin başbakanı şimdi Cumhurbaşkanı olan Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan için de şüpheli sıfatıyla ifadeye çağrı evrakı hazırladı. Ancak Emniyet, savcının talimatlarını yerine getirmedi. Yapılamayan operasyonda 96 şüpheliye yönelik suçlamalar arasında “suç işlemek amacıyla örgüt kurmak ve yönetmek, ihaleye fesat karıştırmak ve rüşvet” bulunuyordu.

4. Gezi Parkı Protestoları sırasında ortaya atılan "Kabataş Olayı" iddialarının yalan olduğu ortaya çıktı!

Dönemin Başkanı tarafından da dile getirilen Kabataş iddiasında "belden yukarıları çıplak, ellerinde deri eldivenler, başlarında siyah bandanalar bulunan 80-100 kişilik bir grup, bebeğiyle birlikte durakta bekleyen genç kadını dövmüştü. Yetmemiş, üzerine idrarlarını yapmışlardı." Ama daha sonra ulaşılan görüntüler gerçekleri ortaya çıkardı. Görüntülerde bırakın kadının üzerine ‘idrar yapılmasını’ fiziki bir müdahale bile bulunmuyordu.

5. Gezi Protestoları'nda polis tarafından başından vurulan 14 yaşındaki Berkin Elvan 269 gün sonra hayata gözlerini yumdu!

Berkin Elvan Taksim Gezi Parkı protestoları sırasında, 16 Haziran 2013 tarihinde ekmek almaya giderken polis tarafından atılan göz yaşartıcı gaz kapsülünün başına isabet etmesi üzerine 269 gün boyunca komada kaldıktan sonra 2014 Mart ayında hayatını kaybetti.

6. Türkiye yolsuzluk iddiaları eşliğinde en gergin ve şaibeli yerel seçimlerinden birisini geçirdi!

Yolsuzluk ve rüşvet operasyonlarının gölgesinde yapılan 30 Mart yerel seçimleri, Türkiye’nin en şaibeli seçimlerinden biri olarak tarihe geçti. Ak Parti tarafından başta Ankara olmak üzere özellikle büyükşehirlerde yapılan usulsüzlükler nedeniyle uzun süre tartışılan, oy sayım işlemi sırasında ülkenin her yerinden elektrik kesintisi haberlerinin geldiği seçimlerin ardından Ak Parti, yüzde 45’lik oy oranıyla birinci parti oldu.

7. Başbakan Erdoğan, Twitter yasağını kaldıran Anayasa Mahkemesi için "Siyaset yapmak isteyen cübbesini çıkarır" dedi.

Twitter, HSYK ve BTK kararlarıyla hükümet kanadının tepkisini çeken Anayasa Mahkemesi’ni eleştiren Başbakan Tayyip Erdoğan, “Karara uyduk ama saygı duymuyorum. Herkes konumunu bilecek, sınırlarını bilecek. Yüzlerce dosya beklerken , bunu acele acele karara bağlamak kendilerini birinci mahkeme yerine koymak millete yapılmış haksızlıktır. HSYK kararıyla ilgili böyle bir karar alınmıştır. Herkes yetkisini bilmeli. Siyaset yapmak isteyen cübbesini çıkarır siyasetini yapar. Bugün o koltuk, o cübbe sizleri güçlü gösterebilir ama bu ülkeye zarar verir” dedi.

8. 1 Mayıs yasağı: ‘Taksim ve Kadıköy mümkün değil’

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) Türkiye’yi toplanma hakkını ihlal ettiği için cezaya çarptırmasına rağmen* Taksim ve Kadıköy’de toplantı ve gösterilere izin vermeyeceklerini dile getiren Erdoğan: "yok Taksim Meydanı'nda, yok Kadıköy Meydanı'nda, yok şurada, yok burada, bu tür şeyleri yapmak mümkün değil."

9. 301 Maden işçimiz Soma'da hayatını kaybetti! Ulusal yas ilan edildi!

301 Maden işçimiz Soma'da hayatını kaybetti! Ulusal yas ilan edildi. 'Soma'yı ziyareti sırasında protestoyla karşılaşan ve bir süpermarkete giren Başbakan Tayyip Erdoğan'ın burada biri erkek biri kadın iki kişiyi yumrukladığına dair görüntüler ortaya çıktı.

10. CHP ve MHP çatı aday olarak Prof.Dr.Ekmeleddin İhsanoğlu'nu açıkladı!

CHP ve MHP, 10 Ağustos’ta yapılacak cumhurbaşkanı seçiminde İslam İşbirliği Teşkilatı eski Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu’nu ortay aday göstermeyi kararlaştırdı. Kılıçdaroğlu, “Demokraside yeni bir olaya tanıklık ediyoruz.” derken Bahçeli, “Milletimiz için hayırlı bir öneri. Bu isim etrafında çalışacağız.” yorumunu yaptı.

11. AK Parti'nin Cumhurbaşkanı Adayı'nın Tayyip Erdoğan olduğu açıklandı!

AK Parti’nin aylardır merakla beklenen Cumhurbaşkanı adayı açıklandı AK Parti'nin Köşk adayını Mehmet Ali Şahin açıkladı. Şahin cumhurbaşkanı adaylarının Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olduğunu duyurdu. Erdoğan konuşmasında, "Halkın seçtiği cumhurbaşkanı ve halkın seçtiği başbakan Türkiye’yi uçuracaktır" dedi.

12. Polisten polise sahurda baskın!

Türkiye 23 Temmuz sabahın ilk ışıklarına başta İstanbul olmak üzere 22 ilde yürütülen eşzamanlı sahur operasyonlarıyla uyandı. Terörle Mücadele ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin hedefindeki isimler, bu sefer meslektaşlarıydı. Çoğu Ergenekon ve Balyoz operasyonlarını yürüten polisler, tıpkı Ergenekon ve Balyoz’da olduğu gibi geceyarısı baskınlarıyla elleri önden, arkadan kelepçelenerek, kameraların önünde gözaltına alındı.

13. Cumhurbaşkanlığı seçimini Tayyip Erdoğan ilk turda kazandı!

Türkiye'de seçmenler ilk kez cumhurbaşkanını seçmek için sandık başına gitti. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, oyların salt çoğunluğunu alan Recep Tayyip Erdoğan'ın 12. Cumhurbaşkanı seçildiğini açıkladı.

14. Otomatik yerleştirme sistemiyle öğrenciler kilometrelerce uzaklıktaki okullara yerleştirildi.

Bu yıl ilk kez kullanılan otomatik yerleştirme sistemiyle öğrencilerin birçoğu, evlerinden kilometrelerce uzaklıktaki okullara yerleştirildi. Evlerinden kilometrelerce uzağa yerleştirilen öğrenci ve velileri isyan ederken okul müdürleri de kontenjan fazlasıyla boğuşmak durumunda kaldı. Binlerce öğrencinin mağduriyet yaşadığı sistemde Avrupa yakasında oturan birinin, Anadolu yakasındaki bir okula otomatik kaydı yapıldı.

15. İstanbul'da yaşanan asansör faciasında 10 inşaat işçisi daha hayatını kaybetti!

Türkiye 2014'de birçok iş kazası faciasına sahne oldu. Bu kez adres Mecidiyeköy’deki bir rezidansdı. 32’nci kattaki asansör, içindeki işçilerle birlikte yere çakıldı. Olayda 10 inşaat işçisi daha hayatını kaybetti!

16. Sosyal medyanın istihbarat birimlerince takip edilmesi kararlaştırıldı!

Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı’nın Gezi Parkı eylemlerini ele aldığı zirvede, eylemlerin organize edildiği sosyal medyanın istihbarat birimlerince takip edilmesi kararı alındı. Toplantıda eylemlerin ilk günlerinde eylemlere katılanların, örgütsel bağları olmayan, toplumun farklı kesimlerinden, değişik yaş gruplarından katılımcılar olduğu konuşuldu.

17. Erdoğan: “Din dersi olmazsa uyuşturucu ve terör olur”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AİHM’in zorunlu din dersinin kaldırılması yönünde aldığı kararı eleştirerek, ‘Zorunlu din dersini kaldırırsanız onun yerine uyuşturucu bağımlılığı ve terör gelir’ dedi.

18. Erdoğan: “Ya Kobani ile Türkiye'nin ne alakası var?"

Rize'nin Güneysu ilçesinde Kazancı Holding tarafından yaptırılan Kaptan Ahmet Erdoğan İmam-Hatip Lisesi'nin açılış töreninde de konuşan Erdoğan, burada da ilginç ifadeler kullandı. Erdoğan, devam etmekte olan Kobani protestolarıyla ilgili olarak şunları kaydetti: "Ya Kobani ile Türkiye'nin ne alakası var? İstanbul'un ne alakası var? Ankara'nın ne alakası var? Kobani ile Siirt'in, Diyarbakır'ın, Bingöl'ün ne alakası var?

19. 1 milyar 370 milyon TL'lik Cumhurbaşkanlığı Sarayımız Oldu!

Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın maliyetinin 1 milyar 370 milyon lira olduğunu açıklayan Maliye Bakanı Şimşek, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yeni makam uçağı Ana için ise toplam maliyetin 185 milyon dolar olduğunu söyledi

20. Tarih baştan yazılıyor. Amerika'yı müslümanlar keşfetti.

Erdoğan, ''Kristof Kolomb'dan 300 yıl önce ABD'yi 1178'de Müslüman denizciler keşfetti. Kolomb bile hatıralarında Küba'daki camiden bahseder'' diyerek Amerika'nın keşfine değindi. Erdoğan; "Latin Amerika'nın İslamla tanışması 12. yüzyıla kadar sürdü. Kristof Kolomb'un anılarında Küba'nın bir dağında cami olduğu söylenir. " dedi.

21. Dört Bakanın rüşvet ve yolsuzluk iddiaları haberleri için yayın yasağı konuldu!

Zafer ÇağlayanMuammer GülerEgemen Bağış ve Erdoğan Bayraktar hakkındaki yolsuzluk iddialarıyla ilgili kurulan Meclis Soruşturma Komisyonu haberlerine "soruşturmanın gizliliğini ihlal edici ve masumiyet karinesini zedeler şekilde yayınlar yapıldığı"gerekçesiyle yasak getirildiği belirtildi.

22. Erdoğan: İsteseler de istemeseler de Osmanlıca öğrenilecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 5. Din Şurası'nda yaptığı konuşmada "İlimde çok büyük güçlere sahip olan bir milletin bu ilmi kaybetmesi felakettir. Bunun öğrenilmesini istemeyenler var. İsteseler de istemeseler de bu ülkede Osmanlıca da öğrenilecek ve öğretilecek. Bu dinin bir sahibi var. Sahibi bu dini dünya var oldukça muhafaza edecektir" dedi.

23. 17 Aralık paralar faiziyle geri alındı ama ayakkabı kutularını alan olmadı!

'17 Aralık Yolsuzluk ve Rüşvet Soruşturması'nda el konulan paralar faiziyle geri alındı. Operasyonun sembolü haline gelen paraların bulunduğu ayakkabı kutularını ise alan olmadı. Reza Zarrab'ın adamı Abdullah Habbani, "17 aralık yolsuzluk ve rüşvet " operasyonlarında el konulan 1 milyon TL, 800 bin euro ve 60 bin doları 55 bin TL'lik faiziyle birlikte, 2 kilo altını da aynen geri aldı.

BONUS: 2014'DE DELİRMEDİĞİMİZE GÖRE HALA UMUT VAR :)

İYİ SENELER!

Bu içerik tamamen eğlence amaçlı üretilmiş olduğundan kullanılan görsel ve metinler haber değeri taşımamaktadır.


BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
melike-ay2

2017 JHSKLVHSFZ GELECEKTEN GELDİM

burakduman

hepsi mükemmel

hasibe-gs-isik

gerçekler acıdır ha sizi daha çok mutlu etmiş RTE AKP ye düşmansan sen türkiyeye düşmansın

style185

bazılarının zoruna gitmiş bu doğrular...ee bu da ülkemizin zeka seviyesini ortaya koyuyor...demekratlığımızı ortaya koyuyor...

sirimsi19

Bir RTE düşmanlığı bundan daha çirkin bir şekilde anlatılamazdı herhalde

Görüş Bildir