2014'te 18 Bin Kadın, Sığınma Evlerine Başvurdu

 > 
25PAYLAŞIM

Türkiye’de 2014 yılında 17 bin 792 kadın sığınma evlerine yerleştirildi. Bunların 681’ini, tecavüz ve evlilik dışı ilişki sonucu hamile kaldıkları ya da çocuk sahibi oldukları gerekçesiyle aileleri tarafından reddedilen kadınlar oluşturdu. Şimdi bebeklerini buralarda büyütüyorlar

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın 81 ildeki sığınma evlerine 2014 yılında, 17 bin 792 kadın yerleştirildi. Bakanlığın verilerine göre, bu kadınlardan 16 bin 862’si bir şekilde ‘fiziksel, duygusal, cinsel ve ekonomik istismara’ maruz kaldığı için yerel mahkemeler tarafından sığınma evine gönderildi.

SIĞINMA EVİNDE DOĞURDULAR

Evlilik dışı ilişki ya da tecavüz sonucu hamile kaldığı ve çocuk sahibi olduğu gerekçesiyle ailesi tarafından reddedilen 681 kadın da, sığınma evlerinde hayata tutundu. Aileleri tarafından sokağa mahkûm edilen bu kadınların kimi bebekleriyle birlikte sığınma evlerine geldi, kimi de hamile olarak geldiği sığınma evinde doğurdu.

249 KIZ ZORLA EVLİLİĞE KARŞI ÇIKTI

Öte yandan aileleri tarafından istemeyen evliliğe zorlanan yüzlerce kız çocuğu da evden kaçıp devlete sığındı. Polis, asker, öğretmen ve kaymakamlıklar aracılığıyla sığınma talebinde bulunan ve aralarında ilköğretim çağındaki çocukların da olduğu 249 kişi şefkat evlerine yerleştirildi.

  • Ahmet Yukuş / Haber Türk
Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir