2013 Bütçesi Kabul Edildi

 > -
4 dakikada okuyabilirsiniz

2013 Yılı Bütçesi, Tbmm Genel Kurulu'nda Kabul Edildi

2013 Yılı Bütçesi, Tbmm Genel Kurulu'nda Kabul Edildi

2013 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

Türkiye'nin 2013 yılında, bütçe giderleri 404 milyar lira, bütçe gelirleri 370,1 milyar lira, bütçe açığı ise 34 milyar lira olarak öngörüldü.

Haberin Tamamı İçin:

2013 Bütçesine Meclis'ten Onay | Ntvmsnbc

2013 Bütçesine Meclis'ten Onay | Ntvmsnbc

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Bütçeye Sönük Final | Akşam

Bütçeye Sönük Final | Akşam

2013 yılı mali bütçesi dün yapılan son görüşmelerin ardından kabul edildi.

TBMM Genel Kurulu'ndaki son müzakerelerde siyasi parti liderleri kürsüye çıkmayınca tansiyon da düşük seyretti. AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, “Hiçbir siyasi organizasyon, sadece eleştirdiği için iktidar olmadı. Sağımız solumuz tertemiz. Sizin sağınız solunuzda sorun var” diyerek muhalefeti eleştirdi. CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi ise 'Yolsuzluk endeksinin önceki yıllarla kıyaslanmayacak kadar arttığını' savundu. BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken tutuklu vekillerin bir an önce bırakılmasını isterken, 'Uludere katliamının ört bas edilmek' istendiğini söyledi. MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır da Meclis tarihinde ilk kez Sayıştay raporları olmadan bütçe görüşmelerinin gerçekleştirildiğine işaret etti.

12 GÜN TATİL

Bütçe oylamasının ardından TBMM 2 Ocak 2013 tarihine kadar 12 günlük bir tatile girdi.

Başbakan'ın arkasında BDP'yle görüşme

Haberin Tamamı İçin:

2013 Bütçesi Kabul Edildi | Zaman

2013 Bütçesi Kabul Edildi | Zaman

TBMM Genel Kurulu’nda 11 gün aralıksız devam eden 2013 yılına ait Bütçe Kanunu Tasarısı’nın görüşmeleri dün sona erdi. Bütçe, AK Partililerin oylarıyla kabul edilirken, Başbakan Tayyip Erdoğan, Meclis’e hitaben bir teşekkür konuşması yaptı.

2013 Yılı Merkezî Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı, TBMM Genel Kurulu’nda AK Partililerin oylarıyla kabul edildi. Muhalefetin ret oyu verdiği oylamada 321 ‘kabul’, 139 da ret oyu çıktı. AK Parti bu bütçeyle birlikte 11. bütçesini hazırlamış oldu.

Muhalefet, AK Parti’nin rakamlarla oynadığını savundu. AK Parti de muhalefetin rakamlara ‘Çin işkencesi’ yaptığını iddia etti. Bütçe üzerinde hükümet adına konuşan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Bülent Arınç’ın ‘Diyarbakır Cezevi’nde o kadar ahlaksızca işkenceye maruz kalmış ki ben de aklıma gelse dağa çıkardım’ ifadesi ve Başbakan Erdoğan’ın ‘kuvvetler ayrılığına’ yönelik açıklamalarıyla ilgili açıklamalar yaptı.

Babacan, 1980 ve sonrasında Diyarbakır Cezaevi’nde yaşanan işkence olaylarıyla ilgili cezaevinde yaşanan insanlık dışı muamelenin milletin hafızasında ve ortak vicdanında derin yara açtığını söyledi. AK Parti’nin pek çok mensubunun benzer süreçlerden geçtiği için Diyarbakır Cezaevi’nde yaşananlarla empati kurabilen bir parti olduğunu dile getiren Babacan, “İşkencenin her türü insanlık dışıdır, ancak terör de insanlık dışı bir suçtur. Bir yanlış başka yanlışla düzeltilemez. Sebebi ne olursa olsun AK Parti’nin terörü meşru gösterme gibi bir yaklaşımı olamaz.” diye konuştu.

Haberin Tamamı İçin:

Bütçe kabul edildi | AA

TBMM Genel Kurulu'nda, 2013 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı ile 2011 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı kabul edilerek yasalaştı.

2013 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu'na göre, gelecek yıl merkezi yönetim bütçe giderleri, Hazine yardımı ve gelirden ayrılan paylar hariç, 403 milyar 988 milyon lira, gelirleri ise 370 milyar 95 milyon lira olarak öngörüldü. Toplam bütçe giderlerinin GSYH'ye oranlarının yüzde 25,7 olarak gerçekleşmesi hedeflendi.

2013 yılında bütçe açığı 33 milyar 893 milyon lira, faiz dışı fazla ise 19 milyar 107 milyon lira olarak öngörüldü.

Bütçe açığının ve faiz dışı fazlanın GSYH'ye oranlarının sırasıyla yüzde 2,2 ve yüzde 1,2 olması planlandı.

Önümüzdeki yıl personel giderleri olarak 97 milyar 224 milyon lira ve sosyal güvenlik kurumlarına devlet primi giderleri olarak 16 milyar 791 milyon lira ödenek öngörüldü.

Mal ve hizmet alım giderlerinde ise 2013 yılı ödeneği 33 milyar 436 milyon lira olarak belirlendi. Önümüzdeki yıl 2013 yılı merkezi yönetim bütçesinde faiz ödemeleri için ulusal ve uluslararası para piyasalarındaki gelişmeler de dikkate alınarak 53 milyar lira ödenek öngörüldü.

TBMM Genel Kurulu'nda yapılan oylamada 2013 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı, 139 ret oyuna karşı 321 oyla kabul edildi. Oylamaya 460 milletvekili katıldı.

2011 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanunu Tasarısı da 136 ret oyuna karşı 319 oyla kabul edildi.

Bugünkü son görüşmelerle birlikte yaklaşık 1,5 ay süren bütçe maratonu böylece sona erdi. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda 30 Ekim'de başlayan bütçe görüşmeleri, burada yaklaşık 1 ay sürdü. Bütçe, TBMM Genel Kurulu'nda ise 10 Aralık'tan itibaren aralıksız 11 gün görüşüldü.

Genel Kurul 2 Ocak'ta toplanacak

TBMM Genel Kurulu, 2013 yılı bütçe maratonunun ardından yaklaşık 12 günlük tatile girdi.

Genel Kurul'da, 2013 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı'nın kabul edilmesinin ardından, Danışma Kurulu önerisi okundu.

Kabul edilen öneriye göre, Genel Kurul, 25-26-27 Aralık Salı-Çarşamba-Perşembe günleri toplanmayacak.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, önerinin kabul edilmesinin ardından, Genel Kurul'un, 2 Ocak Çarşamba günü saat 15.00'de toplanacağını söyledi.

AA

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAli BabacanBarış ve Demokrasi PartisiBaşbakanBaşbakan YardımcısıBülent ArınçCemil ÇiçekÇinCumhuriyet Halk PartisiDiyarbakırMilliyetçi Hareket PartisiRecep Tayyip ErdoğanTerörTürkiye Büyük Millet Meclisi
Görüş Bildir