Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

2013 Yatırımcılar İçin Nasıl Geçti?

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

2013 Yatırımcılar İçin Nasıl Geçti?

2013 Yatırımcılar İçin Nasıl Geçti?

2013 yılı, yatırımcıları yalnızca şaşırtmadı, aynı zamanda yatırımlarında farklı yönlere ilerlemelerine neden oldu. Özellikle altının göstermiş olduğu kötü performans, yaklaşık 20 senelik kazandıran yatırım aracı statüsünden ayrılmasına neden oldu. Diğer senelerde olduğu gibi 2013 yılında da altın yılı yaşanması bekleyen uzman ve analistler, büyük bir sürprizle karşılaştı.

Şubat ayının gelmesiyle birlikte başlayan altın düşüşleri yatırımcılarına büyük kayıplar yaşamasının yanı sıra duyulan güvenin de azalmasına neden oldu. Dövizlerde de meydana gelen dalgalanmalar neticesinde yatırımcılar yükseliş trendi gösteren hisse senetlerine yöneldi. Özellikle de Avrupa ve ABD hisse senetlerinde görülen yükseliş yatırımcıları yabancı hisse senetlerine yönlendirdi.

1985 yılından bu yana hizmet veren İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (IMKB), uzun zamandır düşünülen ama bir şekilde hayata geçirilemeyen Borsa İstanbul (BIST) projesi ile tarih oldu. Borsa İstanbul, 5 Nisan 2013 tarihinde ilk gongunu çaldı ve birçok başarılı girişimle, ülkemizin güvenilen borsası haline geldi. İstanbul Altın Borsası (İAB) ve Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası (VOB) da Borsa İstanbul bünyesine dahil olmuştur. Borsa İstanbul açılışından sonra rekor seviyelere ulaştı ve ardından ülkemizde meydana gelen olumsuz olaylar sonrasında bu rekor seviyelerden düşüşe geçti.

Dünyaca ünlü teknoloji şirketlerinin hisse senetlerini barındıran NASDAQ Borsası ile yapılan anlaşma ise NASDAQ binasından canlı yayınla dünyaya duyuruldu. Borsa İstanbul'un yaratılmasında amacın, uluslararası anlamda daha büyük başarıla imza atılması olduğunu söyleyen Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Turan, bu ilk anlaşma ile bu amaçta yollarında ilerlediklerini kanıtladı.

2013 yılına damgasını vuranlara baktığımızda ise; 12 yıl sonunda düşen altın fiyatları, Borsa İstanbul, FED Başkanı'nın yaptığı her açıklamanın piyasalarda gösterdiği etkiler ve para politikasında yapmayı düşündüğü değişiklik, İtalya'nın seçimlerinin Avrupa'da yarattığı olumsuz etkiler, Japonya'nın para politikasını söylemek gerekir.

Kullanılan Kaynaklar

Borsa İstanbul Resmi Web Sitesi: Borsa İstanbul

Borsa Nasıl Oynanır Kişisel Web Sitesi: Borsa Nasıl Oynanır, Nasıl İşlem Yapılır, Borsadan Nasıl Para Kazanılır?

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AltınAmerika Birleşik DevletleriBorsaBorsa İstanbulİstanbulİtalyaJaponyaweb
Görüş Bildir