2013 Davetlerinin Rengi Zümrüt Yeşili

-
3 dakikada okuyabilirsiniz

2013 Davetlerinin Rengi Zümrüt Yeşili

2013 Davetlerinin Rengi Zümrüt Yeşili

Dekorasyondan, modaya, baskıdan, kozmetiğe, aksesuardan şehir mobilyalarına dek birçok konuyu etkileyen yılın rengi, 2013'te tarih boyunca yükselişin, yenilenmenin ve bereketin sembolü olan Zümrüt Yeşili'ni her noktada görüyor olacağız.

Pantone Türkiye Temsilcisi Odak Kimya'nın ev sahipliğinde, 20 Aralık 2012 Perşembe günü İstanbul Moda Akademisi'nde (İMA) gerçekleştirilen basın toplantısında, 2013 Yılı'nın Rengi açıklandı. Pantone EMEA Bölge Yöneticisi Carola Seybold'un yaptığı açıklamaya göre, 2013 Yılının Rengi Zümrüt Yeşili (Emerald).

Odak Kimya'nın kurucuları Ayla Çuhadaroğlu ve Mine Kalaylı'nın ev sahipliğinde düzenlenen toplantıda, Pantone'un yılın rengini belirlemek üzere çeşitli kriterleri olduğundan söz eden Seybold; dünyada birçok sektördeki gelişmeyi, sanat koleksiyonlarını, popüler sanatçıları, seyahat rotalarını, teknolojik ilerlemeleri ve diğer sosyo-ekonomik koşulları takip ederek o yılın renginin belirlendiğini vurguladı.

Seybold, renklerin satın alma kararlarında %65'in üzerinde etkili olduğunu belirterek, değişen dünya düzeni ile birlikte sosyal konu ve faktörlerin de renk belirleme çalışmalarındaki öneminin altını çizdi. Küresel değişikliklerin etkisinin de tartışıldığı toplantıda, doğa ile ilgili faktörlerin de 'yeşil'e duyulan ihtiyacın artmasında etkili olduğu belirtildi.

2013 Yılının Rengi ilan edilen Zümrüt Yeşili; aslında tarihte çoğu kez görkemli ve kıymetli değerli taşlarla ilişkilendiriliyor ve eski çağlardan beri, sahip olduğu ihtişamı ve birçok kültür ve dinde, yeni yaşamın rengi olması itibariyle de dikkat çekiyor.

Zümrüt Yeşili; tarih boyunca aynı zamanda yükselişin, yenilenmenin ve bereketin de sembolü olmuş. Asırlar boyunca, birçok ülke iyileştirici ve birlik bilincini temsilen yeşili seçmişler. Renk kombinasyonlarıyla farklı uyumları ortaya çıkaran Zümrüt Yeşili, kadın ve erkek modasından, aksesuara birçok alanda kullanılabilmektedir.

Tüm dünyada profesyonel renk standartları sağlayıcısı ve rengin global otoritesi Pantone ile renk ölçüm cihazlarının dünyadaki lider firması X-RITE'ın Yılın Rengi açıklaması; son on yıldır, hem yeni ürün gelişimlerini, hem de moda, ev-ofis dekorasyonu, kozmetik, tekstil, aksesuar ve endüstriyel tasarımları da kapsayan çeşitli endüstrilerdeki üretimi ve satın alma kararlarını etkiliyor.

Moda için Zümrüt Yeşili

Yeşilin hakimiyeti özellikle moda ve tasarım dünyasında birkaç mevsimden bu yana durmadan yükseliyor. Her ortam için uygun Zümrüt Yeşili'nin klasik zarafeti kadınların formal ve günlük kıyafetlerini ve hatta aksesuarlarını da çarpıcı yapıyor. Bunun yanında Zümrüt Yeşili, erkeklerin spor kıyafetlerinde, yün giyimlerinde ve kravatlarında güçlü bir çizgi çiziyor. PANTONE Fashion Color Report Spring 2013' de yer alan moda tasarımcılarından bazıları, TracyReese, Nanette Lepore, Barbara Tfank, NAHM ve Marimekko, Zümrüt Yeşilini ilkbahar koleksiyonlarına dahil ediyorlar.

Dengeli ve de sofistike Zümrüt Yeşili, görünürdeki tüm renkleri hareketlendirecek ve ilkbaharın ötesinde yaza ve sonrasında sonbahara ve kışa damgasını vuracak.

Kozmetik ve Güzellik için Zümrüt Yeşili

Kozmetik renk uyumlu olan Zümrüt Yeşili bütün göz renklerine hava verir; yeşil gözlerin güzellikle etkisini arttırır, mavi gözlerle uyumludur, ela gözlerin içindeki yeşilin vurgusunu arttırır ve kahverengi gözlerin daha derin görünmesini sağlayacak şekilde koyulaştırır. Zümrüt Yeşili aynı zamanda şeftaliler, pembeler, güller, yakut kırmızılar ve patlıcan morlarının mükemmel bir tamamlayıcısı olarak birçok çeşit ruj ve allık seçeneğini de kullanıma sunar. Işıldamak ve dikkat çekmek isteyenler için Zümrüt Yeşili bütünleyici özelliğinden dolayı oje olarak da harika bir dikkat noktasıdır.

Dekorasyon için Zümrüt Yeşili

Aynı odada ayrı renk duvar boyaları ve aksesuarları ile canlandıracağınız evinizdeki, sağlık ve mutluluğunuzu arttırmak için de Zümrüt Yeşili'nden yararlanabilirsiniz. Bu mücevher benzeri renk tonu girişte, yemek odasında ya da çalışma odasında gösterişli bir his yaratır ve oturma odasına tek bir duvarın boyanması ile odaya hayat katar. Mutfağa ve yemek odası alanlarına Zümrüt Yeşili yemek takımları, kadeh takımları ve farklı aksesuarlar ile renk katabilirsiniz.

Geçmiş yıllardaki Pantone Yılın Renkleri:

PANTONE 17-1463 Tangerine Tango (2012)

PANTONE 18-2120 Honeysuckle (2011)

PANTONE 15-5519 Turquoise (2010)

PANTONE 14-0848 Mimosa (2009)

PANTONE 18-3943 Blue Iris (2008)

PANTONE 19-1557 Chili Pepper (2007)

PANTONE 13-1106 Sand Doları (2006)

PANTONE 15-5217 Blue Turquoise (2005)

PANTONE 17-1456 Tigerlily (2004)

PANTONE 14-4811 Aqua Sky (2003)

PANTONE 19-1664 True Red (2002)

PANTONE 17-2031 Fuchssia Rose (2001)

PANTONE 15-4020 Cerulean (2000)

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

İstanbulKatar
Görüş Bildir