2012 Yılında Tam 47 Kitap Yasaklandı!

-
3 dakikada okuyabilirsiniz

2012 Yılında Tam 47 Kitap Yasaklandı!

2012 Yılında Tam 47 Kitap Yasaklandı!

Türkiye Yayıncılar Birliği 2012 “Yayınlama Özgürlüğü Raporunu” yayınladı. Rapora göre 2012 yılında tam 47 kitap toplatılma, yasaklama ve yargılama gibi kararlara maruz kaldı. İşte 2012’de kitaplar ve yazarların maruz kaldığı baskılar…

2011 Haziran-2012 Haziran arası dönemdeki yayınlanan ve çeşitli şekillerde yargılanmaya başlayan kitap sayısı tam 47. İsmail Saymaz’ın “Postmodern Cihad”, İlhan Taşcı’nın “Cüppeli Adalet”, Ertuğrul Mavioğlu ve Ahmet Şık’ın “Kırk Katır Kırk Satır”, Mahir Çayan’ın “Toplu Yazılar”, davaya, toplatmaya ve yasaklamaya maruz kalan kitaplar arasında yerini aldı.

TOPLATILAN KİTAPLAR
İmamın Ordusu kitabı basılmadan toplatıldı
Rapora göre 2011-2012 arasında hakkında toplatma kararı çıkan üç kitap bulunuyor. Kitapların toplatılma nedenleri ve kararları ise birbirinden ilginç hikayeleri beraberinde getiriyor. İşte yayınlanan rapordan önemli başlıklar…

Odatv davası kapsamında 2011 yılının Mart ayında, tutuklanan gazeteci Ahmet Şık'ın henüz basılmamış kitap taslağı “İmamın Ordusu” hakkında “kitap değil terör örgütü dokümanı olduğu” iddiasıyla toplatma ve el koyma kararı verildi.

Gazeteci Ertuğrul Mavioğlu’nun ve Şık’ın avukatının işyerlerinde, kitabı yayınlayacağı duyumu alınan yayınevlerinin bilgisayarlarında da kitabın kopyaları arandı. Karara ve aramalara tepki olarak kitap taslağı sosyal medyada yayıldı; yüzbinlerce kişi karara rağmen kitabı internetten indirdi. Yasaklı kitap kasım ayında 125 gazeteci, aktivist ve akademisyenin imzasıyla, “000Kitap: Dokunan Yanar” adıyla Postacı Yayınevi tarafından yayınlandı, İstanbul Kitap Fuarı’nda pek çok yayınevi standında satışa sunuldu ve entelektüel kitabı yazar sıfatıyla imzaladı. Kitap en çok satan kitaplar listesine girdi.

AKP’li belediyelerin yolsuzluğu incelenirse…
Aralık ayında gazeteci Harun Gürek’in “Belediye İhale Dalavereleri” (Togan Yayınları) kitabı, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun şikayeti üzerine Kocaeli 3. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin kararıyla toplatıldı. Ankara, İstanbul, Bursa, Kocaeli, Konya, Samsun gibi AKP’li belediyelerin ihalelerinin incelendiği kitabın kapağında, bu belediyelerin başkanlarının fotoğrafları yer alıyordu. Mahkeme, kitabın sonraki baskılarında Karaosmanoğlu’nun fotoğrafının yer almamasına, basılıp dağıtılmış kitaplardan ise fotoğrafın çıkartılmasına karar verdi. Kapak fotoğrafı dışında, kitabın içeriğine dair hiçbir şikayet olmadığı halde kitabın toplatılması ve kararda herhangi bir yasa maddesinin gerekçe gösterilmemesi tepki aldı.

Öcalan’ın İmralı Günleri” kitabı dava açılmadan toplatıldı
Haziran ayında İstanbul'da İnsan Kitabevi'ne, Iğdır'da Serhat Kitap Kırtasiye'ye ve Elazığ’da Jiyan Kitabevi’ne yapılan polis baskınlarıyla, İthaki Yayınevi’nin yayınladığı, Cengiz Kapmaz’ın “Öcalan’ın İmralı Günleri” adlı kitabına el kondu. Toplatma, Kahramanmaraş Sulh Ceza Mahkemesi’nin Mezopotamya Yayınları’nın altı ayrı kitabı ile İthaki Yayınları’nın bir kitabı hakkında aldığı “toplatma ve satış yasağı kararı” üzerine gerçekleştirildi. “Öcalan’ın İmralı Günleri” adlı kitabın kitapçı ve dağıtımcılardan satış yasağı getirilerek toplatılması yurt çapında sürdü. Yayıncı ve yazarı hakkında henüz bir dava açılmamış olmasına rağmen kitap piyasadan tamamen çekilmiş oldu.

KİTAP YAZARLARINA AÇILAN DAVALAR

Osman Şanal davaları…
Eski Erzincan Başsavcısı İlhan Cihaner İsmailağa Cemaati hakkında soruşturma başlattıktan sonra yaşanan süreci anlatan Cumhuriyet gazetesi muhabiri İlhan Taşcı'nın Cumhuriyet Yayınları’ndan çıkan "Cüppeli Adalet", Hürriyet muhabiri Ali Dağlar'ın Kaynak Yayınları’ndan çıkan "Ağa 01" ve Radikal'den İsmail Saymaz'ın Kalkedon Yayınları’ndan çıkan "Postmodern Cihad" adlı kitapları hakkında, Ergenekon soruşturmasını yöneten savcı Osman Şanal’ın şikayetiyle üç farklı suçlamayla dava açıldı.

Tayyip’in Voleleri davası
Aydınlık Dergisi eski Genel Yayın Yönetmeni gazeteci Deniz Yıldırım, cezaevindeyken yazdığı "Tayyip'in Voleleri” (Kaynak Yayınları) isimli kitap nedeniyle Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı’nın İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde açtığı “hakaret” davasından aralık ayında beraat etti. Yıldırım, Ergenekon soruşturması kapsamındaki "İnternet Andıcı" davasıyla birleştirilen "Islak İmza" davasında yargılanan 29 kişi arasındaki tutuklu tek sanık olarak 2 yılı aşkın süredir cezaevinde.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah ÖcalanAdalet ve Kalkınma PartisiAhmet ŞıkAnkaraBursaCübbeli AhmetErgenekonHayati YazıcıİmralıİstanbulKahramanmaraşKitapPolisRecep Tayyip ErdoğanSamsunTerör
Görüş Bildir