2012′nin En İyi Sosyal Medya Kampanyaları - Sosyalmedya.co

 > -

2012′Nin En İyi Sosyal Medya Kampanyaları

2012 yılını henüz geride bırakmasak da 11 ay boyunca bu yılı ifade edecek güçlü sosyal medya kampanyalarına şahit olduk. Genel olarak 2012 yılı dijital pazarlama şirketlerinin ve markaların takipçi sayısından çok yarattıkları komünite ile anlamlı bir iletişim kurma çabalarına sahne oldu. Bu süreçte sosyal ağlar birçok yeni özelliği kullanıcılara sunarken, birçok marka kampanyalarında inovasyon yakalama çabası içindeydi.

Bununla birlikte 2012 yılında sosyal medyada temsil edilmeye başlanan marka ve bu alanda faaliyet gösteren dijital ajansların sayısında ciddi bir artış yaşandı. Sosyal medya ve internet kullanıcıları 2011 yılından bu yana video, oyun, afiş veya uygulama gibi pazarlama öğelerinden oluşan sayısız kampanya ile buluşturuldu. Ancak bu kampanyalardan bazıları tüm dünyada markaya sağladıkları fayda ve insanları etkileme gücü bakımından öne çıktı.

Yatırım getirisi (ROI), yeni hayran kazandırma, paylaşılma, izlenme sayısı, yeni marka avukatları oluşturma ve çok sayıda kişiye ulaşma gibi kriterler göz önünde bulundurularak Econsultancy editörleri tarafından hazırlanan 2012′nin en iyi sosyal medya kampanyaları listesini aşağıda sizlerle paylaşıyoruz.

Kaynak: http://sosyalmedya.co/2012nin-en-iyi-sos...

Dollar Shave Club

Erkek bakımı alanında yıl içinde çok sayıda kampanya görmek mümkün oluyor. Bu alanda 2012′nin farklılaşan işleri arasında Dollar Shave Club girişimi oldu. Erkeklere aylık üyelik mantığıyla çalışan ve 1 dolar karşılığında traş bıçağı tedariği sağlayan Dollar Shave Club’ın video çalışması büyük ilgi gördü.

Zekice hazırlanan video, esprili içeriğiyle 7 milyondan fazla izlenirken, çok sayıda kişiyi siteye üye yapmayı başardı.

Nike at the Olympics

Bu yıl uyguladığı gerilla pazarlama taktikleriyle adından söz ettiren Nike, Londra Olimpiyatları’nda uyguladığı billboard çalışmasıyla organizasyonun resmi sponsoru Adidas’ı gölgede bırakmayı başardı.

Ünlü atletler yerine sıradan sporcuları ön plana çıkaran Nike, bu duruşunu şehrin dört bir yanına yerleştirdiği #findgreatness hashtagi yer alan görsellerle destekledi. Sonuç ise oldukça etkileyici. Socialbakers CheerMeter verilerine göre 27 Temmuz ila 2 Ağustos tarihleri arasında Olimpiyat ile Nike’ı ilişkilendiren 16 binden fazla tweet gönderilirken, Adidas 9,295 tweette kaldı.

Kampanya sonrası yeni takipçi sonuçları: Nike 166,718. Adidas 80,761.

Dumb Ways To Die

Listeye son anda giren kampanyalardan biri olan Dumb Ways To Die, Melbourne’ün demiryolu servisi Metro tarafından hayata geçirilmiş bir proje. 14 Kasım’da Youtube’a yüklenen kampanya videosu kısa bir süre içinde milyonlarca kişi tarafından izlenerek başarılı bir virale dönüştü. Bir haftada 26 milyon izlenme sayısına ulaşan video şu an 30 milyon rakamını geçmiş durumda.

Demiryolu emniyeti konusunda insanları bilinçlendirme amacıyla hazırlanan Dumb Ways To Die, ilgi çekici olmayan konularda dahi başarılı olma yollarını göstermesi bakımından takdire şayan bir kampanya.

Cadbury

En ilginç sosyal kampanyalardan bir diğeri ise yine enteresan reklam filmleriyle ünlenen Cadbury tarafından Facebook’ta 1 milyon hayrana ulaşması şerefine gerçekleştirildi. Bir stüdyoda yapılan çalışmada canlı olarak bir Cadbury ekibi çikolatalardan üç boyutlu “like” heykeli oluşturdu. Ekip aynı zamanda gelen yorum ve mesajları da cevapladı.

Cadbury bu kampanya neticesinde 40 bin yeni hayran daha kazandı ve 350 binden fazla kişi sürece katıldı.

Old Spice

Başarılı reklam filmlerinden tanıdığımız Old Spice, bu yıl da en iyi kampanyalar arasına girebilecek bir çalışmaya imza attı. Old Spice Guy karakteri olarak bu kez NFL oyuncusu Terry Crews’e yer veren deodorant markası akıllardan silinmeyecek bir video sundu.

Old Spice Muscle Music adlı video farklı platformlarda milyonlarca kez izlenirken, “önce izle sonra sen de müzik yap” konseptli interaktif yaklaşım kampanyanın en beğenilen yanlarından biri oldu.

Prometheus

Ridley Scott’ın son filmi Prometheus, bu yılın merakla beklenen filmlerinden biriydi. 20th Century Fox, Mayıs ayında bilimkurgu filmin tanıtımını teşvik etmek için Twitter kaynaklı bir viral çalışma düzenledi.

Film için yeni bir üç dakikalık fragman aynı anda hem online hem de offline platformda gösterildi. Beraberinde sunulan #areyouseeingthis ile birlikte kullanıcıların düşünceleri bir sonraki reklam arasında Kanal 4′ten yayınlandı.

İnovatif bir proje olmasa da kampanyanın gerçekleştirildiği sırada 4.000 tweet gönderimine ulaşıldı ve Prometheus filmi bu sayede yaklaşık olarak 15 milyon kişiye ismini duyurdu.

Heinz

Ketçap ve mayonez gibi hızlı tüketim ürünleri markası Heinz, lansmanlardaki başarısıyla biliniyor. Yeni ürünü Five Beanz’in tanıtımı için Facebook’ta bir kişilik sınavı uygulaması hazırlayan Heinz, kullanıcıların kendi karakterlerine uygun fasulyeleri belirlemesini sağladı.

Heinz aynı zamanda insanların kampanyaya katılmasını ve uygulamayı paylaşmalarını sağlamak için her saat başı beş kişi seçerek kişiselleştirilmiş fasulye maskotlarını hediye olarak gönderdi. Ayrıca hayranların yeni ürünü deneyebilmeleri için Facebook aracılığıyla kuponlar sunuldu.

İki hafta süren kampanyadan çıkan sonuçlar dikkate değer. 22 binden fazla kullanıcı kampanyaya katılırken, 10 binden fazla kişi uygulamayı paylaştı. Kampanya 10.8 milyon kişiye ulaşırken, Heinz 30 bin yeni hayran kazandı.

TNT

TNT Belçika’nın Flemish kentinde yaptığı mükemmel reklam çalışmasını yansıtan reklam filmi, bu yılın en çok paylaşılan ve beğenilen viral projelerinden biriydi.

“Heyecan bizim işimiz” tarzı sloganıyla sonlanan ve izlenme sayısı 40 milyona yaklaşan videoyu fazla anlatmaya gerek yok. Buyrun izleyin.

Heineken

Pazarlama kampanyalarında havuç kullanmak tüketiciyi ikna edebilmek için uygulanan temel yöntemlerden. Ancak Heineken’in bu yıl uyguladığı balon kampanyası, sıradan “Bizi Facebook’ta beğen, indirimi kap” fikrinin ötesine geçen bir proje.

Brezilya hayran sayfasında gerçekleştirilen kampanyada şirket, hayranlarından her “like” için ofislerinde bir balon şişirmeyi vaat etti. Bu sayede en güzel interaktif kampanya örneklerinden birini gerçekleştiren Heineken, kullanıcı isimlerini de çektiği videolarda dile getirerek markayı da ön plana çıkarmış oldu.

Heineken kampanya sonunda binlerce yeni hayran kazanırken, marka bilinirliğine önemli bir katkı sağladı.

Mini USA

Mini USA’in yüksek bütçeli otomobil tanıtımı, yüksek izlenme rakamlarına ulaşamasa da fikrin ilginçliği bakımından anılmaya değer bir projeydi.

İnsanlardan en iyi test sürüşü için 6 farklı kelime söylemelerini isteyen Mini, kampanya sonucunda çıkan kelimelerle bir test sürüşü gerçekleştiriyor. Ancak ilginç kısım bununla sınırlı değil. Zira 6 kelimelik test sürüşü için bir talihli seçiliyor ve çekimler onun seçimleriyle yapılıyor.

Mini USA bu kampanyasıyla hem ilginç bir videonun altına imza atıyor hem de bir hayranını ünlü yapıyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

FACEBOOK YORUMLARI

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriBelçikaBrezilyaFacebookSosyal MedyaTwitterYoutubefragmanmüzikoyun
Görüş Bildir