2012'de Spor Gündemine Hangi Takım Damga Vurdu?

 > -
4 dakikada okuyabilirsiniz

2012'de Spor Gündemine Hangi Takım Damga Vurdu?

2012'de Spor Gündemine Hangi Takım Damga Vurdu?

2012 futbol açısından olaylı bir yıl oldu. Yeşil sahalardaki başarılardan çok, davaların konuşulduğu spor gündemine bakın hangi takım ve spor insanı damga vurdu...

Medya Takip Merkezi’nin hazırladığı araştırmaya göre, yılın en çok konuşulan spor kulübü, haberlerini bir önceki yıla oranla yüzde 53 arttıran Fenerbahçe oldu. 2011-2012 sezonunda şampiyonluğu son ana kadar kovalamasına rağmen, Galatasaray’a kaptıran Fenerbahçe, şike soruşturmasının sonuçlanması ve yankılarının sürmesi ile gündemde kaldı. Yılın son çeyreğinde ise, Aykut Kocaman ile Alex arasında yaşanan gerginlik ve Alex’in kulüpten ayrılışı ile medyada geniş yansıma bulan Fenerbahçe, toplamda 770 bin 606 haber ve yazıda yer aldı.

Son lig şampiyonu Galatasaray, yılın medyada en çok söz edilen ikinci spor kulübü oldu. Son lig şampiyonluğunu, Fenerbahçe ile Şükrü Saraçoğlu’nda oynadığı maçta kazanması ve şampiyonluk kupasını ezeli rakibinin stadında kaldırması ile medyanın ilgisini toplayan sarı kırmızılı kulüp, Şampiyonlar Ligi’ndeki performansı ile basında geniş yansıma buldu. 2011’e göre haberlerini yüzde 40 arttıran Cimbom, yıl genelinde 600 bin 614 haber ve yazıda yer aldı.

Ekonomik açıdan zor bir sezon geçiren Beşiktaş, MTM’nin medya araştırmasında yılın en çok konuşulan üçüncü spor kulübü olmayı başardı. Sezon başında Ricardo Quaresma’nın kulüpte kalıp kalmayacağı ile ilgilisık sık gündeme gelen kulüp, yıl boyunca 451 bin 484 haber ve yazıda yer aldı. Beşiktaş’ın ardından, medyanın en fazla yer verdiği diğer spor kulübü ise Trabzonspor oldu. 2010-2011 sezonundaki şampiyonluklarının hala kendilerine verilmediği ile ilgili uluslararası pek çok kuruluşa başvuran kulüp, medyada adından 389 bin 589 haber ve yazıda söz ettirdi.

Son birkaç yıldır ligdeki performansıyla dikkat çeken Bursaspor, yılın medyaya en çok yansıyan ilk 5 kulübü arasına girerken, medyada öne çıkan diğer kulüpler ise, Eskişehirspor, Gençlerbirliği ve Sivasspor oldular.

YILIN EN ÇOK KONUŞULAN SPOR KULÜPLERİ

  • 1. Fenerbahçe

  • 2. Galatasaray

  • 3. Beşiktaş

  • 4. Trabzonspor

  • 5. Bursaspor

  • 6. Eskişehirspor

  • 7. Gençlerbirliği

  • 8. Sivasspor

  • 9. Kayserispor

  • 10. Gaziantepspor

2012’de medya Alex’i konuştu

Medya Takip Merkezi, hazırladığı araştırma ile yılın en medyatik sporcularını da belirledi. Buna göre, Fenerbahçe Teknik Direktörü Aykut Kocaman ile aralarında yaşanan gerginlik sonrası, Ekim ayı başında kulübünden ayrılma durumunda kalan Alex De Souza, yılın en çok konuşulan sporcusu oldu. Fenerbahçe’nin kendisinde ayrı bir yeri olduğunu dile getiren Alex, 2012 yılında 99 bin 791 haber ve yazı ile gündeme geldi.

Geçtiğimiz sezon Trabzonspor’da oynadığı futbolla adından söz ettiren Burak Yılmaz, Galatasaray’a transfer olmasıyla haber oranlarını arttırdı. Yılın medyada en fazla yer bulan ikinci futbolcusu olan Yılmaz, haberlerindeki yüzde 137’lik artışla 96 bin 606 haber ve yazıda yer aldı.

Medyada en fazla ses getiren diğer sporcu, Felipe Melo oldu. Galatasaray forması taşıyan Melo, sahada gösterdiği performansının yanı sıra, gol sonrası Pitbull taklidi yaparak sevinmesiyle medyanın yıl boyunca ilgisini çekti. Sezon sonunda Galatasaray’da kalıp kalmayacağı konusunda yaşanan belirsizlik ile de gündemde kalan Melo, haberlerini bir önceki yıla oranla yüzde 460 arttırarak 67 bin 603 haber ve yazıda yer aldı.

YILIN EN ÇOK KONUŞULAN SPORCULARI

Fatih Terim’in haberlerinde yüzde 100’ün üzerinde artış

MTM’nin aynı araştırmasına göre, yılın en medyatik teknik direktörü Fatih Terim oldu. 2011’e oranla haberlerinde yüzde 128’lik artış yaşanan teknik hoca, başında olduğu kulübü Galatasaray’ın şampiyonluğu ve performansı ile gündeme geldi. Terim, yıl boyunca 138 bin 879 haber ve yazıda yer aldı.

Fenerbahçe’nin hocası Aykut Kocaman, 123 bin 676 haber ve yazı ile yılın en çok konuşulan ikinci teknik direktörü oldu. Alex De Souza ile yaşadığı gerginlik ve sonrasında yaşananlar Aykut Hoca’nın medyada adından en fazla söz edilen konuların başında geldi.

MTM’nin yılın spor gündemi araştırmasında öne çıkan bir diğer teknik direktör Şenol Güneş’ti. Trabzonspor’u çalıştıran Güneş, yıl boyunca 66 bin 358 haber ve yazıda yer aldı. Güneş’in ardından gelen Samet Aybaba, yılın medyada en iyi çıkış yakalayan teknik direktörü oldu. Beşiktaş’ın teknik direktörü, 2011’e göre medyada yüzde 816 oranda daha fazla görüldü.

2012’de medyanın gözü Aziz Yıldırım’daydı

Aynı araştırmaya göre, 2012 yılında medyanın en çok yer verdiği kulüp yöneticisi Aziz Yıldırım oldu. Yılın yaklaşık yarısını cezaevinde geçiren Yıldırım, Temmuz ayında tahliye olması ile medyada geniş yer buldu. Şike Davası’nın yanı sıra, Alex De Souza ile Aykut Kocaman gerginliğinde Kocaman’ı desteklemesi ile de gündeme geldi. Fenerbahçe Başkanı’nın haberlerinde bir önceki yıla oranla yüzde 28’lik artış yaşandı ve Yıldırım yıl boyunca 127 bin 532 haber ve yazıda yer aldı.

Galatasaray Kulübü Başkanı Ünal Aysal, 50 bin 981 haber ve yazı ile medyada en çok konuşulan ikinci kulüp yöneticisi oldu. Aysal’ın transfer döneminde bir futbolcu için çilek benzetmesi yapması, medyada en dikkat çeken haberlerinin başında yer aldı.

2010-2011 sezonundaki şampiyonluklarının kendilerine verilmediği iddiasıyla Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvuran Trabzonspor Başkanı Sadri Şener, 47 bin 309 haber ve yazı ile medyada öne çıkan diğer kulüp yöneticisi oldu.

MTM Medya Takip Merkezi tarafında, 2012 yılında 3000'i aşkın gazete, dergi, TV kanalı ve internet sitelerinde yapılan haber takip sonuçlarından derlenmiştir.

Medyatava

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Alex de SouzaArda TuranAykut KocamanAziz YıldırımBeşiktaş Jimnastik KulübüBursasporFatih TerimFelipe MeloFenerbahçeFenerbahçe Spor KulübüFernando MusleraGalatasaray Spor KulübüGençlerbirliğiJohan ElmanderKayserisporQuaresmaSamet AybabaŞampiyonlar LigiŞenol GüneşTrabzonspor KulübüÜnal Aysalfutboltahliyetransfer
Görüş Bildir