İstanbul Caz Festivali'nde 20. Yıl Heyecanı

 > -

20. İstanbul Caz Festivali Programı Açıklandı

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, Garanti Bankası'nın sponsorluğunda düzenlenen 20. İstanbul Caz Festivali, 2–18 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Beyoğlu Belediyesi'nin destek verdiği 20. İstanbul Caz Festivali'nin programı, Salon İKSV'de yapılan basın toplantısıyla açıklandı.

Toplantıda konuşan İKSV Genel Müdürü Görgün Taner, festivalin amacı, içeriği ve afişinin hazırlanmasıyla ilgili bilgi verdi. Taner, festivalin 20. yıl afişinin Orhan Pamuk ve Bülent Erkmen'in imzasını taşıdığını belirtti.

Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Nafiz Karadere de İstanbul Caz Festivali'nin bu sene 20. yaşını kutlamaktan büyük mutluluk duyduğunu söyledi.

İstanbul Caz Festivali Direktörü Pelin Opcin ise festivalde yer alan konserler ve 20. yıla özel projelerle ilgili programı açıkladı.

Opcin, festivalin, 14 farklı mekanda 400'den fazla yerli ve yabancı sanatçının katılımıyla gerçekleştirilecek 40'ı aşkın konserle, Temmuz ayında cazın yıldızlarını yirminci defa müzikseverlerle buluşturacağını anlattı.

Açılış konuşmalarının ardından davetliler, Salon İKSV'de, Branford Marsalis ve Joey Calderazzo ikilisinin, festivalin 20. yılı kapsamında verdiği konseri izledi.

İSTANBUL "ULUSLARARASI CAZ GÜNÜ" KUTLAMALARININ MERKEZİ

20. İstanbul Caz Festivali, 1 Temmuz Pazartesi akşamı gerçekleştirilecek açılış töreninin ardından özel bir konserle başlayacak. Konserde, Türkiye'nin caz alanındaki genç yıldızlarının bir araya gelmesiyle 2007'de kurulan "Four in the Pocket", festivalin 20 yılından sanatçıların eserlerine yer veren özel bir repertuvarla cazseverlerle buluşacak.

Biletleri 26 Nisan Cuma günü satışa çıkacak festivale, Cemal Reşit Rey Konser Salonu, Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi, Haliç Kongre Merkezi, İstanbul Modern, İstanbul Arkeoloji Müzesi, Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi ve Salon İKSV, Almanya Sefareti Tarabya Yazlık Rezidansı, Avusturya Başkonsolosluğu / Avusturya Kültür Ofisi Bahçesi, Feriye Lokantası, İstanbul Teknik Üniversitesi Maçka Kampüsü Mustafa Kemal Amfisi, Küçükçiftlik Park, Rahmi M. Koç Müzesi ve Yıldız Sarayı Hasbahçe gibi mekanlar ev sahipliği yapacak.

İstanbul Caz Festivali 20. yılında "Uluslararası Caz Günü"nün de yerel ortağı olacak.

UNESCO ile Thelonious Monk Caz Enstitüsü tarafından, geçen yıl tüm dünyada ilk defa düzenlenmeye başlayan 30 Nisan "Uluslararası Caz Günü" kutlamalarının bu yılki merkezi İstanbul olacak.

"Uluslararası Caz Günü" kutlamaları kapsamında 30 Nisan Salı akşamı Aya İrini Müzesi'nde düzenlenecek gala konserinin yanı sıra gün boyu farklı mekanlarda konferanslar, yuvarlak masa söyleşileri, ustalık dersleri, caz vokal atölyeleri, film gösterimleri ve çeşitli konserler gerçekleştirilecek.

İstanbul Caz Festivali'nin bu yılki Yaşam Boyu Başarı Ödülü, caz müzisyeni ve orkestra şefi Durul Gence ile Türkiye'nin ilk caz kulübünü açan müzisyeni, ağız armonikacısı Hasan Kocamaz'a verilecek.

CAZIN USTALARI FESTİVALDE SAHNE ALACAK

Festivalde 14 Grammy ödüllü Amerikalı şarkıcı, söz yazarı ve besteci Alicia Keys, Garanti Bankası sponsorluğunda 2 Temmuz Salı akşamı Küçükçiftlik Park'ta Türkiye'deki ilk konserini verecek.

70'lerin en ünlü rock gruplarından Roxy Music'in vokalisti ve şarkı yazarı Bryan Ferry, yeni albümünü takiben İstanbul Caz Festivali'nin konuğu olacak. Bryan Ferry, 8 Temmuz Pazartesi akşamı saat 21.00'de Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi'nde müzikseverlerle buluşacak.

Cazın efsanevi isimleri Bob James, David Sanborn, Steve Gadd ve James Genus da 9 Temmuz Salı akşamı saat 21.30'da Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi'nde festival seyircisinin karşısına çıkacak.

Festivalin beklenen ismi şarkıcı ve söz Yazarı John Legend 29 Temmuz Pazartesi akşamı saat 21.30'da Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi'nde ilk kez İstanbul'da müzikseverlerle buluşacak.

Önemli caz vokalistlerinden Dee Dee Bridgewater, usta caz piyanisti ve besteci Ramsey Lewis ile aynı sahneyi paylaşacağı konserini 3 Temmuz Çarşamba akşamı saat 21.00'de Yıldız Sarayı Hasbahçe'de verecek.

İstanbul Caz Festivali kapsamında, Lena Chamamyan, Ernan Lopez-Nussa, Anthony Strong, China Moses, Chano Dominguez de cazseverlerle buluşacak.

Haberin Tamamı İçin:

İstanbul Caz Festivali'nde 20. yıl heyecanı

İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından, 16 yıldan bu yana Garanti Bankası’nın sponsorluğunda düzenlenen İstanbul Caz Festivali, bu sene 20. yaşını kutluyor. Cazın merkezini İstanbul’a taşıyacak İstanbul Caz Festivali, 2–18 Temmuz tarihleri arasında, modern cazdan rock’a, dünya müziği ve folka uzanan geniş yelpazedeki konserleri kentin kültürel ve doğal dokusunu yansıtan birbirinden etkileyici mekânlarda izleyiciyle buluşturacak.

İstanbul Caz Festivali, 14 farklı mekanda 400’ü aşkın yerli ve yabancı sanatçının katılımıyla gerçekleştirilecek 40’ı aşkın konserle, temmuz ayında cazın yıldızlarını 20'nci defa müzikseverlerle buluşturmaya hazırlanıyor.

20. İstanbul Caz Festivali’nin programı Salon İKSV’de yapılan basın toplantısıyla tanıtıldı. Toplantıda, İKSV Genel Müdürü Görgün Taner’in açılış konuşmasının ardından Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Nafiz Karaderebir konuşma yaptı. Nafiz Karadere “İnançla, tutkuyla ve sabırla sürdürülen İstanbul Caz Festivali bu sene 20. yaşını kutluyor. Biz de Garanti Bankası olarak 16 yıldır İKSV ile birlikte olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Bundan sonra da ‘Garanti Caz Yeşili’ markamızla, caz kültürünün Türkiye’de gelişmesi ve yaygınlaşmasında büyük rol oynayan festivali gönülden desteklemeye devam edeceğiz” dedi.

Toplantıda daha sonra söz alan İstanbul Caz Festivali Direktörü Pelin Opcin, festivalin programında yer alan konserler ve 20. yıla özel projelerle ilgili bilgi verdi. Caz dünyasından da önemli isimlerin katıldığı toplantı,
X Restaurant & Bar’daki davetle devam etti.

Davetin ardından konuklar, Salon İKSV’de, Branford Marsalis ve Joey Calderazzo ikilisinin, festivalin 20. yılı kapsamında verdiği konseri izlediler. Caz dünyasının önemli saksafoncuları arasında gösterilen Branford Marsalis ve 90’ların başında tanışarak uzun yıllardır birlikte müzik yaptığı piyanist Joey Calderazzo, İstanbul Caz Festivali’nin yirminci yıl konseri için Salon İKSV’de ilk kez İstanbul’da müzikseverlerle buluştu.

FESTİVALİN 20. YIL AFİŞİNDE ORHAN PAMUK VE BÜLENT ERKMEN İMZASI

2013 yılında düzenlenecek İstanbul Festivalleri’nin afişlerinde farklı sanat dallarının önemli isimlerinin yapıtları, desenleri ve el yazıları, grafik sanatçısı ve İKSV Kurumsal Kimlik Danışmanı Bülent Erkmen tasarımlarıyla bir araya geliyor.

20. İstanbul Caz Festivali’nin afiş görseli bu yıl Orhan Pamuk tarafından oluşturuldu. Orhan Pamuk’un resim ve desenlerinde yer alan Martı ve yazarın el yazısı, Bülent Erkmen’in tasarımıyla festival afişine dönüştürüldü. Basın toplantısında, Bülent Erkmen’in festival afişiyle ilgili hazırladığı özel video mesajı da salondaki katılımcılarla ekrandan paylaşıldı. Bülent Erkmen, yaptığı seçimle ilgili olarak “Orhan Pamuk yazarlığından önce resimle ilgilenmiş, yazarlığı sırasında da resimle ilgisini koparmamış bir yazar. Romanlarını yazdığı defterlerde aralara sızmış desenler, yaptığı resimlerin içine sızmış yazılar var. Resimlerinde ve desenlerinde İstanbul’la birlikte karga ve martılara ağırlık vermiş. Martı’yı, varlığıyla İstanbul’u simgelemesi, sesiyle de cazla kurduğum kişisel bağlantı nedeniyle seçtim. Seçtiğim resmin Martı ayrıntısını resmin bütününden kopardım. Böylece afişin beyaz boşluğu üstünde bütün hızıyla uçan Martı, çırptığı kanatları, attığı çığlıkları ve aralarına sızmış Orhan Pamuk’un uçuşan el yazısı ile İstanbul’u peşinden sürüklüyor” dedi.

İSTANBUL CAZ FESTİVALİ’NDEN 20. YILA ÖZEL YAYINLAR

İstanbul Caz Festivali bu yıl 20. yılına özel bir yayınla müzikseverlerle buluşuyor. Festivalin bu yılki programına dair bilgilerin bulunacağı dergide ayrıca, Türkiyeli sanatçılardan yazılar ve görüşler de yer alacak. Dergi, Haziran ayında müzikseverlere sunulacak.

İstanbul Caz Festivali ve EMI Türkiye işbirliğiyle hazırlanacak festival CD’si ise festivale gelecek yıldızların seçme çalışmalarını içerecek. Sanatçıların da görüşleri alınarak seçilecek eserlerden oluşacak 20. İstanbul Caz Festivali CD’si, müzik marketlerde yerini Haziran ayında alacak. Festival takipçilerinin koleksiyonlarında önemli bir yer edinen İstanbul Caz Festivali CD’si, katılacak sanatçıları festival öncesinde tanımak ve festival heyecanının hatırasını yaşatmak için ideal!

Festivalin 20. yılında bir diğer önemli yayın da, festivalin başından bu yana çeşitli konser fotoğrafları ve kayıtlarını da içeren özel bir fotoğraf albümü ve DVD projesi olacak. Sınırlı sayıda üretilecek bu özel set, yıl sonunda yayımlanacak.

İSTANBUL CAZ FESTİVALİ 14 FARKLI MEKANLA TÜM ŞEHRE YAYILIYOR

Programında sunduğu çeşitliliğin yanı sıra kullandığı konser mekanlarıyla da izleyiciler için yeni keşif olanakları sağlayan İstanbul Caz Festivali, her yıl olduğu gibi bu yıl da konser mekânı olarak görmeye alışık olmadığımız, farklı mekanlara yayılarak müzikseverlere ilkler yaşatmaya devam edecek.

Bu yıl festivale ev sahipliği yapacak Cemal Reşit Rey Konser Salonu, Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi, Haliç Kongre Merkezi, İstanbul Modern, İstanbul Arkeoloji Müzesi, Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesive Salon İKSV gibi festival mekânlarına Almanya Sefareti Tarabya Yazlık Rezidansı, Avusturya Başkonsolosluğu / Avusturya Kültür Ofisi Bahçesi, Feriye Lokantası, İstanbul Teknik Üniversitesi Maçka Kampüsü Mustafa Kemal Amfisi, KüçükÇiftlik Park, Rahmi M. Koç Müzesi ve Yıldız Sarayı Hasbahçe gibi farklı mekânlar da eklenecek.

20. İSTANBUL CAZ FESTİVALİ YAŞAM BOYU BAŞARI ÖDÜLÜ DURUL GENCE VE HASAN KOCAMAZ’IN

İstanbul Caz Festivali’nin bu yılki Yaşam Boyu Başarı Ödülü, caz müzisyeni ve orkestra şefi Durul Gence ile Türkiye’nin ilk caz kulübünü açan müzisyeni, ağız armonikacısı Hasan Kocamaz’a takdim edilecek. Durul Gence ve Hasan Kocamaz, ödüllerini festivalin 1 Temmuz Pazartesi akşamı Avusturya Başkonsolosluğu / Avusturya Kültür Ofisi Bahçesi’nde gerçekleştirilecek açılış töreninde alacaklar.

AÇILIŞ KONSERİ’NDE 20 YILDAN OLUŞTURULAN ÖZEL BİR REPERTUAR

20. İstanbul Caz Festivali, 1 Temmuz Pazartesi akşamı gerçekleştirilecek açılış töreninin ardından özel bir konserle başlıyor. Konserde, Türkiye'nin caz alanındaki genç yıldızlarının bir araya gelmesiyle 2007'de kurulan Four in the Pocket, festivalin 20 yılından sanatçıların eserlerine yer veren özel bir repertuarla cazseverlerle buluşacak.

Vokalde Elif Çağlar, klavyede Çağrı Sertel, bas gitarda Alp Ersönmez, davulda Mert Önal ve saksofonda Toygun Sözen ile sahnede olacak Four in the Pocket, bu gece için, festivalde bugüne kadar sahne almış popüler sanatçıların en sevilen parçalarının da yer aldığı özel bir repertuar oluşturuyor.

ALICIA KEYS 2 TEMMUZ’DA İLK KEZ TÜRKİYE’DE

İstanbul Caz Festivali 20. yılında, R&B ve soul müziğin dünyaca ünlü sesi Alicia Keys’i ağırlıyor. 14 Grammy ödüllü Amerikalı şarkıcı, söz yazarı ve besteci Alicia Keys, Garanti Bankası sponsorluğunda
2 Temmuz Salı akşamı saat 21.00’de KüçükÇiftlik Park’ta Türkiye’deki ilk konserini verecek.

20. YIL ÖZEL KONSERİ: MÜZİK DÜNYASININ YILDIZ İSİMLERİ TÜRKİYE’DE CAZIN İLK SESİ SEVİNÇ TEVS ANISINA AYNI SAHNEDE BULUŞACAK

İstanbul Caz Festivali, 20. yılında Türkiye’nin ilk caz yorumcusu Sevinç Tevs anısına çok özel bir konser düzenliyor. Proje yönetmeni Hülya Tunçağ ve müzik direktörü Aycan Teztel’in birlikte kurguladıkları ve Sevinç Tevs’in kızı, ünlü şarkı yazarı Şehrazat’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilecek “Türkiye’de Cazın İlk Sesi Sevinç Tevs Anısına” başlıklı gece, 11 Temmuz Perşembe akşamı saat 21.30’da Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi’nde yapılacak.

FESTİVALİN 20. YILINA ÖZEL SENFONİK DÜZENLEMELERLE
E.S.T. SYMPHONY KONSERİ

20. İstanbul Caz Festivali, Esbjörn Svensson Trio (E.S.T) bestelerinin senfonik düzenlemelerini içeren eşsiz bir program sunuyor. “2000’li yılların en iyi üçlüsü” olarak değerlendirilen, öncü ve yenilikçi yaklaşımıyla caz müziğine yeni bir yön veren E.S.T.,Türkiyeli izleyici ile ilk kez İstanbul Caz Festivali’nde tanışmış, 2001, 2002 ve 2003 yıllarında verdikleri konserlerle festivalin gözde ekipleri arasına yerleşmişti.

FESTİVALİN VAZGEÇİLMEZ MEKÂNI AÇIKHAVA SAHNESİ'NDE EFSANE İSİMLER

USTA MÜZİSYEN BRYAN FERRY YENİ PROJESİ İLE FESTİVAL’DE

70’lerin en ünlü rock gruplarından Roxy Music’in vokalisti ve şarkı yazarı Bryan Ferry, yeni albümünü takiben İstanbul Caz Festivali’nin konuğu oluyor. Popüler müzik sahnesinin en üretken ve pırıltılı isimlerinden Bryan Ferry, geçtiğimiz yıl yayımlanan ve “Slave to Love,” “Love is the Drug” ve “Don’t Stop the Dance” gibi en sevilen şarkılarının 20’li yılların caz tarzında yeniden yorumlandığı Jazz Age albümünün ardından, 8 Temmuz Pazartesi akşamı saat 21.00’de Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi’nde müzikseverlerle buluşacak.

BOB JAMES, DAVID SANBORN, STEVE GADD VE JAMES GENUS
AÇIKHAVA SAHNESİ’NDE

İstanbul Caz Festivali, 20. yılında, caz dünyasının dört efsane ismini aynı sahnede buluşturuyor: Eserleri ile güncel müzik sahnesine de ilham veren, besteleri hip hop müzisyenleri tarafından defalarca kullanılan, 58 albüm ve sayısız ödül sahibi tuşlu çalgılar üstadı Bob James, tüm zamanların en başarılı ve ilham verici saksofon virtüözlerinden David Sanborn, neredeyse bütün türlerde önemli müzisyenlerle çalışmış usta bir davulcu Steve Gadd ve Herbie Hancock, Lee Konitz gibi ünlü ustalarla çalışmış, Saturday Night Live Band’in de basçısı olan James Genus. Bu dört efsane isim, 9 Temmuz Salı akşamı saat 21.30’da Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi’nde festival seyircisinin karşısına çıkacak.

ŞARKICI VE SÖZ YAZARI JOHN LEGEND 29 TEMMUZ’DA İSTANBUL’DA

Soul ve R&B’de kendi neslinin en iyi söz yazarı ve şarkıcılarından John Legend, Matraş sponsorluğunda
29 Temmuz Pazartesi akşamı saat 21.30’da Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi’nde ilk kez İstanbul’da müzikseverlerle buluşacak.

FESTİVAL 20. YILDA YENİ MEKANLARLA ŞEHRİN FARKLI KÖŞELERİNE YAYILIYOR

DÜNYACA ÜNLÜ CAZ SOLİSTİ DEE DEE BRIDGEWATER,
USTA PİYANİST VE BESTECİ RAMSEY LEWIS ILE YILDIZ SARAYI HASBAHÇE’DE

Günümüzün en iyi caz vokalistlerinden Dee Dee Bridgewater, usta caz piyanisti ve besteci Ramsey Lewis ile aynı sahneyi paylaşacağı konserini 3 Temmuz Çarşamba akşamı saat 21.00’de Yıldız Sarayı Hasbahçe’de verecek.

KLASIK MÜZIĞIN CAZLA EŞSIZ BIRLEŞIMI “TEATIME AT THE SAVOY”:
DEUTSCHE PHILHARMONIE MERCK VE KEREM GÖRSEV

Almanya’nın en özgün orkestralarından, şef, besteci, piyanist, aranjör Wolfgang Heinzel yönetimindeki Deutsche Philharmonie Merck, “Teatime at the Savoy” adlı projeleriyle klasik müzik ve cazın birleşiminin en güzel örneklerini sunacaklar.

BOĞAZ’DA LOPEZ-NUSSA AILESI İLE LATIN CAZLA DOLU BIR GECE

Küba’nın en önemli piyanistlerinden Ernàn Lòpez-Nussa ve müzisyen ailesi, DHL Express sponsorluğunda 3 Temmuz Çarşamba gecesi saat 22.00’de Ortaköy’deki Feriye Lokantası’nda cazseverlere farklı bir gece yaşatacak.

FESTIVALIN YENI MEKANI AVUSTURYA KÜLTÜR OFISI BAHÇESI’NDE
CAZIN YENI YILDIZI ANTHONY STRONG

İngiltere cazının yeni yıldızı, şarkıcı, piyanist ve söz yazarı Anthony Strong, cazın yanı sıra blues, pop ve soul türlerinden izler taşıyan iyimser müziği ve canlı ritimleri ile 4 Temmuz Perşembe akşamı saat 21.00’de, festivalin bu yılki yeni mekânlarından Avusturya Başkonsolosluğu / Avusturya Kültür Ofisi Bahçesi’nde gerçekleştirilecek konserde festival izleyicileri ile buluşacak.

SICAK VE YALIN YORUMUYLA MELODY GARDOT
ALMANYA SEFARETİ TARABYA YAZLIK REZİDANSI’NDA

Duruluğu ve büyüsüyle zamanı ve mekânı unutturan bir ses, vokalist, şarkı yazarı, müzisyen Melody Gardot, 5 Temmuz Cuma akşamı saat 21.00’de Almanya Sefareti Tarabya Yazlık Rezidansı’nda festival izleyicisiyle buluşacak.

THE SANLIKOL HYBRID JAZZ ORCHESTRA VE PERDESİZ GİTAR VİRTÜÖZÜ ERKAN OĞUR İLE GELENEKSEL MÜZIĞI CAZLA BULUŞTURAN BİR GECE

Besteci Mehmet Ali Sanlıkol’un liderliğindeki değerli müzisyenlerden oluşan Sanlıkol Caz Orkestrası’nın konseri, 5 Temmuz Cuma akşamı saat 20.00’de İstanbul Teknik Üniversitesi Maçka Kampüsü Mustafa Kemal Amfisi’nde gerçekleştirilecek.

R&B VE BLUES ŞARKICISI CHINA MOSES İLE KLARNET VE SAKSOFON VIRTÜÖZÜ ANAT COHEN, SAKIP SABANCI MÜZESİ’NDE

Olağanüstü yetenekli R&B ve blues şarkıcısı China Moses, 20. İstanbul Caz Festivali kapsamında 13 Temmuz Cumartesi akşamı Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi’nde olacak. Kendi özgün şarkılarının yanı sıra sıcak ve karizmatik sesiyle blues ve soul klasiklerini zenginleştirerek yorumlayan, prodüktörlük ve şarkı yazarlığı da yapan China Moses, Crazy Blues ve This One’s For Dinah adlı albümleriyle de caz sahnesinde yerini sağlamlaştırdı.

CAZ DÜNYASININ ÖNEMLI PIYANISTI STEFANO BOLLANI,
BANDOLIM SANATÇISI HAMILTON DE HOLANDA ILE ARKEOLOJI MÜZESI’NDE

Caz dünyasında son dönemde ismi en çok geçen piyanistlerden Stefano Bollani, Hamilton de Holanda ile duo projesiyle Pirelli sponsorluğunda 15 Temmuz Pazartesi akşamı saat 21.30’da İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde bir konser verecek. 15 yaşında başlayan müzik yaşamında klasik müzik ve cazdan, Brezilya müziği ile pop-rock’a kadar birçok farklı türde çalışan Bollani, Enrico Rava ile birçok ikili proje gerçekleştirdi.

ARKEOLOJI MÜZESI’NDE CHANO DOMINGUEZ İLE FLAMENKO VE CAZ

Barselonalı piyanist Chano Dominguez müziğinde yakaladığı caz ve flamenkonun heyecan verici sentezini, 17 Temmuz Çarşamba akşamı saat 21.30’da İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde vereceği konserde müzikseverlerle paylaşacak. 2009 yılında ünlü plak şirketi Blue Note Records’dan çıkardığı Flamenco Sketches adlı albümünde Miles Davis’in caz tarihine geçen “Kind of Blue” kaydını flamenko perspektifinden yorumlayan Dominguez, İstanbul konserinde bir flamenko dansçısı ve vokalisti eşliğinde, büyük beğeni toplayan bu albümden parçalar çalacak.

ŞEHRİN SOKAKLARINDA “TÜNEL ŞENLİĞİ”

Festival kapsamında bu yıl dördüncü kez gerçekleştirilecek Tünel Şenliği müzikseverlere “festival içinde festival” sunmaya devam ediyor. Farklı mekânlarda ve açık hava sahnelerinde düzenlenecek birçok konser, etkinlik ve atölye çalışmasıyla müziğin coşkusunu kentin kültür-sanat yaşamının nabzının attığı Tünel Şişhane ve İstiklal Caddesi hattına yayan Tünel Şenliği, bu yıl da festivalin ilk hafta sonunda önde gelen sanatçı ve topluluklara ev sahipliği yapacak.

Salon, Nardis, Babylon, Alt, Indigo, Beyoğlu Belediyesi Gençlik Merkezi, Hollanda Konsolosluğu Bahçesi gibi Beyoğlu bölgesinin renkli mekanlarında gece boyunca sahne alacak sanatçılar arasında Roos Jonker, Timo Lassy, Bruut!, Ariya Asrabeat Arkestra, Ola Onabule, Salvatore Bonafede Trio, Tin Men and The Telephone, Matthias Eick, Maffy Falay Beşlisi, Baba Zula, Dilek Sert Erdoğan ve Birsen Tezer bulunuyor.

BU YIL RAHMİ M. KOÇ MÜZESİ KAIROS 4TET VE BOJAN Z’YI AĞIRLIYOR

Her yıl etkileyici programı ile olduğu kadar, sıra dışı mekan seçimleri ve farklı etkinlikleri ile gündeme gelen İstanbul Caz Festivali, bu yıl üçüncüsünü düzenlediği “Strange Place for Jazz - Caz İçin Tuhaf Bir Yer” konserlerine yeni bir mekanda hayat veriyor. “Strange Place for Jazz - Caz için Tuhaf Bir Yer”, bu yıl 12 Temmuz Cuma gecesi Rahmi M. Koç Müzesi’nde gerçekleştirilecek.

SALON İKSV’DE AVRUPA CAZ KULÜBÜ GECELERİ

Türkiye caz sahnesinin başarılı isimlerini Avrupalı ustalarla özel projelerde buluşturan “European Jazz Club – Avrupa Caz Kulübü” serisi İstanbul Caz Festivali boyunca Salon’da devam edecek ve konserler saat 22.30’da başlayacak. “European Jazz Club – Avrupa Caz Kulübü” konserleri bu yıl Vodafone İstanbul Calling konserler serisi şemsiyesi altında gerçekleştirilecek.

“GENÇ CAZ” KONSERLERİ

İstanbul Caz Festivali kapsamında bu yıl 11. kez gerçekleştirilecek, genç müzisyen ve topluluklara festival programında yer alabilecekleri bir platform oluşturan “Genç Caz” Konserler Dizisi, bu yıl da devam ediyor.

Bu yıl Babajim Istanbul Studios & Mastering işbirliğiyle yapılan Genç Caz konserleri 6 Temmuz Cumartesi günü gerçekleştirilecek Tünel Şenliği kapsamında ücretsiz olarak izlenebilecek. “Genç Caz” Konserler Dizisi’ne katılacak gruplar, Nardis’te yapılacak değerlendirme konseri ile belirlenecek. 26 Mayıs Pazar günü saat 13.00’de başlayacak ve ücretsiz olarak gerçekleştirilecek Genç Caz Değerlendirme Konseri’ne tüm cazseverler davetli.

TÜRKİYE’DE CAZ BELGESELİ İLK KEZ İSTANBUL CAZ FESTİVALİ’NDE

Türkiye’de caz müziğinin geçmişi üzerine kapsamlı bir çalışma ile hazırlanan ve yönetmenliğini Batu Akyol’un yaptığı “Türkiye’de Caz” belgeselinin galası, festival kapsamında gerçekleştirilecek. Belgesel Türkiye’den ve dünyadan çok sayıda caz müzisyeni ile caz alanında yetkin isimlerle yapılan röportajlar ve arşiv görüntülerinden derlendi.

NARDIS JAZZ CLUB’DA FESTİVALE PARALEL KONSERLER

İstanbul’un sevilen caz kulüplerinden Nardis Jazz Club bu yıl da festival heyecanına, festivale paralel olarak düzenleyeceği konserlerle dahil olacak. Nardis’te festival süresince Türkiye caz sahnesinin önemli isimleri konser verecek.

İSTANBUL CAZ FESTİVALİ BİLETLERİ 26 NİSAN CUMA GÜNÜ SATIŞA ÇIKIYOR!

20. İstanbul Caz Festivali’nin biletleri 26 Nisan Cuma günü saat 10.00’da satışa çıkıyor.

Festival biletleri, biletix satış noktaları, çağrı merkezi ve www.biletix.com 'dan Ana Gişe İKSV'den (saat 10.00-18.00, Pazar günü hariç) ve Garanti paramatiklerden (Sadece Alicia Keys konserinin biletleri için geçerli olacak) alınabilecek.

20. İstanbul Caz Festivali’nin bilet fiyatları 20 TL ile 400 TL arasında değişiyor. Bilet alımlarında kredi kartı geçerli olacak.

LALE ÜYELERİ İÇİN ÖNCELİKLİ VE İNDİRİMLİ SATIŞLAR 17 NİSAN'DA BAŞLIYOR

Lale üyeleri, İKSV'nin her etkinliğinde olduğu gibi festival boyunca %25'e varan indirimlerden yararlanabiliyor. Siyah ve Beyaz Lale üyeleri için öncelikli ve indirimli bilet satışı 17 ve 18 Nisan tarihlerinde, Kırmızı ve Sarı Lale üyeleri için ise 19-25 Nisan tarihleri arasında gerçekleştiriliyor.

Zete

Haberin Tamamı İçin:

20. Yıla Özel Konserler

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

15 TemmuzAlmanyaAmerika Birleşik DevletleriAvusturyaBrezilyaFestivalGaranti Bankasıİngiltereİstanbulİstanbul Büyükşehir BelediyesiKonserKredi Kartımüzik
Görüş Bildir