Onedio : Yeni Bir Medya Mümkün

 > -

'Gazetelerin İçeriği Sadece Gazetelerindir'

'Gazetelerin İçeriği Sadece Gazetelerindir'

'Gazetelerin içerikleri; yani, haberler, yorumlar, köşe yazıları, yazı dizileri, fotoğraflar, çizgi, grafik, sayfa tasarımı ve benzeri bütün unsurların tek sahibi gazetelerdir'

Akşam, Bugün, Cumhuriyet, Fanatik, **Fotomaç, Güneş, Habertürk, Hürriyet, Hurriyet Daily News, Milliyet, Posta, Radikal, Sabah, Star, Takvim, Today's Zaman, Türkiye, Vatan, Yeni Şafak ve Zaman dahil toplam 20 gazete haber, karikatür, köşe yazısı ve fotoğraflarının TV, radyo ve internet haber sitelerinde kaynak gösterilse dahi kullanılmasının önüne geçmek için ortak deklarasyon yayımladı.

Bugünden (1 Ekim 2012) itibaren, hiçbir televizyon kanalının, internet sitesinin ve haber portalının, bildiride imzası bulunan gazetelerin içeriklerini kullanamayacaklarının vurgulandığı, "Gazetelerin içeriği sadece gazetelerindir" başlığıyla yayımlanan deklarasyon şöyle:

"Medya sektörü, internet ve mobil teknolojilerinin baş döndürücü gelişimiyle, büyük bir değişim sürecindedir. Gazete, televizyon, radyo gibi geleneksel araçların, internetle ve mobil iletişim araçlarıyla birlikte yeniden tanımlandığı yepyeni ve heyecan verici bir süreç yaşıyoruz.

Bu gelişimin sonucu olarak; bizler de gazetenin yanı sıra, sahip olduğumuz internet siteleri, haber portalları ve benzeri iletişim enstrümanlarıyla okurlarımıza hizmet sunmaktayız.

Ancak, bugüne kadar bazı internet sitelerinin, gazete içeriklerimizi fikir ve emek hırsızlığı yaparak, pervasızca kullanmakta olduğu kamuoyunca da gözlemlenmektedir. Takdir edileceği üzere; bu durum ciddi emek ve maliyetlerle çıkartılan gazeteler ve gazetelerin internet siteleri aleyhine açık bir haksız rekabet oluşturmaktadır. Bu, aynı zamanda hukuka ve kanunlarımıza aykırı bir durumun ortaya çıkmasına da sebebiyet vermektedir.

Değerli okuyucularımız,

Gazetelerin içerikleri; yani, haberler, yorumlar, köşe yazıları, yazı dizileri, fotoğraflar, çizgi, grafik, sayfa tasarımı ve benzeri bütün unsurların tek sahibi gazetelerdir.

Bu unsurların şimdiye kadar gazetelerin izni olmaksızın, fikir ve emek hırsızlığı yapılarak bazı internet siteleri tarafından çalınması eylemi "gazetecilik" olarak nitelendirilemez.

Hem gerçek anlamda emek ve bilgi sonucu ortaya çıkartılan gazetelerin içeriklerini korumak ve hem de sağlıklı bir internet haber medyası düzeni için fikir ve emek hırsızlığına karşıyız.

Bu itibarla,

Ürettiğimiz ve bütün hakları bize ait olan; haber, yorum, köşe yazısı, fotoğraf, karikatür, grafik, çizgi ve sayfa dizaynı gibi materyallerin hiçbir şekil ve hacimde kullanılmasına izin vermeyeceğiz. 1 Ekim 2012 tarihinden itibaren, hiçbir televizyon kanalı, internet sitesi ve haber portalı, aşağıda imzası bulunan gazetelerin içeriklerini kaynak göstererek dahi kullanamayacaklardır.

Elbette, bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da okurlarımız, gazetelerimizin içeriklerine internet sitelerimiz aracılığıyla ulaşmaya devam edeceklerdir.

Fikir ve emek hırsızlığına karşı duracağımızı ve bu eylemi gerçekleştiren kişiler ve kurumlar aleyhine her türlü hukukî ve meslekî takipte bulunacağımızı, kamuoyuna saygıyla duyururuz.."

T24

Haberin Tamamı İçin:

20 Gazete Ortak Deklarasyon Yayınladı, Peki Şimdi Ne Olacak?

Bugün 20 gazete "korsan gazeteciliğe" karşı ortak tavır alacaklarını deklare etti. Rakiplerin haberlerini de sık sık kullanan, internet haber sitelerinden aldıkları haberlerde bu sitelerin adını anmayı çoğu zaman gereksiz gören 'mainstream' medya, bu kararıyla internet haberciliğinin önünü kapatacağının farkında değil mi?

Aslında gazetelerin de canlı kalmasının nedenlerinden biri.

Tüm dünyada centilmence, birbirlerinin haberini alabiliyor, haberi alıntıladığı gazetenin adını da - rakip bile olsa - kendine güvenle haberinde kullanabiliyor gazeteler...

Türkiye'de ise 'vururken öldürmek' bir gelenek. Haberin kaynağının verilmediğinden şikayet eden - gazeteler ve onların internet siteleri şimdi, bunun suçlusu olarak bağımsız internet medyasını gösteriyor. Bu arada kurunun yanında, yaş da yanıyor.

'Büyük' medyanın yazarlarının yazıları daha fazla okunsun ve konuşulsun diye ricalarda bulunduğu, 'alıntılanan' haberler sayesinde o haberlerin daha da çok 'tıklanması'na yardımcı olan internet medyasının önü kesiliyor.

Nasıl mı? Link bile kullanımı 'yasak'lanarak...

Biz Medyatava olarak, 20 gazetenin biraraya gelerek aldıkları bu kararı yeniden, tepkisellik yerine aklı selimle, gözden geçireceklerini umuyoruz.

Çünkü, 'online' medyaya getirdikleri 'haber' alıntılama yasağıyla kendilerini cezalandırmış olacaklar.

Daha da önemlisi de Türkiye'de zaten topallamakta olan haberciliğin bir ayağını kesecekler.

Medyatava

Haberin Tamamı İçin:

Sabah Ombudsmanı Baydar'dan Gazetelere Uyarı

Yavuz Baydar, gazetelerin haberlerini internet sitelerinin kullanmaması için başlattığı kampanyaya ilişkin uyarıda bulundu

Sabah Gazetesi Okur Temsilcisi Yavuz Baydar, 20 gazetenin ortak deklarasyon yayımlayarak haberlerinin, köşe yazılarının, fotoğraflarının, yorumlarının izinli ve izinsiz internet sitelerinde kullanılmaması kararını değerlendirdi. Baydar, gazetelerin bu kararını kendilerinin de uygulaması gerektiğini belirterek "taahhüdün karşılıklı ve tam kapsamlı olması gerekir" dedi.

20 gazete ortak bir deklarasyon yayımlayarak internet sitelerinin haber, köşe yazısı, yorum, karikatür gibi metaryallerinin kullanılmasını durumunda hukuki yollara başvuracaklarını açıkladı.

Yavuz Baydar da gazetelerin bu tutumu için bir eleştiride bulundu. Baydar, "Duyuruda eksik kalan bir nokta da şu: Aynı şekilde, pek çok gazeteye ait resmi internet sitesinin, TV kanallarının özgün üretimi olan, mesela video malzemesini, kendi sitelerine kopyaladıkları, bazılarının kaynak dahi göstermediği biliniyor. Yine aynı şekilde, gazete sitelerinin, internet haber sitelerinin özgün içerikli haber, mülakat veya çekimlerini kullandığı da herkesin malumu. Eğer temel kaygı emeğe saygı, fikir ve ürün hırsızlığına son vermek ise, taahhüdün karşılıklı ve tam kapsamlı olması gerekir" dedi.

T24

Haberin Tamamı İçin:

Gazetelerin Ortak Açılımları Sosyal Medya'da Böyle Yankı Buldu

Bugün 20 gazete beklenen açıklamayı yaptı ve gazetelerin içeriklerinin link verilerek dahi kullanılamayacağını bildirdi. Açıklama bugün Twitter'da geniş yankı buldu. İşte o yorumlar...

Cem Davran@cdavran
Gazeteler, haberleri internet ortamında kullanılıyor diye birlik olup ilan vermişler. Aynı coşkuyu akredite durumlarında da görmek isteriz.

Ekrem Dumanlı@Dumanlie
Tv'lerin sabah butun gazeteleri topyekun okuma donemi bitiyor. Habere erişmek isteyen gazetelere ve onların dijital yayınlarına başvuracak

Ekrem Dumanlı@Dumanlie
Gazetelerin dijital yayınları var zaten. haber için cok emek veriyor gazeteler. Onu kopyalayarak oradaki emek ve masrafı öldürmesek gerekir

Ekrem Dumanlı@Dumanlie
Hiçbir haber üretimi yapmalısınız gazeteleri kopyala yapistir yaparak internet gazeteciliği olmaz zaten. Boyle bir gazetecilik yok.

Ekrem Dumanlı@Dumanlie
Link verilerek dahi olsa gazete muhtevalarının sorumsuzca kullanılmaması gerekiyor ki gazeteler ve gazetecilik ölmesin.

Ekrem Dumanlı@Dumanlie
+gazetelerin bildirisine rağmen gazete muhtevasını kullananlar hakkında 'hukuk platformu' devreye girecek. Artık korsanlik yapılamayacak

baris yarkadas@barisyarkadas
Ya gazeteler bu hafta tiraj kaybederse?

Ekrem Dumanlı@Dumanlie
+ telif hakları için bir dönüm noktası. Gazetelerin icerigi gazetelerindir. Artik hiç kimse kaynak gösterse bile o icerigi kullanamayacak+

Ekrem Dumanlı@Dumanlie
Bugun gazeteler ortak bir bildiri yayınladı. Bundan sonra hiçbir internet sitesi ya da tv, gazetelerin icerigini kullanamayacak

baris yarkadas@barisyarkadas
Gazeteler bu hafta tiraj alabilecek mi? Malum, artık internet siteleri ve TV'ler haberlerini kullanamayacak. Etkisini bu hafta göreceğiz.

baris yarkadas@barisyarkadas
Gazete okumak yasaklandı http://www.gercekgundem.com/?p=492902

Ahmet Yeşiltepe@ahmetyesiltepe
Gazeteler haberlerimizi kaynak göstererek yayımlanıyorlar, şimdi bunu kendi haberleri için istiyorlar.. Pes vallahi... #turkmedyasıbudur

Ahmet Yeşiltepe@ahmetyesiltepe
Gazeteler ve onların kötü internet versiyonları 'özgün içerik' üreten NTV ve ntvmsnbc'yi kaynak göstermiyorlar, adamlar 'yavuz hırsız' :))

Ahmet Tezcan@tezcanah
Kongre üzerine yazılanları okuyunca gazetelerin niye hala toplam 5 milyon satışa ulaşamadıkları anlaşılıyor. Laf olsun torba dolsun durumu.

Özge Uzun@Ozge_Uzun
Vallahi onu ben de merak ediyorum:) “@mugecoskunlar: @Ozge_Uzun aaaa haberturk kanali da okuyor gazeteleri... nedeeeen?” @ZaferArapkirli

Nurcan Akad @nurcanakad
Ancak, kaynak göstererek içerik kullanmak fikir ve emek hırsızlığı değildir. Gazeteler de yabancı gazetelerden sürekli içerik kullanıyor

Nurcan Akad @nurcanakad
İçerik üretimi çok pahalı bir yatırımdır. Bu bakımdan bu yatırımı yapan gazetelerin, fikir ve emek hırsızlığına çözüm araması normal ++

Hadi OZISIK@HadiOzisik
Gazetelerin "KORSAN GAZETECİLİK" çağrısının altına BEN DE İMZAMI ATIYORUM. Çalmayalım çaldırmayalım..

Hadi OZISIK@HadiOzisik
Gazeteler bugün "Gazetelerin içeriği sadece gazetelerindir" ilanı vermiş! KURUMSAL YAYIN YAPAN hiçbir site bunun aksini söylemedi söylemiyor

Haberin Tamamı İçin:

İnternet Medyası Deklarasyona Ne Dedi?

20 gazetenin bu ortak tavrının ardından İnternet Medyası Federasyonu'ndan konuyla ilgili bir açıklama geldi.

Açıklama şöyle:

Bugün; 20 gazetenin ortak deklarasyonu ile internet medyasının ve televizyonların hiçbir içeriğini “Kaynak göstererek bile” alıntılamayacağı duyuruldu.

İnternet medyasının her gün artan gücü karşısında gazetelerin, pozisyonlarını korumak için önlemler almasını anlaşılır bir talep olarak görüyoruz. Belli bir emek verilmiş haberin/yazının/fotoğrafın kaynak gösterilmeden birebir kopyalanması her şeyden önce meslek etiğine saygısızlıktır.

Ancak; şu açık ki söz konusu gazetelerin de sadece kendi içeriklerini kullandığı söylenemez. Deklarasyonda çok sert bir şekilde ifade hırsızlık olarak tanımladıkları diğer yayın organlarının haberlerini kaynak göstererek kendi gazetelerinde, gazetelerinin web sayfalarında kullanmaktadırlar. Savaş açtıkları televizyonların haber bültenleri ya da internet sitelerinin özel haberlerini gazetelerde görmekteyiz.**

**İnternet Medyası Federasyonu İMF olarak yayınlandıktan sonra artık bir kamu malı haline gelen haberin/ yazının/fotoğrafın kaynak gösterilerek özet bir şekilde alıntılanmasının gerekli ve uygun olduğunu düşünmekteyiz.

**İnternet medyasının temsilcileri olarak uzun zamandır bu mecranın yeraltına inmeden, görünür, belli normları olan, ulaşılabilen açık bir mecra olması için çalışmaktayız. İnternet medyasına pervasız ve hırsız nitelemeleri gibi çok sert ifadelerle savaş açmak hiçbir yarar sağlamayacaktır. Gazetelerin bu savaş ilanı ancak ve ancak henüz eksik de olsa kendisine çekidüzen vermeye başlayan bu mecranın birçok temsilcisini yeraltına itecektir. Yeraltına inen bir internet medyasının yaptığı hiçbir yayın kontrol edilemeyecek, haberlerle ilgili muhatap bulunamayacak, örneklerini daha yakın geçmişte yaşadığımız ve ancak temizlenebilen “kirli yayıncılık” tekrar başlayacaktır.

Onun için; deklarasyona imza atan gazetelerin olayı bu açıdan da düşünmelerini ve pratikte de karşılığı olacak (Haberin/yazının belli bir bölümünün alıntılanıp devamının kaynağa aktif linkle yönlendirilmesi gibi…) bir düzenleme yapmalarını tavsiye ederiz. Bu uygulama gazetelerin internet sitelerinin izlenme oranını da yükselterek yayın organlarının daha fazla reklam almasına ciddi bir katkı yapacaktır.

İnternet Medyası Federasyonu adına; Talat Atilla / Yönetim Kurulu Başkanı

www.sansursuzhaber.com

Haberin Tamamı İçin:

Onedio : Yeni Bir Medya Mümkün

Kağıda basılmış son gazeteyi 2050'de, belki de çok daha erken elimize alacağız. Daha yakın gelecekte editörler görevlerini yazılımlara devredecek. Doktor, biliminsanı gibi konularında uzman kişiler aynı zamanda gazeteci olacak. Habercilik büyük bir sermaye grubu tarafından finanse edilen, içinde gerçek insanların emeklerini para karşılığı belirli bir hizmet yaratmak için sunduğu klasik bir şablondan, satın alınan bir üründen, bir servis organizasyonundan çok, bir topluluk üretimine dönüşecek.

Şu an gelecekten epeyce uzaktayız. Ne yazık ki gazeteciliğe, tek boyutlu iletişimi dikte eden, okuyucunun iradesini ortadan kaldıran, seçim şansını sınırlayan, dar bir editöryal kadro tarafından dünyada yaşanan binlerce olay arasından seçilmiş yani hayata bir filtre ile bakmak zorunda bırakan bir anlayış hakim.

Halbuki habercilik, artık böyle olmak zorunda değil. Yeni çağ bir gazeteyi farklı tanımlayabilir. Gazete, içinde haberlerin olduğu ve kullanıcıya doğrudan birileri tarafından seçilmiş haberleri ileten katı bir mecra değil, kullanıcı tarafından içeriği üretilen, kullanıcı tarafından içeriği seçilen ve kullanıcı tarafından dinamik olarak bu içeriğin değiştirildiği bir toplumsal içerik üretim merkezi olabilir.

Bu yenilikçi anlayışı benimseyen Onedio, haber içeriklerinin referans ile paylaşıldığı, içeriğin kullanıcılar tarafından üretildiği ve değiştirildiği bir sosyal medya platformudur. Onedio'da haber bir kitle iletişim aracı değil, kitle tarafından belirlenen ve kitleyle iletişim de sağlayan bir sosyalleşme sürecidir.

Demokratik bir toplumda insan özgürlüğünü korumanın yollarından biri, insanlara tek bir bilgi ve iletişim sistemini dayatan filtre tekellerini yok etmek, medyanın kamuoyu algısı üretmek için kullanılan bir araç olmasını engellemek, insanların seçim ve bilgilenme hakkını korumak ve birbirleriyle üretmelerini sağlamaktır. Onedio'da her kullanıcı bütün bilgi akışı içerisinde, tüm haberler arasında, kendi görmek istediklerini görmek ve kendi filtresini kurmak hakkına sahiptir ve kimse hayata başkasının filtresinden bakmak, başkasının seçtiği haberlere maruz kalmak zorunda değildir.
Onedio olarak biz, gerçek ve kaliteli habere hızla ulaşmanın, ulaşılan haberleri filtre edebilmenin, gündeme katkıda bulunmanın, bilgili bir toplumun parçası olmanın gerçek bir demokrasinin temel şartı olduğuna inanıyoruz.

Tam da bu yüzden, haber almanın şeklini ve boyutunu değiştiriyoruz, geleceği bugüne taşıyoruz.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

SavaşSosyal MedyaStar tvTwitterolayonedioweb
Görüş Bildir